Práca v Londýne

 

london-skyline-at-night

Práca v Londýne:

Tento článok je o mojich skúsenostiach s prácou a živote v Londýne. Ak hľadáte praktické informácie ako sa do Londýna dostať, a ako si nájsť ubytovanie, odporúčam tento članok: Praktické informácie o Londýne. V Londýne som chvíľu pracoval, a pokúsim sa vám z tejto skúsenosti napísať čo najviac užitočných informácií. Pravda je taká, že vycestovať a pracovať v Londýne nie je také výhodné ako kedysi. Pracovný trh je tam presýtený našincami, ktorým konkurujú Poliaci. Británia by sa mala otvoriť aj občanom Bulharska a Rumunska, čo iste spôsobí nával ďalších zárobku chtivých ľudí. Je takmer nemožné, aby ste sa bez dobrých známostí dostali k nejakej perspektívnej pracovnej ponuke. Na druhej strane, mesto ako Londýn stále potrebuje personál do kaviarní, obchodov, hotelov, kde len ťažko zarobíte viac ako je minimálna mzda.

Ja som pracoval pre Londýnsku agentúru, ktorá sa špecializovala na hotelový personál. Bol týždeň, keď som nerobil takmer vôbec. V takom prípade som otravoval agentúru, aby my dohodila aspoň nejaké zmeny. A bol aj týždeň, cez ktorý som chodil z práce o 3 AM a o 7AM vstával na ďalšiu zmenu. Ak sa rozhodnete ísť pracovať do Londýna  na „slepo“, majte vždy pripravené životopisy. Z piatich podnikov, kde som sa bol spýtať sa mi hneď ozvali z jedného a zavolali ma na pohovor. Základom je dobrá úroveň angličtiny. Pokiaľ neovládate jazyk na dostatočnej úrovni budete mať problém si nejakú prácu v Londýne nájsť. Snáď len nejaké sklady atď..

Ak sa rozhodnete ísť do Londýna pracovať cez nejakú našu agentúru, dávajte si pozor. Mnoho z nich má od serióznosti ďaleko. Vždy si ju overte na rôznych fórach a najlepšie nájdite niekoho, kto cez nich pracoval.

Ak by som to mal zhrnúť: Práca v Londýne je pojem, o ktorom sa oplatí uvažovať študentom počas prázdnin, alebo ľuďom, ktorý si chcú ísť na rok zarobiť. Ako som písal, k nejakej perspektívnej práci sa tam dostanete ťažko, a ak sa tam rozhodnete ostať dlhodobo, môže sa ľahko stať, že tam „uviaznete“. Keď som sa spýtal Sloveniek, s ktorými som býval: „Nechcete sa vrátiť na Slovensko?“ Odpovedali: „Aj áno, ale čo by sme tam robili.“

Po práci v Londýne mi tam zostalo pár užitočných kontaktov, tak ak budete potrebovať pomoc napíšte.

Páči sa mi