Cestovná hnačkaDnes si povieme niečo o zákernej a častej nepríjemnosti, ktorá už určite stretla každého cestovateľa. Touto nepríjemnosťou nemyslím nič iné ako cestovnú hnačku. Cestovnáhnačka je oficiálne najrozšírenejšia zdravotná nepríjemnosť, ktorá vás môže zastihnúť na cestách. Údajne postihuje až 80% ľudí. Nie je to príjemná téma, ale netreba ju tabuizovať. Kto sa ešte neposral, necestoval ☺

Našťastie, vo väčšine prípadov ide iba o reakciu organizmu na zmenu prostredia, jedla a hygieny. Cestovná hnačka vás preto najčastejšie zastihne v krajinách mimo EU, na ktoré naše črevá nie sú zvyknuté. Platí to hlavne pre ľudí, ktorí s cestovaním začínajú. Časom sa váš organizmus prispôsobí na odlišné podmienky a cestovná hnačka bude u vás skôr výnimka ako pravidlo.

Pri mojej prvej návšteve Indie ma cestovná hnačka úspešne obchádzala asi 2 týždne, a to som jedol mieste pouličné jedlo. Cestovatelia, ktorých som stretol mi rozprávali príšerné zážitky o týždňových kakacích maratónoch. India vás preverí naozaj od hlavy po päty vrátanie črevnej imunity. Nakoniec prišiel aj na psa mráz a po 2 týždňoch ma kakanica dostihla a tvrdo zaútočila pri 13 hodinovej ceste vlakom. Zatočila sa mi hlava a na pár sekúnd som odpadol na záchode v Indickom vlaku, čo je nočná mora každého „baktériofobika“. Keď som sa pozbieral, v kľaku som strávil ďalšiu polhodinu. A odvtedy som mal pokoj. Dopadol som naozaj dobre a vďačím zato pár jednoduchým radám. Cestovnej hnačke sa úplne vyhnúť nedá, ale je pár spôsobov ako znížiť jej ničivú silu.

Ako sa brániť pred cestovnou hnačkou:

  • Endiex- Tento voľno predajný liek sa mi zatiaľ vždy osvedčil. Odporúčam začať užívať ihneď po výkriku: „Jaj, nejako mi brucho vykrúca.
  • Voda- Vždy si overte, či je voda z kohútiku pitná. Nikdy neriskujte s pitím nepitnej vody. To, že miestni vodu pijú neznamená, že je pitná aj pre vás. Ich imunita a črevná mikroflóra je na prítomnosť mikroorganizmov zvyknutá. Taký Indovia sa kúpu a čistia si zuby v Gange, v meste Varanasi. Ak by sa o niečo podobné pokúsil biely človek žijúci takmer v sterilnom prostredí, do rána by ho postihli omnoho horšie veci ako cestovná hnačka.
  • Domáca slivovica- Tradičná medicína Slovenska. Podľa výrobcu vás ochráni aj pred samotnou smrťou a vďaka frťanu denne sa dožijete vysokého veku. AK neveríte prepracovanému marketingu starých mám, verte, že poldeci silnej domácej slivovice ráno na lačno pomôže.
  • Hydratácia- Cestovná hnačka je síce nepríjemná, ale nepredstavuje akútne ohrozenie zdravia. To môže nastať ak podceníte príjem tekutín. Aj keď necítite smäd stále sa snažte dopĺňať tekutiny. Postačí balená voda, ale vhod prídu aj špeciálne vo vode rozpustné prášky. Zoženiete ich v lekárni a okrem vody vám doplnia soľ a iné dôležité látky.
  • Pomaly ďalej zájdeš- Toto známe príslovie platí aj pri cestovnej hnačke. Ak idete do krajiny s  iným stupňom hygieny než na aký ste zvyknutý začnite pomaly. Naše telo sa dokáže prispôsobiť takmer na všetky podmienky, ale dajte mu čas. Pár dní sa vyhýbajte pouličným jedlám, často používajte antibakteriálny gél atď. Po pár dňoch by sa organizmus mal na rozdielne podmienky prispôsobiť.
  • Pozor na krv- Ak v stolici nájdete známky prítomnosti krvi pravdepodobne sa nejedná len o cestovnú hnačku a ihneď vyhľadajte lekára.
  • Antibiotiká- Cestovnú hnačku netreba liečiť antibiotikami. Postačí oddych, diéta, tekutiny a endiex. Pokiaľ však odchádzate do sveta na dlhšiu dobu určite zvážte návštevu obvodného lekára. Ten posúdi, či je vhodné si nejaké lieky vziať.
  • Diéta- Snáď vám nemusím hovoriť, aby ste mali diétu ak vás zastihne kakacia nepríjemnosť.
  • Teplota, zimnica- Pri cestovnej hnačke sa môže objaviť aj zvýšená teplota a následná zimnica. Buďte v teple a v prípade potreby majte pri sebe paralen a pod. Ak by teplota neustúpila okamžite navštívte miestneho lekára.

 

Ak vás cestovná hnačka neprejde do 4-5 dní alebo nezačnete aspoň pociťovať zlepšenie navštívte miestneho lekára.

Páči sa mi