V dnešnom článku si povieme, čo robiť ak vám letecká spoločnosť zruší rezerváciu. Predstavte si, že sa dostanete k mega lacnej letenke a po nejakej dobe vám príde email, že vaša rezervácia bola zrušená. Bŕŕ, nočná mora každého cestovateľa. Mne letecká spoločnosť zrušila rezerváciu hneď dva krát, ale v oboch prípadoch som nakoniec odletel resp. v jednom ešte len odletím (Egypt-september 2015). O mojej prvej zrušenej letenke do Indie som už písal v článku tu: India- letenka

V prvom rade je dôležité odlíšiť dôvody prečo vám bola rezervácia zrušená. Dnes si povieme o dvoch hlavných dôvodoch rušenia leteniek, a dám vám zopár rád, čo robiť jak vám letecká spoločnosť zruší rezerváciu.

Čo robiť ak vám letecká spoločnosť zruší rezerváciu1

  1. Chybný tarif

Pokiaľ narazíte na chybný tarif resp. chybu rezervačného systému, ktorý do ceny letenky nezahrnul napr. palivový príplatok letecká spoločnosť vám môže takúto rezerváciu zrušiť. Keď kúpite letenku do NYC za 150 EUR, tak s tým treba rátať. V takomto prípade nekupujte žiadne nadväzujúce letenky, ubytovanie a ani sa moc netešte. Informácia o prípadnom storne rezervácie prichádza zvyčajne do týždňa od zakúpenia letenky. Pravidelne sledujte stav vašej rezervácie napr. na viewtripe.

Dôležité je zaplatiť ihneď kartou, čím ste uzavreli kúpno-predajnú zmluvu. Zvyčajne však v zmluvných podmienkach (malé písmenká, ktoré nikto nečíta) nájdete niečo ako: „Dopravca si vyhradzuje právo zrušenia rezervácie, ak bola zakúpená na základe chyby atď. Európske právo je tiež na strane dopravcu a dáva mu právo na zrušenie vašej letenky bez odškodnenia až do dvoch týždňov pred plánovaným odletom. Na druhej strane dopravcovi ukladá povinnosť zabezpečiť vám náhradný let, ale pri chybných tarifoch to dopravca zvyčajne ignoruje a odvoláva sa na svoje obchodné podmienky.

Dobrá správa je, že letecká spoločnosť si nechce kaziť dobré meno, doťahovať sa s cestujúcimi a cca. 9 z 10 chybných tarifou uzná a vystaví letenky. Dôležité je aj, či chybu spravila letecká spoločnosť, alebo predajca leteniek (Expedia,Pelikán…)

Hlavne čakajte ako to dopadne a nekontaktujte leteckú spoločnosť resp. predajcu, aby ste na chybu zbytočne neupozornili. Ak vám aj bude rezervácia zrušená dostanete späť plnú sumu, ktorú ste za letenku zaplatili.

Čo robiť ak vám letecká spoločnosť zruší rezerváciu

  1. Zrušenie linky

Ak sa leteckej spoločnosti neoplatí prevádzkovať určitú linku, tak ju logicky zruší. Mne sa to stalo už 2-krát a v oboch prípadoch išlo aj o chybný tarif. V tomto prípade si dá letecká spoločnosť záležať, aby vás o zrušení linky informovala včas (min. 2 týždne pred odletom) a nevznikol vám tak nárok na odškodné. V praxi vás budú informovať mesiace dopredu v závislosti od doby kedy ste si kúpili letenku a kedy letíte. V mojich prípadoch sa zrušenie leteckej linky vždy dotklo len spiatočného letu tj. tam by som odletel, ale späť nie. Pri ceste to Indie to bol celkom problém kvôli prestupe v Saudskej Arábii. Tranzitné víza na presun na druhé letisko by som nedostal, a tak sme museli preplánovať cestu. Nakoniec som neletel späť z Delhi, ale z Mumbaiu, čo sa dalo akceptovať. V druhom prípade ma zmena zastihla pri lete z Egyptu, ale to sa vyriešilo jednoducho a do 24hod som mal novú, a dokonca lepšiu spiatočnú letenku. Odletové letisko sa zmenilo z Alexandrie na Káhiru.

Pri zrušení leteckej linky vám je dopravca povinný vrátiť plnú sumu, ktorú ste zaplatili, alebo vám nájsť alternatívnu dopravu. Takže pokiaľ letieť chcete, požadujte zmenu rezervácie. Zrejme sa vám zmení letisko a v ojedinelých prípadoch aj dopravca (Aegean mi zmenili na EgyptAir). Ak ste extrémista môžete skúsiť pýtať náhradu za cestu z pôvodného letiska na to nové (finančnú, alebo vnútroštátny let), ale môže sa vám to vypomstiť.

Ak máte pocit, že boli porušené vaše práva odporúčam využiť služby špecializovaných agentúr, ktoré vymáhajú od leteckých spoločností náhrady za oneskorený let atď. Pokiaľ nemáte dostatok skúseností a vedomostí dohadovanie s dopravcom vás môže stáť veľa energie, preto radšej využite služby spomínaných agentúr.

Snáď vám článok pomohol a budete vedieť, čo robiť ak vám letecká spoločnosť zruší rezerváciu.