Na našej modrej planéte v súčasnosti evidujeme približne 196 samostatných krajín. Každá z nich má svoje čaro a niečo, čo ju robí jedinečnou a neopakovateľnou. Všetku túto jedinečnosť nevytvára nikto iný než my sami, ľudia. Sformovali sme sa do mnohých rozmanitých kultúr, ktoré svet obohatili o riadne uletené zvyky. Niektoré krajiny jemne vyčnievajú nad ostatnými a Slovensko nie je výnimkou. Čo myslíš, ktorá slovenská tradícia sa môže hrdo zaradiť do zoznamu najšialenejších zvykov na svete 😊?

Kanamara Matsuri (Penis Festival)

V istom bode svojho života prišlo k okamihu, keď som si spojil Japonsko a bizár dohromady. Zrejme to bolo pri sledovaní populárnej súťaže, v ktorej chlapi bozkávali dámske pozadia a následne hádali, ktoré patrí ich polovičke 🙈.

Festival Kanamara Matsuri je oslavou plodnosti a penisu ako takého. Oslava mužského pohlavného orgánu sa započala roku 1977 v meste Kawasaki a odvtedy sa teší veľkému záujmu miestnych aj cudzincov. Veď prečo by aj nie,  muži majú tiež právo na oslavu svojho penisu 😛 Počas festivalu je ich mesto plné a obchodníci ryžujú na tematicky tvarovaných lízatkách a iných suveníroch. Vrchol programu tvorí obrí ružový penis menom Elizabeth, ktorý po meste slávnostne nosia trans-gender obyvatelia .  Zisky z festivalu putujú na pomoc ľudom s HIV ❤.

Keď sa niekedy vydám do Japonska určite si budem cestu plánovať počas Kanamara Matsuri. Nie každý deň môžem oslavovať svojho kamaráta a zároveň pomôcť dobrej veci 😄.

Walking dead

Najzvláštnejšie tradície vo svete (3)

Nie, táto tradícia nie je o stánku tohto populárneho seriálu na Comic-Cone, ale o niečom prinajlepšom znepokojivom. Ak budeš posielať selfíčko na Zomri z Indonézie ubezpeč sa, že nie si v oblasti Toraja 😆 Ak tam totiž omylom zomrieš miestni zrejme nebudú mať dosť peňazí na tvoj pohreb. Nezostáva nič iné ako pekne poctivo zarobiť k čomu si Indonézania zvolili vskutku tradičný spôsob. V hlavnej úlohe nebude nikto iný ako sám nebožtík, ktorý bude v dome vystavený pokiaľ sa nenazbiera dostatok peňazí. A nemusím asi pripomínať, že to môže trvať😨

To však nie je všetko. Chudáčisko si to musí do hrobu ešte odšliapať častokrát aj niekoľko kilometrov, čo skutočne začína pripomínať Walking Dead. Samozrejme, bude potrebovať pomoc rodiny, ktorá ho na miesto posledného odpočinku odnesie. Kultová veta:“ Vidím mŕtve lidi.“ by v tejto oblasti našla svoje využitie.

Popol mŕtvych

Najzvláštnejšie tradície vo svete (1)

Nie, žeby som bol morbídny, ale ďalší zaujímavý zvyk sa bude niesť v podobnom duchu ako ten predošlí. Kmeň Yanomami vo Venezuele a Brazílii verí, že nechať po smrti telo rozložiť je neprípustné a nedôstojné. Pre tradíciu z Toruje, pri ktorom sa nebožtík doslova rozkladá v obývačke by kmeň Yanomano asi pochopenie nemal. Juhoamerický domorodci sa teda rozholi svojich príbuzných ihneď po smrti spáliť, čoby pre bolo akceptovateľné aj pre Slováka konzervu. Menej akceptovateľný je už osud samotného popola a podrvených kostí, ktoré si kmeň pridá do polievky a….. Bujón mi zrazu príde ako celkom fajn vecička.

Ferdo a spol.

Najzvláštnejšie tradície vo svete (4)

Tento zvyk kmeňa Satere-Mawe z Južnej Ameriky nie je práve príjemným zážitkom pre nikoho. Faktom je, že zrejme ide o oslavný a pozitívny rituál, ale keďže sa ocitol na tomto zozname niekde bude háčik. Pri slávnosti sa z chlapca stane oficiálne muž, čo si riadnu párty samozrejme zaslúži. Háčik je v tom, že pred spečatením svojej dospelosti musí príslušník kmeňa Satere-Mawe vložiť obe ruky do rukavice plnej mravcov. Na tom by nebolo ešte nič strašné pokiaľ by nešlo o extrémne agresívne mravce, ktorých hryznutie je považované za najbolestivejšie zvieracie bodnutie na svete. Jedno bodnutie je údajne až 30-krát bolestivejšie ako žihadlo 🐝 🐝.

.

Last man standing

Najzvláštnejšie tradície vo svete (1)

Táto tradícia bude o  niečom Slovákom pomerne známom a kultúrne blízkom. Reč je o populárnej hre Rusov- posledný stojaci muž. Ako si sa už zrejme dovtípil pravidlá hry sú veľmi jednoduché. Kamaráti si posúvajú fľašu(e) vodky a posledný, kto vydrží na nohách je víťaz. V Rusku je odmietnutie kola  považované za neslušné a prejav slabosti. Preto musíš piť nech ti je akokoľvek zle, pretože načo pud sebazáchovy keď máš hrdosť. Vyhráva ten, ktorý sa ako posledný zostane pozerať na kamošov v bezvedomí. K výhre srdečne blahoželám 🙈

Šibačka

Na tento zoznam sa hrdo môže zaradiť aj naša obľúbená šibačka, ktorá musí cudzincovi pripadať ako poriadna šialenosť. V mestách sa šibe čoraz menej, ale na dedinách si táto tradícia stále v životoch obyvateľov uchováva svoje pevné. Aj keď si veľkonočné sviatky spájame hlavne s kresťanstvom v skutočnosti má šibačka korene v pohanstve. Šlo o oslavu Slnka, jari a plodnosti, a aj keď si šibačka za tie roky prešla mnohými zmenami v princípe ide o to isté. Chceme aby ste boli krásne a zdravé a trošku studenej vody tomu len prospeje. A nech to je fér kľudne vyšľahajte aj vy nás, pretože to nie je pointa. Keby si aj všetci nabijeme vodné pištole vezmeme korbáč a šli by sme sa naháňať do ulíc tradícia šibačky sa v nejakej forme zachová. A to je podľa mňa tým, na čom záleží ❤