Priznám sa, že deň pred odletom som „googlil“ aká je v Lotyšsku mena, a či na vstup potrebujem pas. Verím, že ťa nasledujúcim riadkom poteším. V Lotyšsku majú eurá, na vstup ti stačí platný OP, a na hodinkách si pridaj hodinu (UTC +2). To sú tie najnákladnejšie informácie, poďme sa na Rigu pozrieť bližšie 👇👇

Doprava:

Riga prakticky
Let z Viedne do Rigy trvá 2:20 hod.

Na ceste do Pobaltia nám už nebránia drahé letenky štandardných spoločností ✈️. Vďaka lowcostom sa oblasť Pobaltia otvorila širokej verejnosti a spiatočné letenky z Viedne nemusia stáť viac ako 20 EUR. Letisko v Rige je od centra mesta vzdialené zhruba 45 min. jazdy busom č. 22, ktorý patrí do siete MHD. Lístok sa dá zakúpiť v Narvesen za 1,15 EUR, čo je lotyšská obdoba známej siete 7-Eleven. Narvesen nájdeš v Rige na každom rohu vrátane letiska. Alternatívne lístok kúpiš v automatoch na niektorých zastávkach, prípadne priamo u vodiča za 2 EUR. Viac info o jednotlivých druhoch lístkov nájdeš tu.  Za svoj štvordňový pobyt v Rige som potreboval len dva lístky- z a na letisko. Centrum je veľmi kompaktné a bez problémov sa dá prejsť bez použitia MHD, ktorú tvoria okrem busov aj trolejbusy a električky. V Rige je rozšírený aj Bolt a klasických 🚕🚕 je tiež všade dostatok. V poslednej dobe si na tripoch požičiavam auto, čo v Lotyšku nie je žiadny problém. Auto si vieš vziať buď na letisku, alebo priamo v centre za 20-40 EUR/deň plus poistka.

Ubytovanie:

Riga prakticky
Vstup do hostelu Naughty Squirrel Riga

Riga ponúka veľké množstvo hotelov a hostelov rôznych kategórii. Odporúčam sa ubytovať v úplnom centre mesta, kde nájdeš všetko potrebné v okruhu pár minút chôdze 👌. Po dlhej dobe som dal prednosť hostelu a vybral som si ten najlepšie hodnotený – Naughty Squirrel Riga. Hostel založili dvaja Austrálčania, ktorí zároveň sprevádzajú hosti na pub crawl, food tastingu a iných super akciách, ktoré hostel organizuje 🤟. Samozrejmosťou je vlastný bar s happy hour, dve veľké spoločenské miestnosti, vybavená kuchyňa, čistota a non-stop recepcia. Noc v dorme (boli sme tam dvaja) mimo sezóny vyšla na cca. 14 EUR. Pri výbere hostelu sa neodporúčam riadiť cenou, ale hodnoteniami. Dá sa nájsť hostel s cenou 6 EUR za samostatnú izbu, čo je síce lákavé, ale zvyčajne sa nejedná o klasický hostel, kde stretneš cestovateľov z celého sveta a zažiješ dobrú atmosféru. Skôr ide o akúsi ubytovňu plnú domácich a nízkej cene zodpovedajú aj ponúkané služby vrátene čistoty, či bezpečnosti 🙈.

Eat, drink & party:

Riga prakticky

Lotyšskú kuchyňu tvorí hlavne nakladaná kapusta, uhorky, fazuľa a ryby. V Rige bez problému nájdeš reštaurácie ponúkajúce miestne špeciality, ale aj junk ako KFC,🍕,🍟,🍔. Najradšej som skúšal lotyšské špeciality v sieti reštaurácii Lido. V centre Rigy je ich hneď niekoľko, z čoho je každá tematicky ináč orientovaná a ponúka odlišné jedlá (lotyšské, ruské..). Lido je samoobslužné, všetko si nakladáš sám, a tak sa nemusíš báť, že si objednáš mačku vo vreci. Výber je skutočne bohatý a k jedlu si môžeš sám načapovať aj ich vlastnú značku 🍺. Za obed resp. večeru na obrázku som platil necelých 10 EUR. Do Lido sa oplatí ísť pol hodinu pred záverečnou, keď ponúkajú zľavu 50% na všetko (neplatí vo všetkých pobočkách). Ak budeš mať chuť na malý snack, tak v spomínanom Narvesen si môžeš dať 🌭.V centra je navyše veľa malých potravín, ktoré sú otvorené non-stop.

Riga prakticky
Párty v Rige

„Národné“ pitie predstavuje Black Balsam, čo je silný bylinný likér podobný našej Demänovke. V Naughty Squirrel sa tento alkohol dáva ako „welcome shot“, a aj keď mi bylinné likéry nechutia treba vyskúšať, prípadne priniesť domov ako darček. Poviem na rovinu, že v Rige je problém nepiť 😀. Ak sa navyše ubytuješ v party hosteli, ktorý organizuje pub crawl nemáš šancu. Centrum Rigy je plné zaujímavých tematických barov a top klubov. Lotyši milujú pivo a v každom dobrom bare majú na výčape viac píp ako dokážeš zrátať. Ceny sú rôzne v závislosti od polohy a úrovne podniku, ale priemerne za 🍺 zaplatíš 3,5 EUR.  Ulice centra sú plné až do ranných hodín, čo bude zrejme jeden z dôvodov prečo som sa deň po pub crawl-e zobudil až večer 🙈.

Ceny a platby:

Viacero cien som uviedol v jednotlivých kategóriách, takže budem stručný. Riga je údajne najdrahším mestom v Pobaltí, ale nemusíš sa báť. Ceny v centre sú takmer identické s tými v starom meste Bratislavy. Mimo hlavného mesta a samotného centra sú samozrejme nižšie aj o polovicu. Ceny v potravinách sú na veľmi podobnej úrovni ako u nás, možno trošku nižšie. Som človek, ktorý hotovosť nosí veľmi výnimočne a preto ma veľmi potešila možnosť platby kartou takmer všade 👌. Aj u nás je samozrejmé, že vo väčších prevádzkach zaplatíš kartou, ale v Rige majú terminál aj maličké pekárne, či niektoré tety na trhu…

Páči sa mi