Sme ľudia 21. storočia a doba, v ktorej sa cestovalo na koňomutoch a navigovalo podľa nočnej oblohy je doba dávno minulá. Uznávam, že občasné odpútanie od moderných technológií resp. tech-detox môže byť príjemným vrátením do čias osobnej komunikácie, ale moderné technológie nám vedia aj výrazne pomôcť. Okrem on-line randenia a pokru ti zopár šikovných aplikácií môže pomôcť na tvojich cestách.

Preto som sa rozhodol napísať článok o aplikáciách, ktoré hrdo zaberajú miesto v mojom mobile a tablete.

 

  • Offline navigácia

Najlepšie aplikácie na cesty (1)

Zvyčajne si v novom mobile nezávisle na platforme (iOS, Android) nájdeme predinštalovanú navigáciu, ktorá však funguje iba pri pripojení na internet. A každý nezávislý cestovateľ rád zablúdi na miesta kde by Wi-fi len ťažko našiel. Preto je vhodné nainštalovať si offline navigáciu, a to dokonca zdarma.

Spočiatku som sa tomu poriadne bránil a rád som blúdil, pýtal sa na cestu miestnych, ale nakoniec som si navigáciu nainštaloval. Keď som blúdil nekonečnými uličkami Káhiry a súrne sa potreboval dostaviť späť do hostelu navigácia mi prišla vhod a spoľahlivo mi pomohla nájsť cestu. Okrem samotnej mapy si môžete nechať zobraziť pamiatky, reštaurácie, bankomaty a iné užitočné miesta vo vašom okolí.

Napriek nesporným výhodám využívam navigáciu len sporadicky. Pri túlaní môžete objaviť nové zaujímavé miesta, a pri pýtaní na cestu často spoznám nových miestnych, ktorí ma často na hľadané miesto radi odvedú a dajú mi nejaké miestne rady.

Avšak pre prípad núdze by offline navigácia určite nemala chýbať v tvojom mobilnom zariadení. Osobne používam apku od firmy Sygic a som maximálne spokojný. Pred tripom si stiahnem balík máp pre danú krajinu, ktorý môže zaberať aj niekoľko GB. Po tripe ho odinštalujem, a tak apka nezaberá viac ako nutné minimum.

http://www.sygic.com/gps-navigation/features

 

  • Prevod meny

Táto aplikácia je absolútny must have pokiaľ sa rozhodneš opustiť našu „rodnú“ eurozónu. Odporúčam prečítať tento článok, v ktorom vysvetľujem výhody bankomatu pred zmenárňou, ale pokiaľ sa ju rozhodnete použiť ľahko si overíte výhodnosť ponúkaného kurzu popr. v reálnom čase prepočítate miestne ceny na eurá.

Ja používam veľmi jednoduchú, prehľadnú a bezplatnú apku XE Currency. Nastavíte si default menu (asi EUR) a meny, ktoré chcete na EUR prevádzať (USD,JPY..). Potom stačí zadať sumu v cudzej mene, a tá sa okamžite prevedie na default menu. Kurzy sa aktualizujú vždy keď je zariadenie on-line, a samozrejme funguje aj offline.

http://www.xe.com/apps/android/

 

  • Booking ubytovania

Pokiaľ si potrebujete priamo na ceste zabookovať ubytovanie je jednoduchšie mať nainštalovanú aplikáciu ako sa preklikávať webom. V apke si uložíte vaše údaje, môžete ľahko hodnotiť navštívený hostel atď.

Podobných aplikácií je nespočet, a odporúčam klasiku ako Booking.com, hostelworld, airbnb popr. couchsurfing.

 

  • Booking leteniek

Najlepšie aplikácie na cesty (1)

Zvyčajne si letenky hladám v pohodlí domova a všetky mám zakúpené pred samotným tripom. Avšak nikdy neviem, či nezmením plán a nebudem potrebovať na rýchlo zistiť ceny leteniek. V tomto prípade je znova pohodlnejšie mať apku ako sa preklikávať webom a pri bookingu stále dokola vypĺňať rovnaké údaje (meno, pas, čislo topánok….)

Je dobré mať globálny porovnávač cien ako Skyscanner,Expedia a pod. a zároveň apku nejakého low-costu ako WizzAir, RyanAir….

 

  • Plánovanie tripu/Trip manažment/plánovanie itineáru

Najlepšie aplikácie na cesty (2)

Pokiaľ máš rád všetko pekne na jednom mieste podobná aplikácia bude pre teba. Zadáte si všetky údaje o tripe: lety, ubytovanie, kam ísť, vlastné poznámky a proste všetko potrebné. Aplikácia vám umožňuje všetky tieto údaje spracovať do pdf a vytlačiť, poslať údaje o tripe mailom atď.

Na tento účel používam platenú verziu aplikácie TripIT (dostupná aj free verzia). V podstate je to všetko, čo potrebujete na naplánovanie kvalitného itineáru v jednej apke. TripIT je jednoduchý a intuitívny. Napríklad stačí zadať číslo letu a TripIt vám automaticky doplní časy, typ lietadla a pod. Pokiaľ ste on-line automaticky vám príde upozornenie na stave letu, čisle gate-u, meškaní atď. Pri každej položke, ktorú do itineáru doplníte môžete zadať aj cenu a na konci tripu jednoducho zistíte, koľko vás vyšla „kostra“ tripu (doprava,ubytovanie…) Apka ponúka veľa rôznych možností, ale zachováva si intuitivitu a jednoduchosť.

https://www.tripit.com/

 

  • Prekladač

Táto aplikácia nepotrebuje extra komentár. V cudzej zemi často budete potrebovať preložiť nejaké slovíčko, a preto by ste mali mať nainštalovaný offline prekladač. Plne stačí Google translate pre Android resp. alternatíva pre iOS.

 

  • Prečítajte si niečo o mieste, na ktorom ste

O každom mieste, ktoré navštíviš by si mal aj niečo vedieť. Najlepšie sa o miestnej kultúre, histórií a zvykoch naučíš od miestnych, ale pokiaľ žiadny nie je nablízku vhod príde aj aplikácia. Na výber máte klasiku ako TripAdvisor, Lonely planet a pod.

 

  • Bezpečnosť

Prísť o mobil v cudzej zemi nie je nič príjemné. V podstate to nie je nič príjemné ani na Slovensku, ale na cestách je to skutočne zle. Malú nádej, že svoje zariadenie dostanete späť vám ponúkajú apky ako: Where´s My Droid popr. Find my iPhone pre iOS. Sú to vlastne lokalizačné služby, ktoré podľa GPS signálu vášho zariadenia lokalizujú jeho polohu.

 

Chýba tu nejaká cestovateľská aplikácia, ktorú využívaš? Nebuď sebec a podeľ sa v komente.

Páči sa mi