Hostel je miesto, ktorému sa žiadny nezávislý cestovateľ s nízkym rozpočtom nevyhne. Pokiaľ ste masochisti a čakáte, že vás tam budú mučiť a krájať asi vás sklamem. Hostel je to najlepšie miesto, kam môžete pri vašich cestách zložiť batoh a hlavu.

Dávno pradávno som mal pred sebou prvú návštevu hostelu aj ja. Bol som nervózny ako Fico pred voľbami a rozhodne som nemal Široký úsmev. Bolo to v anglickom pobrežnom meste Brighton a za noc som dal slušných 10EUR. Mám schopnosť nečakane rýchlej aklimatizácie, takže nervozita ma opustila pár minút po príchode. Za hodinku od príchodu na hostel som už v Tescu kupoval so spolu nocľažníkmi litre kvalitného čúča, ktoré sme následne popíjali na pláži.

Hostel (2)

Od mojej prvej návštevy hostelu už uplynul nejaký ten rok a vystriedal som desiatky hostelov v rôznych krajinách. Nikdy som nemal zlú skúsenosť, ba, naopak. Vždy som spoznal nových ľudí, zabavil sa a vždy to bola skvelá skúsenosť.

Tu je pár rád, čo v hostely čakať, a ako si návštevu hostelu užiť.

Hostel (4)

  1. Ako si vybrať hostel

Na výber hostelu odporúčam web: HostelWorld. Hostel si vyberám vždy podľa ceny a lokality. Hodnotenie užívateľov berte skôr pomocné kritérium pri výbere hostelu. Ide o subjektívne hodnotenie návštevníkov. Vždy som bol rovnako spokojný v hosteli, ktorý mal 60%, alebo 90%. Skôr si pozrite detailné textové hodnotenie, kde nájdete, čo ľudom vadilo resp. vyhovovalo.

  1. Cena hostelu

Cena hostelu záleží od krajiny a typu izby. Ja prespávam, vždy v najlačnejšej izbe, v ktorej je aj najviac postelí. Moja cieľová suma je 10EUR/noc. Niekedy je to viac, niekedy menej, ale nikdy som nezabookoval hostel nad 20EUR/noc. V zásade platí, čím väčšie mesto tým viac hostelov a nižšia cena. Samozrejme, to platí aj naopak.

  1. Hostel a bezpečnosť

Treba si uvedomiť, že obyvatelia hostelov sú zvyčajne cestovatelia rovnako ako vy. Nikdy som nebol svedkom násilia, krádeže, znásilnenia, vraždy, mimozemského únosu a pod. Mobil a tablet si zvyčajne nechávam nabíjať na izbe bez mojej prítomnosti a nikdy mi nič nezmizlo. Verte mi, iný cestovatelia nemajú potrebu vás okrádať, ale v každom hostely by mali byť uzamykateľné skrinky (bezplatne) kde si môžete zamknúť cennosti.

Hostel (1)

  1. Spánok a hygiena v hostely

Hlavný rozdiel medzi hotelom a hostelom je v zdieľaní izieb. V hosteloch sú bežne k dispozícií 4,6,8,12,16 posteľové izby. Po 10 večer sa snažte do izby vstupovať po tichu a nezažínajte svetlo. Najhoršie, čo vás môže stretnúť sú chrápajúci ľudia. V hosteloch sa dajú bežne kúpiť štuple do uší, ale zatiaľ som ich nepotreboval. Najčastejší problém v hosteloch je nedostatok sociálnych zariadení na počet hostí. Občas si na sprchu musíte chvíľu počkať.

  1. Nadväzovanie kontaktov

Najlepšia vec na hostely je, že tam vždy stretnete nových ľudí. Ak cestujete sám ľahko si nájdete spolucestovateľa na ďalšiu časť vášho tripu, alebo sa sociálne vybúrite pred ďalšou cestou osamote. Zvyčajne býva v hosteloch spoločenská miestnosť, kde nájdete ďalších cestovateľov. Pokiaľ neprejavíte záujem každý vás nechá osamote, preto ak chcete nadviazať nejaký kontakt nebude hanblivý a dajte sa do reči. Ja to už beriem ako automatiku, že po príchode na hostel sa pripojím k nejakej skupinke.

Hostel (3)

 

Pri prespaní v hostely sa naozaj nemáte čoho obávať. Uvidíte, že po pár návštevách si iné ubytovanie ako hostel nebudete ani vedieť predstaviť.

Páči sa mi