Každý kto si myslel, že keď som dlhšie nič nepridal zrejme ma skosila zubatá musím vyviesť z omylu. Pravda je totiž omnoho viac zákerná a zarážajúca. Skosili ma totiž pracovno-študijné povinnosti, čo nie je pre človeka mojej povahy nič jednoduché. Avšak, čo som si naložil to si odnesiem aj za cenu menšieho počtu tripov. Našťastie to je len prechodné obdobie a dokonca začínam cítiť zmenu k lepšiemu. Za necelý mesiac vyrážam na cestu do Macedónska, Albánska a Kosova. Na december a časť januára zase plánujem návštevu Gruzínska a okolitých krajín popr. Izrael.

Napriek spomínanej momentálnej neschopnosti podnikať cesty do vzdialenejších krajín na dlhú dobu sa snažím počas víkendov navštevovať aspoň neďaleké miesta v našej krajine a u susedov. O jednom takomto mieste ideálnom na víkendový únik z reality bude aj tento článok. Rakúske jazero Neusiedler see sa nachádza iba 60km od Bratislavy a cesta vedie aj cez známy Parndorf. Takže pokiaľ sa k jazeru vydáte aj  so svojou polovičkou odporúčam „nechtiac“ zabudnúť kreditky popr. zvoliť nejakú obchádzku.

Tak ako pri tripe do Berlína mi robila spoločnosť moja drahá Katuška a.k.a opičiak a musím sa pochváliť, že ju obchody vôbec nezaujímajú, takže cez Parndorf sme prefrčali bez žiadnej škody na účte. Pokiaľ nevlastníte Rakúsku diaľničnú známku, tak kvôli návšteve Neusiedler see ju kupovať nemusíte. K jazeru sa pohodlne dostanete cez Rakúske mestečká, polia a vinice čím ušetríte na známke a uvidíte kúsok miestnej prírody, výhodné nie?

Trip na víkend: Neusiedler see

Po hodinke cesty sme už parkovali moju drahú feldičku v meste Podersdorf am see, ktoré je ku jazeru najbližšie a má vybudované piesočné pláže, najväčší kemping v okolí, malý zábavný park a iné „tourist friendly srandy.“ Keď už spomínam miestny kemping dám vám zopár faktov, resp. jeden fakt a to: DRAHÉ. Areál kempu je rozľahlý je z neho priami vstup na pláž, je tam supermarket a pod, ale nech sa na mňa nehnevajú za tú cenu by som tam nevliezol. Dospelá osoba zaplatí za vstup 7,8EUR+5EUR za vlastný stan. To je cena bez elektriky, miestnych daní a pod. Pre lepšiu predstavu 2 osoby na 2 noci by zaplatili cez 60EUR zato, že si v areály kempu rozložia vlastný stan. Viac info o kempe na: http://www.podersdorfamsee.at/Camping.21.0.html?&L=1

Na porovnanie v sietí campingov Plus+ v Taliansku (Rím, Benátky, Miláno atď.) zaplatíte priemerne 10EUR za noc v 3 posteľovom stane s elektrinou, v areály a v cene bazén, ihriská, wifi atď.

Trip na víkend: Neusiedler see

Neusiedler see považujem hlavne za raj cyklistov a korčuliarov, pre ktorých sú tam vybudované cyklotrasy tiahnuce sa široko ďaleko po okolí. Kúpania chtiví návštevníci zostanú asi jemne sklamaný keďže vstup k jazeru zo strany Podersdorf am see je oplotený a za vstup si musíte zacvakať ako za doby kešu. Samozrejme, Neusiedler see je obrovské jazero a plot sa netiahne po celom obvode, ale od miest z najlepším prístupom k vode vás oddelí plot ako migranta. Nie som odborník, ale voda mala od prívlastku kryštálovo čistá ďaleko ako Fico od úprimnosti, takže pokiaľ chcete Neusiedler see navštíviť len kvôli kúpaniu odporúčam radšej zostať na Zlatých pieskoch. Pokiaľ sa však popri slnení chcete zahrať aj na Sagana, Neusiedler see je tá pravá voľba, miestne cyklotrasy sú skutočne TOPka.

Trip na víkend: Neusiedler see

S mojou Katuškou sme na predražený kemp ani nepomysleli a v mene židovstva sme sa vybavili stanom, spacákmi a lokal špekačkami, ktoré pri opekaní neprodukovali žiadnu masť prosím pekne. Takže ak ste pri opekaní špekačky zvyknutý natierať si stekajúcu mastičku na chleba, odporúčam spraviť nákup na Slovensku. Stále sme museli vyriešiť dôležitú otázku, kde budeme spať. Pôvodne sme chceli stan rozložiť niekde pri jazere, čo však v oblasti  Podersdorf am see nie je možné popr. nepraktické ak potrebujete aj drevo na oheň a nechcete sa predierať močiarom kým sa dotrepete k jazeru. Naštartovali sme preto feldičku a vydali sa vyhľadať nejaké ideálne miesto v okolí, čo sa nám však v radiuse 10km od Podersdorf am see nepodarilo. Nakoniec sme si uvedomili, že spojenie jazera a dobrého miesta na kempovanie je na východnej a severnej časti Neusiedler see nemožné. Navyše ma ako šoféra do nepríčetnosti privádzali cyklisti, ktorí zásadne jazdili po strede cesty (aj mimo cyklotrás). Pár krát som sa prichytil pri predstave ako ich na feldičke všetkých kosím rad radom. Nakoniec sme sa na slepo vybrali k malému lesíku nad rozľahlými vinohradmi pri dedinke Jois. K lesíku viedla cyklotrasa a keďže som neznalí miestnych zákonov a nikde som nevidel zákaz vjazdu pre motorové vozidlá , tak feldička sa zahrala na cyklistu a všetci Saganovci sa museli pratať.

Trip na víkend: Neusiedler see

Po dlhom hľadaní sme boli odmenení skvelým miestom s dostatkom dreva na oheň, tieňom, výhľadom na Neusiedler see a skvelým aj keď podľa Katušky nedozretým hroznom zo všade sa rozprestierajúcich viníc. Teraz nám už nič nebránilo rozložiť stan, založiť oheň a užiť si skvelí večer.

Páči sa mi