Praktické informácie o Londýne

London-Skyline 

Plánujete sa presťahovať do naj multikultúrneho mesta Európy, alebo by ste do Londýna radi zašli na výlet? V tom prípade bude tento článok práve pre vás. Londýn som navštívil viac krát, aj ako turista a aj ako „domáci“ , vďaka čomu vám môžem poskytnúť presné a praktické informácie o Londýne.

Ako sa do Londýna dostať?

Na túto otázku existuje veľmi jednoduchá odpoveď. V dnešnej dobe je vzdušný priestor krajín presýtený komerčnými letmi a ceny leteniek sú v porovnaní s minulosťou naozaj nízke. Tak prečo to nevyužiť? Leteckú dopravu vám odporúčam použiť či už idete do Londýna pracovať, alebo len na výlet.

Najlacnejšia možnosť je letieť z Bratislavy (Brna,Košíc, Budapešti) s nízkonákladovou spoločnosťou RyanAir. Ak budete mat šťastie, spiatočnú letenku zoženiete pod 50€ (kufor + 20€). Na komfort však v prípade RyanAir-u zabudnite. Ich letiská sú slabo vybavené, letušky niekedy mrzuté, lietadlá preplnené a často krát si nemáte kam dať vašu príručnú batožinu. Tento írsky prepravca je veľmi citlivý na váhu vašej batožiny. Ich personál sa pri prekročení váhy alebo rozmerov príručnej batožiny s vami maznať nebude, a s radosťou z vás vytiahne aj posledné eurá. Dávajte si na to pozor!! Povolené rozmery príručnej batožiny pre Ryanair: 55cm x 40cm x 20cm váha 10 kg.

Cesta z letiska:

Ryanair lieta z BTS na Stansted a Luton. Pri kupovaní letenky skontrolujte ceny aj z neďalekého Brna, ktoré tiež ponúka linku na Stansted. Pri všetkých mojich cestách do Londýna som využil Stansted. Po prílete sa do cca. 80 km vzdialenej metropoly dostanete tromi spôsobmi:

  1. Taxík: Najdrahšia a nie vždy najrýchlejšia možnosť. Doprava v centre Londýna môže byt katastrofálna a pokiaľ nezoženiete lietajúci taxík, veľmi sa vám to neoplatí.
  1. Vlak: Najrýchlejšia, pohodlná a cenovo prijateľná možnosť. Zo stanice odchádza každú chvíľu a lístok stojí cca. 15 GBP/ jednosmerný. Kúpite ho priamo na stanici. Cesta do centra trvá 45 min.
  1. Autobus: Zrejme najviac používaná možnosť. Poskytuje širokú sieť zastávok po celom Londýne, je tam wifi a je pohodlný. Pri ceste do centra odporúčam National Express linka A10. Cesta trvá 90 minút, ale kvôli doprave tento údaj berte s rezervou. Lístok kúpite na letisku alebo priamo u šoféra.Cena je 10 GBP/ jednosmerný.

Pokiaľ je pre vás viac dôležitá kvalita a servis, zabudnite na Ryanair. Viedenský Schwechat ponúka mnoho spojení priamo na centrálne letisko Heathrow, z ktorého sa do centra dostanete metrom.

london

MHD v Londýne:

Hromadná doprava v jednej z najznámejších metropol sveta musí každý deň zvládnuť nápor miliónov obyvateľov a početné zástupy turistov, preto má Londýn najhustejšiu sieť MHD v Európe. Okrem mnohých liniek metra ponúka aj hustú sieť autobusov, nadzemiek, lodí a dokonca novovybudovanú lanovku cez Temžu.

  1. 1.      Metro: Jednoznačne najrýchlejší spôsob ako cestovať po Londýne. Môžete si kúpiť celodenný lístok na zóny 1-2 (turistom postačujúce) za 7,30 GBP (off-peak). Pri dlhšom pobyte odporúčam kúpiť Oystercard. Je to čipová karta, ktorú dostanete kúpiť takmer všade. Zaplatíte len zálohu 5 GBP, ktorú vám po vrátení karty dajú späť. Na „oysterku“ si dávate kredit podľa vlastného uváženia. Payasyougo vám bude strhávať 2,30 GPB (off-peak) za cestu až do limitu 7 GBP. Po dosiahnutí tohto limitu cestujete v priebehu dna zdarma. Ak sa rozhodnete pre jednu, alebo pre druhú možnosť určite si nekupujte lístok na každú cestu zvlášť. Zaplatili by ste tak 4,50 GBP za jednu cestu!!
  1. 2.      Autobus:V porovnaní s metrom lačnejší, ale výrazne pomalší spôsob cestovania. Výhodou je, že zastávky autobusov sú všade, vďaka čomu sa dostanete na miesta, kam by ste sa metrom nedostali. Jedna cesta: 2,40 GBP, payasyougo: 1,40 GPB, týždenný lístok: 19,60 GBP.

Ostatné spôsoby nebudem opisovať, lebo sa využívajú zriedkavo. Ceny boli aktuálne vo Februári 2013.

Ubytovanie v Londýne:

Londýn ponúka obrovské množstvo hotelov v rôznych cenových kategóriách. Ak hľadáte lacný hostel, môžem vám odporučiť St. ChristopherVillage, ktorý sa nachádza v „srdci“ modernej časti Londýna tzv. City. Za priaznivú cenu tam nájdete spoločenskú miestnosť s kinosálou, bar, wifi, terasu na streche so skvelým výhľadom na mesto, bezpečné izby a dostanete aj raňajky. Strávil som tam dve noci a bol som nad mieru spokojný. Ak hľadáte „party hostel“ v Londýne, St. Christopher je to pravé miesto pre vás. Stretol som tam skupinku mladých Kanaďanov, ktorí boli na svojom „Eurotripe“. V spoločenskej miestnosti a na streche sme sa pustili do vodky a zvládli toho podstatne viac ako Američania. Nezabudnite zabookovať včas a prineste si vlastný zámok na uschovanie batožiny.

Ak sa chystáte do Londýna pracovať, hostel nebude asi najlepší druh ubytovania. Poznám ľudí, ktorý tak fungovali, ale nie je to ideálne. V prípade dlhodobého pobytu je pre vás určíte lepšie si prenajať byt. Ubytovanie v Londýne nie je ťažké nájsť. Podľa možnosti si ho vybavte pred vaším príletom. Pozrite sa na československé fóra kde ľudia hľadajú podnájomníkov. Hľadať priamo na mieste môže byt kvôli papierovačkám problém. Ja som si prenajímal maličkú single-room za 75 GBP/ týždeň (vrátane všetkého). Spoločnosť mi tam robilo asi šesť Sloveniek, tak o zábavu nebola núdza. Byt sa nachádzal v NorthFinchley (štvrtá zóna). Ubytovanie v Londýne má jedno pravidlo: Čím bližšie k zóne 1 tým drahšie ubytovanie. Viac sa vám oplatí ísť vo dvojici, double-room´s sú populárnejšie a nájom sa rozráta medzi dvoch.

Dúfam, že vám tieto praktické informácie o Londýne pomôžu.

[nwm_map id=”2″].