Máš v pláne navštíviť Gruzínsko? V tom prípade ti určite príde vhod môj prakticky najpraktickejší sumár informácií, ktoré som počas svojich dvoch ciest do Gruzínska nazbieral. Zameral som sa na nosné kategórie väčšiny tripov: doprava, jedlo a ubytovanie. A ak ťa viac ako ceny zaujíma ako to v tom Gruzínsku vlastne chodí nezabudni prečítať cestopisy po Gruzínsku.

Doprava

Maršutka (spisovne maršrutka)

V Gruzínsku, ale aj v blízkom Arménsku, predstavujú hlavný spôsob dopravy maršutky, ktoré takmer úplne nahradilu autobusovú dopravu. A čo to maršutka vlastne je?

Často krát sú to pomerne pohodlné moderné  minibusy, kde sa zmestí asi sedem osôb a vyráža sa až keď je každé sedadlo obsadené. Niektoré maršutky na dlhšie trasy jazdia aj klasicky podľa cestovného poriadku, ktorý sa dodržiava. Prípadné prázdne sedadlá sa zaplnia počas cesty, keďže šofér ochotne na požiadanie zastaví každému po ceste. Na rozdiel od pevne daných zastávok ako u nás to prináša poriadny kus flexibility pri objavovaní krás krajiny. Chcete vystúpiť v autentickej malej horskej dedinke alebo len tak uprostred lesa? V Gruzínsku žiadny problém, pri nástupe stačí povedať šoférovi a krátko pred cieľom radšej pripomenúť. Maršutky sú skvelým, relatívne rýchlym, lacným  spôsobom ako flexibilne cestovať po Gruzínsku a Arménsku. Majú však aj zopár nevýhod. Na krátke trasy obvykle jazdia minibusy, na ktorých sa vozil ešte mladý Stalin. Kapacita vozidla je tak povediac unlimited, takže ak uvidíš prepchatú maršutku keep calm a počkaj si pár minút na ďalšiu. Cesty v Gruzínsku sú mimo hlavných ťahov v dosť dezolátnom stave a počas jazdy môžeš vďaka dieram zažiť beztiažový stav. Úplne vzadu to je nahoršie, najlepšie sedadlo hlavne pri vysokých je hneď pri dverách. Hlavná stanica maršutiek v Tbilisi je Didube, pre medzinárodné linky smer Yerevan, Turecko, Irán treba navštiviť stanicu Ortachalla.

Príklad cien:
  • Tbilisi-Mtskheta: 1 GEL/0,37€
  • Kutaisi-Tbilisi: 10 GEL/3,7€
  • Kutaisi-Batumi: 10 GEL/3,7€

Maršutka v radiuse 15km od mesta 1,5GEL, v rámci mesta 0,5GEL

Vlak:

Cestu vlakom som zažil pri oboch návštevách Gruzínska, avšak každá sa od seba diametrálne líšila. Pred dvoma rokmi som vlakom cestoval z Mtskhety do rodného mesta súdruha Stalina- Gory. Na tejto linke bol nasadený skutočne unikátne starý vlak, ktorý by si  v našich končinách vychutnával dôchodok v Železničnom múzeu. Niečo podobné som očakával aj na trase Tbilisi-Batumi, ktorú som absolvoval prednedávnom. Z omylu ma vyviedol nový moderný poschodový vlak s wifi a dokonca ešte aj  minerálku som dostal. Na tejto trase je určite lepšie použiť vlak, ktorý je omnoho pohodlnejší a pohľad z okna počas jazdy fakt stojí zato! A wifi som spomínal, že? Predstavitelia mesta pri pomenovaní železničnej stanice veľmi kreatívny neboli a pomenovali ju výstižne Tbilisi railway station. Pár krokov od stanice je metro Station Square. Netreba sa zľaknúť, stanica je totiž spojená s obchodným domom a človeka asi ťažko napadne ísť hľadať vlak do oddelenia drogérie. Stanica je na treťom poschodí a tety za okienkom vedia po anglicky. Pri kúpe lístka je potrebné mať pas, každý lístok je na konkrétne meno cestujúceho(mimo krátkych trás kde sa lístok kupuje vo vlaku). Odporúčam ten lísok kúpiť aspoň deň dopredu, keďže ten náš vyzeral komplet plný. Kompletné trasy a časy odchodov vlakov v Gruzínsku nájdeš tu

vlak na trase Tbilisi-Batumi, georgiatoday.ge
Metro v Tbilisi

Dopravná situácia v Tbilisi sa veľmi často stáva let´s say Prístavný most v piatok večer everyday. Preto odporúčam na chvíľu zabudnúť na maršutky a dať prednosť rýchlejšiemu metru. Na úvod si je potrebné na ľubovoľnej stanici metra v okienku zakúpiť čipovú kartu za 2GEL/0,74€.Na túto kartu si budeš po zvyšok času v Tbilisi dobíjať kredit a turniket za každú cestu zinkasuje príjemných 0,5GEL/0,18€. Metro je úplne v pohode prehľadné a hravo pokrýva všetky úseky mesta. Pri odchode z Tbilisi si môžeš kartičku ponechať, alebo ju darovať bezdovomcom pri stanici, ktorí ju predajú za 2GEL.

Metro Tbilisi
Príklady cien:
  • Tbilisi-Batumi: 28GEL/10€
  • Tbilisi-Yerevan: v závislosti od triedy 25-75€ (maršutka cca. 10€)

Jedlo

O svätom grále gruzínskej kuchyne- khinkali som napísal zvlášť článok tu. Ďalšie vynikajúce tradičné jedlo je khachapuri, ktoré môže mať rôzne tvary a plnky. Khachapuri sa predávajú v malých pouličných pekárniach, v ktorých je vždy záruka čerstvosti priamo z pece. Najpopulárnejšie plnky sú fazuľová, mleté mäso alebo tradičný slaný syr saluguni. Sýty kus fazuľovej khachapuri  stojí len 1 GEL, takže ideálne jedlo na ušetrenie grošov. V Gruzínsku však na jedle šetriť netreba, keďže skvelé čerstvé jedlá tu v pouličných podnikoch mimo turistických atrakcií ochutnáš naozaj lacno. Tak napríklad za polievku, hlavné jedlo, extra hranolky a zopár pív som v Batumi platil do 14 GEL/5€. Naozaj dobrá večera v drahšom podniku v historickom centre Tbilisi okolo GEL 35/13€. Deň na khachapuri a ovocií do 5 GEL/1,8€.

Khachapuri adjarian

Ubytovanie:

Ubytovanie v Gruzínsku je rovnako ako jedlo a doprava lacné. Pokiaľ sa chystáte cestovať minimálne vo dvojici odporúčam objednať rovno celý apartmán po gruzínsky zvaný penthouse. Ja s mojou spolucestovateľkou Katkou sme bývali v „Davids apartments“ v centre Tbilisi, čo nás stálo 10EUR os/noc. Za cenu o niečo málo vyššiu ako cena hostelu sme mali k dispozící celý, plne zariadený apartmán, kde by sa pohodlne vyspalo 5 ľudí. Pri väčšom počte ľudí sa cena delí takže ľahko nájdete luxusný nocľah aj pod 10EUR/noc. Pre sólo cestovateľov je najvýhodnejší hostel, v ktorom za noc zaplatíš 6-10EUR. V Kazbegoch môžem odporučiť malé útulné ubytovanie menom  Kazbegi guesthouse za cca. 10 euríčok na noc. Viac info o Kazbegoch nájdeš v samostatnom článku.

 

 

 

 

 

Páči sa mi