Akokoľvek bude naše cestovanie lacné použitiu peňazí sa nevyhneme. Mimo našej eurozóny nám však „evríčko“ nepomôže, a tak musíme často siahnuť po inej mene. V tomto článku vám poviem o mojom spôsobe používania cudzích mien. Ako obvykle dôraz kladiem na minimálne straty, pohodlnosť a efektné využitie dostupných platobných spôsobov.

Svoj systém platieb v zahraničí považujem za výhodný a hlavne cestovaním overený a dúfam, že pomôže aj vám ušetriť každé euro, rupiu, dolár, ktoré môžete okrem plateniu bankám a stratách na výmenných kurzoch použiť radšej na kúpu miestneho piva.

  • Zmenáreň v zahraničí vs. bankomat

Takmer každého kto si chce zameniť svoju hotovosť na cudziu menu ihneď napadne navštíviť zmenáreň. Ja sa paradoxne zmenárni vyhýbam ako Charlie Sheen monogamnému vzťahu.

Na druhej strane bankomat je prvé miesto, ktoré zvyčajne v cudzej krajine navštívim resp. o prvé miesto sa delí s WC.

Nemusíte byť matfyzák na pochopenie nasledujúceho jednoduchého príkladu. Ako príklad uvediem výmenu 100EUR na UAH (ukrajinská hrivna). Na prepočty som použil aktuálny kurz (25.11.15) a na porovnanie som použil výmenný kurz z webu nemenovanej slovenskej zmenárne.

Aktuálny kurz: 1EUR=25.50UAH

Kurz zmenárne: 1EUR=22.95UAH

Takže povedzme, že si potrebujete zameniť 100EUR, čo stačí na zhruba 5 dní v Kyjeve vrátane ubytovania, jedla atď. Tým pádom dostávame nasledujúce čísla:

 

Zmenáreň:

V zmenárni by ste dostali za 100 * 22.95=2295UAH. Podľa oficiálneho kurzu by ste za svojich 100EUR však mali dostať zaokrúhlene 2550 UAH. Takže ak si peniaze zameníte v zmenárni práve ste na prevode mien prerobili 2550-2295=255UAH=10EUR!!!

Samozrejme, že kurzy v súkromných zmenárňach sa budú líšiť, ale plus-mínus prerobíte všade rovnako. Pokiaľ budete takto peniaze zamieňať viac ako raz za trip vaše straty sa budú len zbytočne zvyšovať. Pozor si dávajte hlavne na zmenárne priamo na letiskách. Tam zvyčajne dostanete najhorší kurz a navyše si často účtujú nemalý poplatok za výmenu. Keď tak zahraničnú menu nakúpte priamo v danej krajine.

 

Bankomat:

Vďaka tomuto šikovnému zariadeniu za svoje eurá dostanete adekvátnu hodnotu v cudzej mene a neprerobíte takmer nič. Peniaze sa vám prerátajú oficiálnym kurzom, alebo jemu sa blížiacemu ekvivalentu (straty na prevode meny sú často v centoch). Jedinú stratu tvorí poplatok vašej banke za výber v zahraničí. Ten sa v každej banke líši, a ako môžete vidieť ide o výrazný rozdiel.

Prehľad bankových poplatkov za výber v zahraničí:

 

Hotovosť v zahraničí

zdroj: banky.sk

 

Ja osobne mám Tatru a som nadmierne spokojný. Ich poplatok je rozhodne najnižší. Tabuľka platí pre výbery debetnou kartov, pre výbery kreditkou sú poplatky vyššie. Pre minimalizáciu poplatkov v zahraničí použite bankomat rovnakej bankovej skupiny (zvyčajne spoznáte podľa loga).

Pre výber hotovosti v zahraničí rozhodne používajte bankomaty známich lokálnych bánk. Vyhýbajte sa bankomatom typu Travelex a pod.

Ak máte EUR kartu a chcete vyberať napr. GBP bankomat sa vás spýta, či má tranzakciu účtovať v EUR, alebo v lokálnej mene. Upozornujem, že vždy zakliknite lokálnu menu, čím samotný prevod mien necháte na vašu banku, ktorá pracuje s oficiálnym kurzom. Pri druhej možnosti by prevod vykonal bankomat podľa dynamickej konverzie mien (DCC) a tomu sa chcete vyhnúť. Niektoré, bankomaty vás budú tlačiť do toho, aby ste si zvolili DCC tým, že vás na možnosť voľby neupozornia. Preto si vyberajte bankomaty serióznych bánk.

Suma súmárom pri oboch možnostiach niečo stratíte. Avšak pri rozumnom výbere banky a samotného bankomatu budú vaše straty výrazne nižšie ako pri využití služieb zmenárne. Bankomat ponúka aj mnoho nefinančných výhod ako je pohodlnosť. Nie vždy sa vám podarí nájsť zmenáreň otvorenú vždy keď to potrebujte naopak bankomat je otvorený 24/7.

Na záver vám odporúčam do mobilu/tabletu nainštalovať aplikáciu XE Money Converter, aby ste mali vždy prehľad o aktuálnom kurze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páči sa mi