Slovensko je malá, ale veľmi rozmanitá krajina. Keď zavítam na východ, kde nič nie je, občas mám problém výhodňáárom rozumieť, ta ňe? A teraz si predstav tie rozdiely v krajine o veľkosti Indie. Pred odletom som často dostával otázku, či idem sám, a či sa nebojím. Keby sa bojím sedím doma na rici a nikam nejdem a hlavne som chcel byť len sám so sebou a svojimi myšlienkami. Druhá najčastejšia otázka znela, že prečo idem znovu do Indie keď som tam už raz bol. S úsmevom som odpovedal, že som bol na severe a teraz idem precestovať juh, ktorý je úplne iný. Okrem iného jazyka na mňa čakala aj iná kultúra, zvyky a jedlo. A kde bolo lepšie?

Som rád, že Indiu mám prejdenú natoľko, že na túto otázku dokážem odpovedať z vlastnej skúsenosti. Jednoduchú odpoveď v štýle sever je lepší však pre teba nemám, je to vec vkusu. Ak nemáš neobmedzene veľa času na prejdenie celej Indie v jednom tripe, neskúšal by som to pokryť za pár týždňov a skákať doslova hore-dole. Kvôli ucelenému zážitku odporúčam pocestovať minimálne 3-4 týždne po severe a rovnakú dobu venovať juhu. Keďže táto séria článkov je hlavne pre ľudí, ktorí sa do Indie chystajú po prvýkrát pozrieme sa, kde by bolo najlepšie trip začať.

Sever je oproti juhu menej rozvinutý, drsnejší, a aj menej bezpečný. Povedal by som, že cestovanie po severe  je celkovo viac náročné a vyčerpávajúce. Áno, čítaš správne. Cestovanie po Indií je dosť vyčerpávajúca záležitosť. Ak čakáš, že načerpáš nové sily a prídeš oddýchnutý India nebude tá správna voľba. Na druhej strane ti táto krajina ponúka niečo iné, ale o tom až nabudúce.

Severania sú menej „kultivovaný“ a kým na juhu sa po uliciach len ciká na severe často uvidíš aj ako Indovia chodia na veľkú. Kým na juhu som nezažil ani jeden prepracovaný scam, sever ich je plný. Snáď som nenavštívil ani jedno väčšie miesto, kde by ma non-stop neprenasledoval zhluk ľudí domáhajúcich sa o rupie. A severania sú veľmi vytrvalí, tvoje rázne nie im rozhodne stačiť nebude. Aj keď je to dosť výnimočné na juhu som stretol ľudí, ktorí mi pomohli bez nároku na odmenu. Ak ma niekto zastavil zvyčajne si chcel so mnou spraviť selfie alebo len pokacať a  zistiť z kadiaľ som. Extra dotieravých nahánačov som veľa nestretol, a keď tak stačilo zvýšiť hlas a dali pokoj. Ak sa ma niekto na severe spýtal: “Sir, where are you from?“ vedel som, že je mu to jedno a chce len vytrieskať nejaké rupie.

Menej skúseným cestovateľom a sólo dobrodruhom by som teda odporúčal začať juhom a postupne si pridávať náročnosť. Ak sa predsa rozhodneš pre náročnejší začiatok odštartuj z Kolkaty, ktorá je relatívne v pohode. Keďže ja som extrémista moje zoznámenie s Indiou prebehlo v Delhi, ktoré dodnes považujem za level ultra-hard a skutočne je lepšie v Delhi trip končiť.

Čo sa týka jedla, tak je jedno, v ktorej časti si, lebo je výborné všade. Na juhu je vo všeobecnosti pikantnejšie, čo mne vyhovuje viac. Dodržiavanie hygieny v kuchyni sa mi zdalo relatívne lepšie. Relatívne preto, že hygienik zo západu skolaboval ešte pred vchodom do podniku, kde si na všadeprítomných odpadkoch zvyčajne pochutnáva kravia prípadne potkania rodinka. Keďže je juh viac rozvinutý aj ceny tam sú vyššie. Odhadol by som to na 30-50%, čo na prvý pohľad vyzerá ako veľký rozdiel, ale stále môžem povedať, že aj na juhu je pre nás lacno. Jediný „drahý“ artikel v mojom košíku bolo pivo, ktoré v podnikoch stálo bežne vyše dvoch eur. Na druhej strane pochádzame z kúta sveta, kde je pivo lacnejšie ako voda, takže v Indií viac oceníš čerstvé šťavy od výmyslu sveta za pár centov. Lacné pivo nech si užívajú Indovia, ktorý zablúdia do našich končín.

Páči sa mi