Travelhack: Ako ušetriť pri kúpe letenky

Minulý týždeň som na FB stránke: Backpacking. cz informoval o veľmi zaujímavom, a pomerne neznámom spôsobe, ako ušetriť pri kúpe letenky. Článok som chcel mať hotový už cez víkend, ale keďže sa konal Uprising som úprimne rád, že aspoň dnes som schopný napísať niečo zmysluplné. V tomto článku vám poviem o tajomstve leteckých spoločností a predstavím vám skvelý vyhľadávač leteniek- Google ITA Matrix.

Jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú výslednú cenu vašej letenky je krajina, z ktorej ju kupujete resp. objednávate. Trik, ktorý vám dnes prezradím vám pomôže ušetriť hlavne pri kúpe vnútroštátnych leteniek. Pri medzinárodných letoch je tento travelhack najlepšie využiteľný pri tzv. open-jaw resp. multi-city letenkách.

Na lepšie vysvetlenie danej problematiky použijem reálny príklad vnútroštátneho letu Luxor- Káhira spoločnosti EgyptAir (Star Alliance). Upozorňujem, že ide iba o príklad. Tento trik je možné použiť pri vyhľadávaní leteniek po celom svete.

Google Matrix a jeho výhody:

Ako ostané produkty od Googlu aj ich vyhľadávač leteniek kombinuje jednoduchosť a rozšírené možnosti použitia, ktoré ostatné vyhľadávače neponúkajú. Pre zaujímavosť spomeniem, že tvorcom Matrixu je spoločnosť ITA, ktorá technologicky zastrešuje rezervačné systémy väčšiny vlajkových leteckých spoločností sveta. Google kúpil spoločnosť ITA v roku 2011.

Vo filtri Matrixu si dám vyhľadať jednosmernú letenku na trase Luxor-Káhira. Zakrúžkovaný filter „Currency“ a „Sales City“ nechám default.

Ako ušetriť pri kúpe letenky (1)

 

 

Ako najlacnejšiu možnosť našiel Matrix letenku na 9.9.2015 (dátum nie je podstatný) za 332EGP, čo je 37EUR. Cena je to rozumná, tak prejdime ku samotnej kúpe.

Ako ušetriť pri kúpe letenky (2)

Tu nastáva problém. Google Matrix je skvelý vyhľadávač leteniek a slovo vyhľadávač myslím doslovne. Cez Matrix sa síce ná dájsť letenka, ale nedá sa kúpiť. Preto si zapamätám potrebné údaje a idem si danú letenku kúpiť priamo na web EgyptAir-u.

Ako vidíte na webe EgyptAir-u som našiel letenku na identický let za 97EUR. Prečo mi teda Google Matrix dal cenu 37EUR, a ako ju dosiahnuť aj pri kúpe?

Ako ušetriť pri kúpe letenky (6)

 

Spomínate si na zakrúžkovaný filter „Currency“ a „Sales City“ na screenshote Google Matrix? Ak by ste nenechali default, ale dali EUR a napr. Bratislava dostali by ste rovnakú cenu, ako na webe EgyptAir- 97EUR. Vyskúšajte to.

Tento výrazný rozdiel v cene je spôsobený rozličnou cenovou politikov dopravcov pre dané krajiny. V preklade to znamená, že Egypťan zaplatí 37EUR, a ja Slovák 97EUR. V žiadnom prípade by som to, ale nepovažoval za diskrimináciu. Je to celkom logická a často používaná obchodná stratégia nielen leteckých spoločností. Okrem toho cenu 97EUR nedostane len Slovák, ale aj Rakušan, Poliak a každý obyvateľ nášho kúsku sveta.

Ako dosiahnuť cenu letenky z Google Matrix?

My sa tak ľahko nevzdáme a budeme trvať na letenke za 37EUR, tak ako nám ju našiel Google Matrix. V podstate máme viacej spôsobov, ako toho dosiahnuť. V tomto článku vám poviem o základných dvoch, a ak bude do budúcna záujem pridám aj zopár ďalších.

  1. Jednoducho presvedčte web EgyptAir-u, že bookujete z Egypta- Na úvodnej stránke nastavte „Country“ na Egypt a jazyk nechajte ENG. Nie vždy sa dá oddeliť nastavenie krajiny a jazyku, takže sa vám môže stať, že ak budete chcieť ušetriť prejdete si bookovacím procesom napr. Japončine.

Ako ušetriť pri kúpe letenky (3)

Ako ušetriť pri kúpe letenky (5)

 

Ako vidíte na identický let som dostal cenu 332EGP, ktorá sa zhoduje s cenou z Google Matrix. Teraz mi už nič nebráni kúpiť letenku za 37EUR namiesto 97EUR. Ušetrených 60EUR môžem použiť napr. na ubytovanie.

 

  1. Pokiaľ sa vám nepodarí presvedčiť rezervačný systém, že ste z Egyptu nezúfajte. Spomínal som, že spoločnosť ITA stojaca za Matrixom poskytuje svoj softvér aj iným leteckým spoločnostiam a vyhľadávačom. Preto je jazyk softwaru ITA niečo ako univerzálnym jazykom predajcov leteniek. Navštívte najbližšieho predajcu leteniek a ukážte mu kód z Matrixu. Na jeho základe by vám mal poskytnúť letenku za rovnakú cenu ako Matrix. Predajca si bude za vystavenie letenky niečo účtovať, ale aj tak sa vám to vždy môže oplatiť. Alternatívne zavolajte priamo do leteckej spoločnosti a skúste si zarezervovať letenku podľa kódu z Matrixu telefonicky.

 

Páči sa mi