V minulom článku: Hotovosť v zahraničí- Bankomat vs. zmenáreň  som písal o výhodách použitia platobných kariet na cestách. V dnešnom článku na tému „finančníctva cestovateľa“ nadviažem a budem sa venovať samotným platobným kartám. Túto tému považujem za obzvlášť dôležitú, lebo sa často stretávam s otázkami typu:“ Prečo mi nejde kúpiť online letenka?“ popr. „Pôjde mi platiť kartou v zahraničí?“ Snáď sa mi teda podarí zvýšiť „platobnú gramotnosť cestovateľov“.

Vhodná platobná karta na cestovanie (2)

Úmyselne nepoužívam výraz „kreditka“, pretože tento výraz označuje len kreditnú kartu, a to by bolo v našom prípade zavádzajúce.

Platobné karty sa totiž okrem samotných kreditných delia aj na:

  1. Kreditná karta– V podstate ide o úverovú kartu, na ktorej máte bankou schválený úver, ktorý následne čerpáte za úrok. Vo všeobecnosti je poplatok za kreditnú kartu vyšší, ako za kartu debetnú. Pri kreditnej karte však často narazíte na ponuku nejakej spoločnosti, ktorej logo bude na samotnej karte. Pre cestovateľa môže byť rozhodne zaujímavá spolupráca Diners Club a Austrian Airlines. Táto karta vám totiž za platby kartou bude zbierať letecké míle na váš Miles and More(StarAlliance) účet. Okrem toho dostanete rôzne cestovateľské výhody ako: fast line, priority check-in, poistenie atď. Ide o jedinú míľovú kartu na Slovensku a vydáva ju UniCredit bank za 179EUR/rok. V ČR je ponuka míľových kariet širšia, v tomto skutočne zaostávame.

 

  1. Debetná karta– Na Slovensku ide rozhodne o najrozšírenejší druh platobnej karty. Banky ju vydávajú zvyčajne zdarma k bežnému osobnému účtu. Oproti kreditnej karte na nej nedisponujete žiadnym úverom a v podstate na nej máte len svoje prostriedky. Aj na tejto karte je však možné ísť do mínusu vďaka tzv. voliteľnému prečerpaniu. Pri debetnej karte sa k žiadnemu míľovému, a ani inému bonusovému programu nedostanete.

 

  1. Existujú aj iné druhy platobných kariet ako predplatená, charge karta atď. Tieto karty sú však pre účely cestovateľa nepoužiteľné, a tak nemá význam sa im ďalej venovať.

 

Toto bolo v skratke zhrnuté rozdelenie platobných kariet. Keďže sa tento článok, a ani tento web nevenuje úverom resp. bankovým produktom zhrnul som len to najdôležitejšie a najpodstatnejšie.

Prejdem rovno ku pre cestovateľa podstatným veciam, a to:

Vhodná platobná karta na cestovanie: Debetná vs. kreditná

Človek by si myslel, že je jedno akú plastovú kartu bude vláčiť pri sebe po celom svete, ale nie je tomu tak. Myslím, že budem hovoriť za každého backpackera ak poviem, že naše hlavné kritéria sú: za kartu neplatiť nič, kartu mi akceptujú všade od USA až po Ugandu, nebudem mať problém pri online platbách a o nič extra sa nebudem musieť starať.

Podľa daných požiadaviek vychádza pre nás najvýhodnejšie debetná karta. Samotná debetná karta je len však súčasť bankového produktu a preto jeho výberu venujte zvýšenú pozornosť a určite ho nepodceňujte. Nie som odborníkom, a tak odporúčam tento web , na ktorom nájdete prehľad ponúkaných bankových služieb. Neodporúčam tzv. študentské účty. Neplatíte za neho síce nič, ale služby v tomto balíku môžu byť okresané. Bezplatný účet nájdete aj v inej banke a dostanete v ňom všetko potrebné. Pri výbere banky by som ešte dal dôraz na internet banking. Určite na cestách nechcete nosiť 10 hesiel, rôzne čítačky a grid karty, ale zároveň chcete mať svoj účet a výdavky pevne pod kontrolou. Preto odporúčam zvoliť banku, ktorá má jednoduchú a prehľadnú mobilnú aplikáciu, do ktorej sa prihlásite len pomocou jedného hesla. Takto si jednoducho vykonáte potrebné platby a skontrolujete svoj účet pár dotykmi na svojom mobile/tablete.

K bežnému účtu dostanete medzinárodnú debetnú kartu napr. Visa Electron, MasterCard, ktorú môžete využiť všade vo svete. Tú svoju som využil v rôznych krajinách na rôznych kontinentoch a nikdy som nemal väčší problém. Niekedy mi ju neakceptuje zahraničný bankomat, a tak musím navštíviť iný, ale toto sa stáva veľmi ojedinele. Pri platbách kartou v zahraničí bola moja debetná karta zamietnutá jeden jediný krát, a to v Bille v Rumunsku.

Je to skôr extrémna výnimka, ale niektoré karty môžu byť určené len na použitie na Slovensku. Takáto karta je označená textom:“ Valid only in xy krajina“. Vždy sa radšej predom informujte v banke, ale na 99,99% vám bude vydaná medzinárodná platobná karta, ktorú sa nemusíte báť použiť v zahraničí. Za platbu u obchodníka v zahraničí neplatíte nič. Za výber z bankomatu platíte poplatok banke viz. článok: Hotovosť v zahraničí- Bankomat vs. zmenáreň

Debetná karta+ výhodný účet je rozhodne najlepšia voľba pre každého nenáročného cestovateľa.

Vhodná platobná karta na cestovanie (1)

 

Ja osobne mám bežný osobný účet v TB+ debetnú Visu Electron a nemám najmenší dôvod na sťažovanie.

Pokiaľ sa radíte medzi náročnejších cestovateľov určite pouvažujte mať v peňaženke kartu debetnú, a aj kreditnú. Vo väčšine prípadov vám postačí tá debetná, ale sú situácie, na ktoré stačiť nebude. Už som spomenul zbieranie míľ a iné bonusové programy. Pokiaľ si na letisku chcete požičať auto bez kreditnej karty sa nezaobídete. Daná spoločnosť si na vašej kreditnej karte musí zablokovať určitú čiastku ako zálohu. Táto čiastka vám nebude priamo strhnutá, ale len zablokovaná a po vrátení auta opäť uvoľnená. Za samotný prenájom môžete následne zaplatiť aj debetnou kartou. Podobný systém používajú aj niektoré 4*+ hotely. Pri hoteloch to nie je pravidlo, ale už sa mi to stalo.

Ja osobne svoj SK účet a debetnú kartu dopĺňam účtom a kreditnou kartou v ČR. Na kreditke nečerpám žiaden úver a dokonca za ňu nič neplatím. Primárne používam len debetnú kartu, ale občas sa mi zíde aj tá kreditná. A pokiaľ za ňu neplatím prečo to nevyužiť. Stačí si nájsť výhodnú ponuku, občas preposlať medzi účtami peniaze a hotovo.

Online platby

Pri cestovaní sa bez platenia online napr. pri platbe za letenku,hostel, dopravu atď. nezaobídete. Pri online platbách sa dá použiť debetná, a aj kreditná karta. Odporúčam však používať tú debetnú. Pokiaľ však máte míľovú kreditku, ktorá vám za každé zaplatené EURO zbiera body je logické ju používať na platbu všetkého. Tu si však dajte pozor na úroky, ale to už nie je téma tohto článku.

Neraz som dostal správu, že niekomu nejde zaplatiť kartou letenka. Pokiaľ si správne opísal/a všetky údaje ako: číslo karty, dátum atď. nie je dôvod prečo by platba nemala prebehnúť v poriadku, ALE. Áno, je tu jedno ale. Na niektorých kartách sú primárne zablokované internetové platby. Toto nastavenie si ľahko zmeníte vo svojom internet bankingu, alebo navštívte svoju banku. Pri študentskom účte môžu byť online platby úplne odstránené, alebo si banka za ne môže pýtať poplatok. Preto sa o tom dopredu informujte.

Vzorec vašich platieb

Na záver ešte spomeniem nepríjemnosť, ktorá sa vám môže prihodiť pokiaľ začínate cestovať. Každá osoba má určitý vzorec platieb kartou, ktorý banka zaznamenáva. Pokiaľ nečakane tento vzorec narušíte banka vás bude kontaktovať, či je všetko v poriadku. V tom horšom prípade vám bude účet zablokovaný, čomu je lepšie sa vyhnúť. Pri platbách v rámci EU popr. letná dovolenka v Egypte, by mala byť OK a algoritmus banky s tým počíta. Pokiaľ však váš platobný vzorec eviduje len platby na Slovensku a zrazu zaznamená výber z bankomatu v Cocaine Village, Bolívia je to viac ako podozrivé. Preto odporúčam pri podobnej ceste nahlásiť danú cestu banke.

 

Páči sa mi