Letisko Katowice využijú hlavne občania severného a východného Slovenska. Nachádza sa 30km od mesta Katowice.  Ja osobne som z Katowíc lietal, keď som býval v neďalekej Ostrave. Ide o malé regionálne letisko, kam lieta hlavne Wizz air a RyanAir. Pokiaľ chcete ísť ďalej do sveta, tak na hlavný EU hub Frankfurt vás prepraví Lufthansa popr. LOT. V tomto prípade ide o jasnú prevahu komfortu a rýchlosti nad cenou. Určite sa finančne viac oplatí ísť do Frankfurtu busom/vlakom ako letecky. Osobne som absolvoval túto leteckú trasu a o časovej výhodnosti som nebol až tak presvedčený. Let je síce krátky, ale keďže letisko vo Frankfurte je obrie trvalo dobrú pol hodinu kým lietadlo dorolovalo po pristávacích dráhach. K tomu si započítajte čas strávený pred/po odlete na letisku a vo výsledku pomeru rýchlosť-cena dostanete skôr zápornú hodnotu.

Mapa leteckých spojení: https://www.katowice-airport.com/cs/cestujici/mapa-spojeni

Ako sa dostať na letisko Katowice

Z Ostravy

Pokiaľ by ste chceli pred odletom navštíviť Ostravu napr. kvôli známemu festivalu Colours of Ostrava , tak stačí nasadnúť na priamy EC vlak. Cesta trvá takmer 4 hodiny a spiatočný lístok stojí mastných 40EUR. Študenti by to mali samozrejme za polovicu. Pokiaľ chcete na vlaku ušetriť odporúčam do Ostravy stopovať. Sám som tento stop pár krát absolvoval v oboch smeroch a ide o pomerne náročnú cestu, ale pokiaľ sa nikam neponáhľate stop určite využite. Pre viac rád ohľadom stopovania klik na článok Stopovanie.

Z Ostravy sa na letisko Katowice dostanete pohodlne na palube dopravcu TigerExpress. Minibusy TigerExress som sám viac krát vyskúšal a ide o rýchlu a spoľahlivú dopravu medzi Ostravou a letiskom Katowice. Viac info na http://www.tigerexpress.eu

Vlakom

Žiaľ, priamo na letisko Katowice sa vlakom nedostanete, ale môžete ísť do neďalekých Katowíc. Odtiaľ sa na letisko dostanete pomocou miestnej MHD.

Letisko Katowice (1)

*Kvôli aktuálnosti odporúčam skontrolovať na http://pkm.katowice.pl/lotnisko/rozklad-jazdy/

Autom

Hlavne pre obyvateľov severu Slovenska je určite zaujímavá, a aj cenovo výhodná možnosť cesty autom. Pokiaľ by vás bolo viac určite to bude lacnejšie ako iné možnosti. Priamo pred letiskom je strážené parkovisko.

Letisko Katowice (2)

Pokiaľ chcete ušetriť na parkovnom popr. iných službách letiska (občerstvenie, MHD) zožeňte si  Fly Silesia card. Ide o bielu discount kartičku, ktorá ponúka svojim držiteľom rôzne zľavy. Napr. až 25% na parkovné. Kartičku si skúste vypýtať na informáciách letiska popr. dajte vedieť mám ich zopár navyše.

Hodnotenie

Malé regionálne letisko, jeden terminál. O Wi-fi zdarma neviem. Na prenocovanie nič moc, ale dá sa.

+ Skvelé ceny leteniek

+Prijateľné ceny služieb (občerstvenie, parkovné…)

+Obstojný počet destinácií

-Obmedzené služby a vybavenosť letiska

-Pre veľa ľudí od ruky

Páči sa mi