Každý cestovateľ a milovník lietania sa už určite stretol s výrazom jetlag, pásmová choroba popr. desynchronóza. Tí šťastnejší o pásmovej chorobe len počuli, ale je veľa ľudí, ktorí tento nepríjemný stav zažívajú na vlastnej koží po každej dlhšej ceste lietadlom. Bez prekvapenia sa s jetlagom najčastejšie stretávajú piloti, palubný personál atď. Letecké spoločnosti preto zaviedli pre zamestnancov oficiálne smernice, ktoré zabraňujú vzniku pásmovej choroby popr. zvládanie jej príznakov. Cestujúci na dlhých letoch zvyčajne nájdu v priehradke pred sebou informácie ako sa s jetlagom vyrovnať. Na začiatok si vysvetlíme, čo to vlastne ten zlý škaredý jetlag vôbec je, a ako vzniká.

JETLAG Ako sa brániť pásmovej chorobe (1)

Čo je to jetlag?

Samotný jetlag vzniká pri prechodoch viac ako dvomi časovými pásmami a spôsobuje ho narušenie ľudského biorytmu, ktorý má každý človek. A čo si pod výrazom narušenie biorytmu predstaviť?

Každý jedinec má v mozgu „naprogramované“ kedy spí, kedy sa stravuje, kedy pracuje, čas kedy telo vyplavuje určité hormóny atď. Predstavte si, že zrazu tieto vnútorné hodiny narušíte zmenou času o napr. 8 hodín. Telo je zmätené, že oči vidia denné svetlo v iných hodinách a vlastne celý denný rytmus prebieha v iných hodinách ako zvyčajne.

Pokiaľ však budete cestovať po zemi popr. vode pásmová choroba vám nehrozí, lebo vaše telo bude mať dostatok času na prispôsobenie sa prechodom cez časové pásma našej planéty. Práve preto je jetlag priamo spojený s lietaním, ktorým prekonáte časové pásma rýchlejšie, ako váš mozog stihne na zmeny  zareagovať. Ako som spomínal daný let musí prejsť viacerými pásmami, takže pri lete do Londýna sa jetlagu obávať nemusíte.

Spočiatku sa myslelo, že jetlag je len stav mysle, ale ako sa rozvíjalo letectvo rozvíjal sa aj medicínsky pohľad na jetlag ako taký. Nakoniec bolo dokázané, že pásmová choroba má svoj fyziologický základ a bol právoplatne uznaný neurológiou. Faktom však zostáva, že jetlag je vysoko individuálny a nie každý pocíti jeho príznaky, ktoré zahŕňajú:

 • poruchy spánku. Pri cestovaní smerom na východ má človek najčastejšie problém zaspať, naopak, pri cestách na západ sa budí skoro ráno.
 • únava
 • dezorientácia
 • nevoľnosť
 • bolesti hlavy
 • dehydratácia a poruchy trávenia
 • podráždenosť

 

JETLAG Ako sa brániť pásmovej chorobe (3)

Ako sa brániť pred pásmovou chorobou?

Pokiaľ patríte medzi nešťastníkov, ktorí jetlag zažívajú určite vás zaujíma ako sa mu vyhnúť. Žiaľ, jediný 100% ako jetlagu zabrániť spočíva v nenastúpení na palubu letu, ktorý ho spôsobí. A všetci vieme, že to nie je riešenie. Môžete však splniť nasledujúce zásady, čím znížite prejavy pásmovej choroby na minimum a jetlag pre vás už nebude problémom.

 • Už pred odletom začnite svoje telo prispôsobovať novej krajine. Choďte spať skôr, zobúdzajte sa skôr resp. naopak
 • Pokiaľ vám jetlag robí skutočné problémy skúste si kúpiť hormón melatonín, ktorý má hlavný vplyv na vnútorne hodiny človeka
 • Pite veľa vody. Vyhýbajte sa energetickým nápojom, káve, čaju atď. Voda je základ
 • Jedzte stravu bohatú na ovocie a zeleninu. Vyhýbajte sa tučným jedlám a mega porciám.
 • Nebojte sa krátkeho zdriemnutia v závislosti od pocitu únavy a času v danej krajine. Pokiaľ však vaše telo bude unavené v čase keď je vo vašej domácej krajine noc a v krajine, v ktorej sa práve nachádzate je stále deň snažte sa pocit únavy premôcť. Ak by ste celý deň prespali, pravdepodobne by ste boli hore celú noc, čo by vášmu telu zabraňovalo v prispôsobení na nové časové pásmo.
 • Pokiaľ naopak začnete trpieť nespavosťou naplánujte si podvečer výraznú fyzickú aktivitu. Vaše telo sa unaví a zvyšuje sa šanca na pokojný spánok. Pokiaľ nepomôže ani to a už pár dní sa vám nedarí v noci spať skúste tabletky na spanie.
 • V závislosti od predošlých skúsenostiach s jetlagom si neplánujte potrebný počet dní po prílete žiadne náročné presuny. Minimálne prvých 24 hodín odporúčam stráviť len na hotely a vychádzať len občas.

 

Pri dodržovaní týchto jednoduchých zásad nedáte jetlagu šancu sa naplno prejaviť a možno si ani nevšimnete žiadne príznaky. Veľmi dobrým pomocníkom sú aplikácie, ktoré vám naplánujú kedy sa vystavovať dennému svetlu. To má totiž najväčší vplyv na naše vnútorné hodiny a vylučovanie melatonínu.

Tu je príklad na takúto aplikáciu od British Airways.

 

Páči sa mi