Štúdium v USAAko som sa stal výmenným študentom v USA:

Tento článok bude o tom, ako sa zo mňa stal výmenný študent v USA. Táto životná kapitola si zaslúži viac ako len jeden článok, a tak som sa rozhodol napísať dve časti, aby ste o nič neprišli.Tento pobyt trvajúci sedem mesiacov, ktorý som absolvoval v rokoch 2010/2011, bol môj prvý reálny kontakt so životom mimo domova a v úplne inej kultúre. Pobyt mi dal veľké jazykové a životné skúsenosti a doslova som cítil ako sa mením z „malého chlapca“ na skúsenejšieho a dospelejšieho človeka. Po návrate mi všetci hovorili, ako som sa tam zmenil a viem ,že nemysleli len moju telesnú váhu ,ktorá sa spolu s mojim mentálnym vekom pohla smerom nahor 🙂 .Nebolo vždy všetko pekné kvetinkové, vlastne málokedy to také bolo, ale s odstupom času vidím, čo všetko mi tento pobyt dal.

>

Ja v NYCVýber správnej agentúry:

Prvý a najdôležitejší krok pre vašu cestu je vybrať správnu agentúru. Najväčší nie vždy znamená najlepší, tejto múdrosti sa pri výbere držte. Ja som sa rozhodol pre Student Agency, ktorá spolupracuje s americkou spoločnosťou CIEE. S osobnej skúsenosti môžem povedať, že to nebol najlepší výber. Dôvody budú uvedené v pokračovaní tohto článku.

Program štandardne trvá šesť alebo dvanásť mesiacov. Položte si otázku: „Čo od kvalitnej agentúry očakávam?“ Ak si na túto otázku dokážete odpovedať, začnite hľadať podľa vašich požiadaviek. Výmenné pobyty v USA sú dnes pomerne rozšírené, čo na trhu spôsobuje silnú  konkurenciu. Vďaka tomu máte na výber mnoho agentúr, ktoré sa svojimi produktmi snažia prilákať práve vás.

 

Postup podávania prihlášky:

Ďalší krok, ktorý na vás čaká, je podanie oficiálnej prihlášky na výmenný pobyt v USA. Vypĺňal som prihlášku pre CIEE, ale každá agentúra ich má plus-mínus podobné. Nenechajte sa odradiť tým, že nápadne pripomína hrubú encyklopédiu. Obsahuje tieto časti:

  1. Základné informácie o vás: Ide o najjednoduchšiu časť, ktorú musíte vyplniť. Dopíšte len svoje meno, adresu, záľuby, stravovacie návyky  a iné základné informácie o sebe.
  1. Zdravotné záznamy:  Budete potrebovať potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti od vášho obvodného lekára a výpis očkovaní. Ak nepoznáte svoju krvnú skupinu, tak vás neminie odber krvi na jej zistenie. Američania požadujú očkovanie proti hepatitíde B, takže vás neminie ďalšia séria injekcií.
  1. Školské záznamy: Dúfajte, že máte dobrý vzťah s profesorom angličtiny. Jednu stranu prihlášky totiž vyplní práve on/ ona. Vypíše tam vašu aktivitu na hodinách, celkovú úroveň angličtiny atď. V tejto časti sa ešte vyžadujú kópie vysvedčení za posledné tri roky  . Nemusia byť notársky overené.
  1. List pre vašu budúcu  „host family“ : Tu vám moc neporadím. Každý si tento list musí napísať po svojom. Rozsah jedna A4.

Na  90% sa nedostanete do rodiny, ktorá bude mať podobné záľuby atď. Videl som na vlastné oči proces umiestňovania  študentov do rodín. V skratke, študentov je veľa a rodín je málo. Poznám ľudí, ktorý mali v prihláške uvedené, že sú vegetariáni a umiestnili ich na farmu na spracovanie mäsa. Dobrá kamarátka z USA bola ubytovaná u starej pani v štvrti s najvyšším počtom znásilnení v okrese, a takýchto príkladov viem viac. Chcem tým povedať, že prihlášku vyplňte dôkladne, ale nečakajte, že vám podľa uvedených informácií nájdu rodinu.

Vyplnená prihláška znamená lístok na osobný pohovor na pobočku agentúry. Tam ma čakal povinný SLEP test, ktorý sa skladá z gramatickej a posluchovej časti. Nemusíte sa obávať, spraví ho každý. Bez obáv si zoberte do tašky slovník. Test som písal sám v konferenčnej miestnosti, a tak nebol problém si pri posluchovej časti CD zastaviť a pustiť cvičenie od začiatku. Ak test nejakým zázrakom nenapíšete, máte na to ďalšie pokusy.

Keď budete mať SLEP test vyplnený, čaká na vás osobné interview s pracovníčkou Student agency. Môžete čakať bežné otázky typu: „Tell me something about yourself.“

Gratulujem, po absolvovaní testu a odovzdaní prihlášky ste o krok bližšie k výmennému pobytu v USA.

Ja v USA

Víza:

Ako žiadateľ na víza typu J1 musíte čakať na papier, ktorý vám príde z USA, a na jeho základe vám budú vydané víza. O všetkých dôležitých termínoch vás bude agentúra včas informovať. Ambasáda USA sídli v Bratislave a na pohovor sa objednáte elektronicky. Nezabudnite priniesť potvrdenie o zaplatení poplatku, papier z agentúry, pas, výpis z účtov vašich rodičov. Nemusíte mat stres na ambasáde sa vás nič komplikované nepýtajú a ak odmyslím čakanie, návšteva nezaberie viac ako päť minút.

 

Je možné, že mi nenájdu rodinu ?

Nechcem vás stresovať, ale je to možné. Ako najlepší príklad poslúžim ja osobne. Na rodinu som čakal doslova do hodiny dvanástej. Neviem ako mohli americké rodiny odolať môjmu šarmu, ale „adoptovali“ si ma deň pred odletom. Ak by sa to nestalo, nikam by som neletel. Viete si predstaviť ten stres ? Bolo 24 hodín pred odletom a ja som stále nevedel, či niekam letím, alebo ostávam doma. Agentúru som „bombardoval“ každý deň množstvom telefonátov, ale či to pomohlo je otázne. Nakoniec to dopadlo dobre a druhého septembra 2011 som nastúpil do lietadla Austian Airlines na linke VIE-JFK. Let trval cca. deväť hodín a niesol sa v znamení výmenných študentov. Letušky nám veselo nalievali plné poháre Absolut vodky a nosili nám plechovky piva. Vedľa mňa sedel starší Rakúšan, ktorý pod vplyvom omamných látok spadol do uličky :). Od toho okamihu, letušky prestali nalievať mojim „kolegom“, ktorý nemali 18. Ja som síce plnoletý bol, ale ten Rakúšan do mňa neustále niečo nalieval, čo spoločne s tlakom v kabíne spôsobilo ponorenie do krajiny zázrakov.  O pár hodín som sa zobudil, pozrel si film, a stále mi ostal čas na nudenie sa. Keď sme konečne pristáli, bol to najúžasnejší pocit na svete. Zobrali sme si batožinu a vybrali sa do neznáma…..

PS: Ak sa chystáte do USA a potrebujete poradiť, mám pre vás skvelú správu. Počas môjho ročníku som na FB založil skupinu, v ktorej je cca. sto výmenných študentov. Lepších poradcov nenájdete.

Páči sa mi