Untitled-1a

Ako to už raz chodí, ak ste v Poľsku, nesmiete vynechať návštevu Krakova. Od Varšavy je to 5 hodín cesty autobusom, tak som  sa rozhodla tam ísť už po druhýkrát pozrieť. A veruže som spravila dobre. Bola som tam naposledy pred piatimi rokmi a mnoho vecí som si nepamätala , iné som si s radosťou pripomenula a objavila aj nové. Počasie nám naozaj vyšlo, oktobróve slniečko prekvapilo a vyčarilo nám úsmevy na tvárach. Krakov je nádherné a umelecké mesto.

Krásne budovy vám dajú pocítiť, že ste na tom správnom mieste a tak skoro sa vám nebude chcieť odísť.

IMG_3581ab

Po povinnej návšteve Osviečimu sme sa spolu s ostatnými Erasmus študentmi rozhodli využiť free walking tour po celom meste. Najprv sme si pozreli Staré mesto a potom nám zábavný sprievodca ukázal židovskú štvrť. Určite to odporúčam, len sa musíte pripraviť na bolesť nôh a riadnu únavu, pretože naozaj je na čo pozerať. To nás však neodradilo od toho, aby sme vyrazili do nočných ulíc.

Návšteve Osviečimu som sa najskôr vyhýbala, ale nakoniec som súhlasila. Nechcela som ísť, lebo som tam už bola a nie je to zrovna miesto, na ktoré sa človek rád vracia. Išla som, lebo išli ostatní, to je moje jediné vysvetlenie. Ale celkom ma potešil ich záujem o návštevu tohto miesta. Nie každý sa zaujíma o kultúru a históriu a  to, že majú snahu spoznať tú poľskú, je len dobré.

Untitled-1IMG_3689

Priam dych vyrážajuce bolo miesto pod hradom Wawel. Ako v raji, k čomu prispelo aj na poľské a októbrové pomery výnimočne nádherné počasie, ktoré sa však už bohužiaľ nezopakovalo. Ideálne miesto na sedenie v tráve a ničnerobenie. Naozaj sa  mi odtiaľ nechcelo odísť.

Nesmiem zabudnúť, že sme sa prešli po moste lásky, kde si zaľúbené páry spečatia svoju lásku zamknutím zámku so svojimi menami a kľúč odhodia do vody. Rozhodla som sa, že to niekedy musím spraviť aj ja 😉

Tieto tri dni boli pre mňa  ako kurz španielčiny. Bola som tam so španielsky hovoriacimi kamarátmi ja som tam bola ako jediná nešpanielsky hovoriaca.

IMG_3790

Občas bolo ťažké ich udržať na uzde, lebo veľmi radi rozprávajú svojím jazykom, ale statočne som zvládala ich nútiť hovoriť po anglicky. Horšie to bolo, keď na hostel zavolali dalších 15 španielov. Vtedy sa o angličtine ani nechyrovalo, zato hluk sme narobili poriadny. Alebo skôr oni, ja sa od toho dištancujem. Ticho som si sedela v kúte, občas s niekým prehodila vetu po  anglicky a sem-tam som rozoznala nejaké to španielske slovo. Hlavne, že bolo zábava. Mne sa páči, keď sa cudzinci snažia rozprávať po slovensky, tak sa tiež občas pokúšam moju materinskú reč šíriť do sveta. Naučila som ich základné frázy. Zapamätali si najmä tie slová, ktoré im niečo pripomínali v ich reči a zdali sa im smiešne.  Zážitok som mala aj z hostela. Ešte nikdy som nebola na izbe s cudzími ľudmi. Bolo nás tam 12, my sme boli skupinka ôsmich a ostatných štyroch som videla prvý a posledný krát v živote. Nikdy však nezabudnem na chrápajúce dievča z Talianska. Spôsobilo mi 3 prebdené noci a tie mi už nikto nevráti :D. Napriek tomu som si odtiaľ vzala len pozitívne zážitky. Okrem toho, že som tam pribrala nejaké to kilečko (zjedla som tam veľa kebabov, lebo sú tam na každom rohu), môžem povedať, že som s výletom spokojná. Teším sa na ten ďalší, uvidím, kam ma nos zavedie.

Untitled-2a

Krakov vs. Varšava

Na záver mi ešte nedá neporovnať tieto dve mestá. Krakov je mesto plné krásnych budov, jednotnej architektúry, pôsobí umeleckým dojmom. V tomto Varšava trochu zaostáva. Architektúra nie je taká jednotná, akoby sa nevedeli rozhodnúť, akým smerom sa uberať. Tento nedostatok si však kompenzuje množstvom krásnych parkov a zelených miest. Krakov mi pripadá ako viac turistické mesto a Varšava skôr praktické pre život. Má svoju špecifickú atmosféru, je to študentské mesto a cítim sa tu veľmi bezpečne. Ak by som sa teda mala rozhodnúť, chcela by som bývaťvo Varšave. Je to mesto mne srdcu blízke a je pre mňa domovom :).  A Krakov je mesto, kam by som sa vždy rada vrátila J

 

 

Páči sa mi