Letisko Budapešť je vďaka svojej blízkej polohe, množstvom leteckých spojení a dobrým cenám leteniek jedna z najlepších možností pre každého cestovania chtivého občana západného popr. stredného Slovenska. Navyše si môžete odlet/prílet skombinovať s prehliadkou Budapešti.

Letisko Budapešť je domovom známej low-cost spoločnosti WizzAir, ktorá operuje väčšinu spojení z/do Budapešti. Okrem Wizzu vás z Budapešti na svoje domáce letisko resp. do celého sveta prepravia top spoločnosti ako Emirates, Turkish air, Lufthansa, British, TAP, Alitalia,Aeroflot….

Jediná nevýhoda letiska Budapešť spočíva v nutnosti kombinovania miestnej MHD, aby ste sa na letisko dostali. Nie je to, ale nič hrozné a určite to každý po správnom nasmerovaní zvládne.

Ako sa dostať na letisko Budapešť?

V prvom rade sa treba dostať do samotnej Budapešti. Ja jazdievam priamym EC vlakom. Spiatočný lístok stojí pekných 10EUR a v Budapešti som za 90min.Vždy si pýtajte spiatočný lístok, ktorý je lacnejší než jednosmerný.  Vlak stojí v Bratislave -Nových Zámkoch –Štúrove.

Vlakov na tejto trase jazdí viacero denne, ale keby vám napriek tomu nevyhovovali časy je tu možnosť autobusu. Do Budapešti jazdí mnoho dopravcov vrátane Eurolines, Student Agency atď. Pokiaľ je to možné, odporúčam radšej ten vlak.

Z Budapešť- Keléty (metro+bus)

Budapešť Keléty je hlavná železničná stanica v meste a konečná všetkých EC vlakov zo Slovenska resp. zahraničia. Po vystúpení z vlaku v hlavnej hale sa vydajte ťažko prehliadnuteľným schodiskom dolu, kde si všimnete tabule metra. Lístok na metro a bus kúpiš v automate pred vstupom do metra za 350Ft (nezabudni kúpiť 2).Dá sa platiť hungáriš penáz a kartou, čo je super pokiaľ si nechcete zbytočne zamieňať eurá. Dokonca je tam možnosť zvoliť slovenský jazyk, takže naozaj jednoduchá záležitosť. Po označení lístku ho nezahoď kvôli prípadnej kontrole (stáva sa to často).

Ako vidíte na mojej umelecky spracovanej mape metra musíte sa dostať na zastávku Kobánya-Kispest. Na Budapešť- Keléty nasadnite na linku metra M2 smerom na Déli pályaudvar a odvezte sa 3 zastávky na spojnicu liniek Deák Ferenc Tér. Tu presadnite na linku M3 smerom na Kobánya-Kispest resp. na konečnú.

Chodby metra sú pekne značené, vo vlaku sú vylepené mapy, zastávky sa hlásia. Všetko aj v AJ, takže naozaj sa nedá nič pokaziť.

Pokiaľ ste sa úspešne dostali na Kobánya-Kispest čaká vás prestup na autobus 200E. Z výstupišťa metra sa vydajte nadchodom ponad cestu na druhú stranu., kde sú samotné zastávky. Pokiaľ si si na Keléti zabudol kúpiť lístok aj na bus v okolí zástavky sú rovnaké automaty ako v metre (cash+karta)

Odchody linky 200E z Kobánya-Kispest

Pri ceste z letiska do centra platí rovnaký postup len naopak. Lístky na MHD kúpite v budove príletového terminálu (tourist office) popr. v automate rovno na zástavke.

WizzAir transfer bus

Ide o jednoduchšiu, rýchlejšiu a iba jemne drahšiu možnosť dopravy na letisko Budapešť. Za 1550HUF (5 EUR) vás mikrobus Wizzairu odvezie z centra mesta priamo na letisko bez zbytočných zastávok. Táto služba sa bookuje pri rezervácií letenky, alebo aj po nej na stránke Wizzairu cez možnosť „Pridať služby“

Mikrobus vás naloží na Madách tér, čo je kúsok od Deák Ferenc tér (5 min pešibusom). Hneď pri zastávke metra je hlavná cesta. Kúsok za rohom popri nej uvidíte vyčnievajúce hnedé budovy. Madách tér je medzi nimi. Na hotely uvidíte nálepku „WizzAir transfer bus meeting point“

Časy odjazdov sú prispôsobené letom. Táto služba funguje aj v opačnom smere.

Autom

Na letisko Budapešť sa samozrejme dostanete aj autom pohodlne po diaľnici. Parkovisko sa nachádza v pešej vzdialenosti od letiska. Na výber máte viacero parkovísk zoradených podľa vzialenosti od terminálu a ceny.

 

Celkové hodnotenie

Letisko Budapešť je rozhodne top voľba pre cestovateľov hľadajúcich blízke letisko, množstvo destinácií a cenovo výhodné letenky. Samotné letisko Budapešť je dobre vybavené. Okrem bezplatnej Wi-fi tam nájdete pohodlné gauče, Burger king, veľké Duty free, Victoria secret pre dámy atď.

+Malá vzdialenosť z BA,TN,NR…..

+Vybavenosť letiska

+Dobrá dostupnosť z centra Budapešti

+Ceny leteniek

-Neviem

 

Páči sa mi