Keď sa povie Egypt každému prídu na rozum pyramídy, sfinga a iné ohromné stavby starovekého Egypta. V každej krajine sú nádherné pamiatky, ale buďme úprimný, nie vždy navštívená stavba naplní naše očakávania. Pri egyptských pamiatkach vám rozhodne nehrozí ani náznak sklamania a nezáleží, či navštívite najznámejšie pyramídy na svete, alebo starovekú stavbu v egyptskej Hornej Dolnej. A to nespomínam staroegyptské pamiatky zaviate tisíce ročnými vrstvami piesku, ktoré stále čakajú na svoje objavenie.

 

Návšteva staroegyptských pamiatok

V Egypte si prídu na svoje aj milovníci záhad a verný fanúšikovia Ancient Aliens. Nemusíte byť senzibil, aby ste pri každej staroegyptskej pamiatke vo vzduchu zacítili niečo tajomné. Práve táto tajomnosť obklopuje staroegyptské pamiatky ako neviditeľná hmla a každému dáva možnosť spraviť si vlastný názor na pôvod týchto ohromných stavieb. Nezáleží, či dávate prednosť mainstreamovej archeológii, alebo kontroverznej teórií o starodávnych návštevníkoch z kozmu. Dôležité je tieto miesta vidieť na vlastné oči, a spraviť si svoj názor. Veľa vecí totiž v TV ani neuvidíte. Vedeli ste, že na planine v Gíze sa okrem samotných troch pyramíd nachádzajú desiatky menších, po ktorých ostali len ruiny?

 

Osobne patrím medzi ľudí, ktorí pamiatky navštevujú priamo v teréne a vychutnávajú si prípadnú strastiplnú cestu k nim. Rád si všetko pochodím, dotknem sa a načerpám atmosféru daného miesta. Taktiež si občas rád predstavujem, ako to tam niekedy fungovalo, a načo daná stavba slúžila. Práve pre tieto dôvody nie som častý návštevník múzeí. Samozrejme, plne chápem dôležitosť múzeí pre zachovanie artefaktov pre budúce generácie, ale jednoducho to nie je pre mňa. V Egypte som bol však rád, že som spravil výnimku. Zabudnite na vázy a kúsky keramiky. V Káhirskom múzeu na vás čakajú skvosty ako: výbava pohrebnej komory Tutanchamona vrátane sarkofágu, múmie staroegyptských faraónov a oveľa viac. A pokiaľ sa celý deň premávate po rozhorúčenej púšti, plne klimatizované múzeum vám padne viac ako vhod.

 

Návšteva staroegyptských pamiatokV tomto článku sa nebudem venovať každej staroegyptskej pamiatke zvlášť. Nie žeby si to nezaslúžili, ale obsahovo by to bolo na knihu, a nie článok na blog. Každej pamiatke, ktorú som počas mojej cesty Egyptom navštívil sa budem venovať v príslušnom cestopise viz. Cestopis Alexandria ………..

 

Egypt: Ako ušetriť pri návšteve staroegyptských pamiatok

Za vstup do múzea, alebo ku nejakej pamiatke zaplatíte približne 60-80EGP (6-9 EUR). Viac zaplatíte napr. za highlight v podobe pyramíd. Za vstup do rozsiahleho komplexu zaplatíte 100EGP, a pokiaľ chcete vstúpiť aj do útrob Cheopsovej pyramídy pripravte si extra 200EGP. Za vstup do ostatných pyramíd zaplatíte 80EGP. Takže pokiaľ chcete vidieť skutočne všetko pripravte si 100+200+160= 460EGP resp. 52EUR. To je už na miestne pomery skutočne veľká suma a žiadneho backpackera určite nepoteší. Čo ak by som vám však povedal, že pri každom vstupe môžete ušetriť až polovicu? Študenti majú vstup vždy o 50% lacnejší oproti pôvodnej cene. Ak nie ste študent nezúfajte, nie som nim ani ja a polovičné vstupné som si patrične vychutnával. Okrem ISIC-u som sa preukázal zdravotnou kartičkou UNION popr. občianskym.

 

Návšteva staroegyptských pamiatok

Keď si danú kartičku skúmali hral som to na Rusa, ktorého vláda západný ISIC odmieta, a preto máme iné preukazy. Ako sa hovorí chcelo to pevné nervy a kus odvahy, ale zvyčajne mi to vyšlo J. Pred odchodom však odporúčam vytvoriť si nejakú „STUDENT ID“, na ktorej bude jasne uvedené slovo STUDENT a dátum platnosti. Nič viac totiž Egypťanov nezaujíma. Na takto vytlačenú kartičku prilepte nejakú holografickú nálepku napr. zo vstupenky, dajte si ju zalaminovať za pár centov a úsporu máte istú. A keďže v Egypte sa na pamiatkach nešetrí úspora môže dosiahnuť skutočne významnú čiastku.

 

Páči sa mi