Cestopis Taliansko 2015- Strastiplná cesta do Bari

Pred odjazdom do Talianska som mal zlý pocit, že tento trip nedopadne presne podľa mojich predstáv. Zlé tušenie sa začalo napĺňať o 5 ráno v vlaku z Nitry do Nových Zámkov. Ako vždy som mal v Zámkoch prestúpiť na EC vlak do Budapešti a následne sa dopraviť na letisko. Vždy si nechávam na presun do Budapešti dostatočnú časovú rezervu, ale v tomto prípade to nebolo možné, a tak som to mal naplánované doslova na minútu. Ako som už spomínal môj minútový plán sa rozpadol v momente ako som sa pripojil do Matrixu a online skontroloval meškanie môjho vlaku. EC vlak Nové Zámky- Budapešť meškal 40 minúť a bolo by nereálne, aby som sa napriek meškaniu stihol dostať na letisko. Na rýchlo som obvolal taxi služby v Zámkoch a zaistil si odvoz na letisko za 100EUR L. Celý skormútený som sa rýchlo občerstvil v staničnom pohostinstve a nasadol do taxíku. Šofér bol super pokecali sme, ale 100 EUR je 100EUR (rozpočet na celý trip bol fuč, a to som ani neodletel). Ako naschvál som si ešte v taxíku zabudol cigarety a moje konšpiračné časopisy, ktoré mi mali skrátiť cestu vlakmi po Taliansku).

Cestopis Taliansko  (4)

 

Keďže som mal v lietadle zabookované 2 miesta (nepýtajte sa prečo) spokojne som sa natiahol cez dve miesta a zobudil som sa až v Ríme. Pred odletom som si v duty free ešte kúpil liter Becherovky za skvelých 9 EUR, čo som opäť nedomyslel. Na hlavnom letisku v Ríme (FCO) som mal stráviť nasledujúcich 5 hodín čakaním na vnútroštátny prelet do prímorského Bari.

Cestopis Taliansko  (2)

Letenka BUD-FCO-BUD ma vyšla na pekných 35EUR a vnútroštátny let na 17EUR.

5 hodín prekvapivo ubehlo ako nič. Na FCO je k dispozícií bezplatná Wifi, a samozrejme som mal stále liter Becherovky. Pomaly som si popíjal a čítal Kerouaca a zrazu som si uvedomil, že o chvíľku mi to letí. Začal som uvažovať, čo spraviť so zvyškom Becherovky. Samozrejme, som zvolil najhlúpejší možný nápad (zvyčajne mi to vychádza) a fľašu som si napchal do krátkych nohavíc. Po bližšom pohľade som pôsobil minimálne ako Rosenberg natáčajúci Rýchle prachy. Ako sa dalo očakávať cez colné som neprešiel, a aj napriek psím očiam som musel fľašu odovzdať.

Cestopis Taliansko  (3)

Po hodinovom prelete som konečne okolo 8 večer pristál v Bari. Z letiska jazdí pravidelný BUS do centra mesta. Lístok stál okolo eura, ale kvôli 100EURám za taxík som potreboval nahrabať späť každé euro, a tak som do lístku neinvestoval.

Mal som rezerváciu v hostely BlahBlah, ktorý ponúkal posteľ za menej ako 10EUR/noc. Hostel bol super, išlo vlastne o dva byty oproti sebe prerobené na hostel. K dispozícii bola kuchyňa balkón, wifi atď. Jediný problém nastal, pri hľadaní hostelu. Na hostelworlde neboli žiadne inštrukcie, a tak som mal len mapku a adresu. Bez pomoci miestnych by som to asi hľadal do teraz.

Cestopis Taliansko  (1)

Samotné Bari je stredne veľké prímorské mesto, na ktorého prehliadku vám úplne stačí jeden deň. Je tam pomerne čistá piesková pláž, ale kvôli čerstvému tetovaniu som sa kúpať nemohol. Za prehliadku určite stojí staré mesto a hlavne Katedrála Sv. Nikolasa, v ktorej sa nachádzajú relikvie samotného Nikolasa. Vstup je bezplatný. Okrem starého mesta je Bari nové a moderné mesto plné obchodov. Nachádza sa tam pekná promenáda popri mory, ktorá vedie aj okolo miestneho prístavu. Popri prechádzke uvidíte miestnych rybárov predávať svoje čerstvé úlovky. Okrem toho ma Bari nejako výrazne nezaujalo, ale mal som rezerváciu na 2 noci, tak som aspoň navštívil, čo sa dalo. Oplatí sa dávať pozor na miestnu “siestu”. Väčšina obchodov vrátane potravín zatvára o 13:00 a otvorí až okolo 16:00. Nakúpte si preto vždy v predstihu. Na druhej strane by niečo podobné mohli zaviesť aj u nás 🙂 Oproti hostelu bola hranolkáreň ala Belgium style, v ktorej som pravidelne konzumoval veľký kornút hranoliek za 3,5EUR+ 2 super dresingy v cene.

V ďalšej časti cestopisu sa presuniem do Benátok cez Bolognu. Pre všetky novinky nezabudnite sledovať FB stránku Backpacking.cz.

Kompletnú fotogalériu z tripu nájdete TU

Páči sa mi