Po náročnej ceste do Bari, o ktorej som písal v predchádzajúcom článku som mal na pláne vnútroštátny prelet do Bologne. Z Bari sa na letisko (opačne) dostanete lacnou MHD (1 EUR) priamo od železničnej stanice v centre mesta. Letisko v Bari nie je veľké, ale pôsobí novo a moderne. K dispozícií je aj bezplatná wifi.

Cestopis Taliansko (1)

Za letenku z Bari do Bologne som dal 16 EUR.

V Bologni som po prílete strávil nasledujúcich zopár hodín čakaním na vlak do Benátok. V žalúdku som mal prázdno ako deň pred výplatou, a tak som sa rozhodol nájsť potraviny. V Talianskych potravinách očakávajte vyššie ceny ako u nás popr. aj v UK. V UK si vždy nájdem oddelenie potravín za 1GBP, ale v Taliansku niečo také nečakajte. Jedinú šancu nakúpiť lacno máte vo veľkých supermarketoch, v ktorých nájdete oddelenia zlacnených produktov atď. Ja som navštívil malé potraviny v centre Bologne, takže ceny boli vysoké. Napríklad základné pečivo, ktoré u nás stojí pár centov tam stálo okolo eura, najlacnejší salám 100g okolo 2EUR.

Obed som si rozložil na tráve pod stromom a v kľude sa najedol. Do odjazdu vlaku mi zostávalo chvíľu času, a tak si šiel na rýchlo prezrieť mesto.

Železničná stanica v Bologni je pomerne veľká, rozkladá sa vo viacerých budovách a tvorí ju vyše 20 nástupíšť. Najviac ma zaujala tabuľa, na ktorej sa zobrazovali príchody/odchody +meškania. Kolónka pre meškania bola úplne prázdna. Taliani majú chaos takmer vo všetkom, ale pokiaľ tam každú minútu prichádza/odchádza nejaký vlak ako je možné, že žiaden nemešká? Prečo sa aj my na Slovensku nemôžeme spoľahnúť na vlaky? Pokiaľ to zvládli Taliani zvládli by sme to aj my, samozrejme, museli by sa o to začať starať kompetentný.

Cestopis Taliansko (2)

Pri ceste vlakom v Taliansku si vždy zarezervujte lístok aspoň mesiac dopredu na webe Trenitalia. Lístok Bologna-Benátky ma stál 9EUR. Keby som ho kúpim na mieste vyšiel by ma na 43EUR!!! Pokiaľ sa vám to nepodarí skúste nájsť autobus, ktorý je v Taliansku lacnejší. Ďalšia možnosť je BlaBlaCar, čo je vlastne web na hľadanie spolujazdy.

V Benátkach sa nachádzajú dve železničné stanice: Venezia Santa Lucia a Venezia Mestre. Na príchod som zvolil Santa Luciu, ktorá sa nachádza priamo v centre. V pešej vzdialenosti od nej sa nachádza aj hlavná autobusová stanica+ People Mover (nadzemná jednokoľajka). Benátky sa mi zapáčili od prvého momentu ide skutočne o jedinečné miesto., ktoré pri súčasnom zvyšovaní hladiny more pomaly zaniká.

Cestopis Taliansko (3)

Ubytovanie som mal zabezpečené rovnako ako pri minuloročnej návšteve Ríma v sieti kempov: CampingPlus. Ide o rozsiahli komplex stanov, karavanov chatiek atď. Súčasť kempu je bazén, lehátka, vlastný supermarket, bar, bankomat, wifi atď. Noc v tomto kempe stojí okolo 10EUR. Sieť CampingPlus je naozaj tá najlepšia voľba na ubytovanie v Benátkach, Ríme, Florencií, Berlíne atď.

Kemp má aj vlastný shuttle bus z centra priamo do kempu (prvá jazda zdarma). Popri čakaní na shuttle ma zaujala hlučná banda Talianov, ktorí mali rozlúčku so slobodou a zapíjali to vo veľkom štýle. Nedalo sa neodfotiť s nim a s ich „partnerkou“. Mimo shuttlu sa dá do kempu dostať klasickou MHD za 1,30EUR, ale som rebel a lístok som si nekúpil ani raz. V úplnom centre Benátok nejazdia autá, autobusy a MHD tvoria lode, gondoly, člny a vlastne všetko, čo sa udrží na hladine. Za jazdu gondolou zaplatíte 80EUR za pol hodinu jazdy. Kapacita je 7 ľudí, takže pri full house sa cena pekne rozloží. Klasická MHD loď stojí 7 EUR jazda, alebo 20EUR celodenný lístok, ktorý platí aj na autobusy a širšom okolí. Najviac ma zaujali miestne električky, ktoré jazdia iba po 1 koľaji. Napríklad toto som videl len v Benátkach.

Cestopis Taliansko (4)

Nálada v kempe bola ako vždy skvelá. Každú noc niekto organizoval turnaje v beerpongu, alebo sa len tak popíjalo pred chatkami. Najlacnejšie pivo v miestom supermarkete stálo 0,84EUR, liter vína 1,50EUR, takže spotreba sa rátala na litre. Počas pár dní som spoznal naozaj skvelých ľudí z Kanady, USA a UK.

Ako som spomínal Benátky sú naozaj krásne a pri súčasných cenách leteniek ich naozaj treba navštíviť. Centrum je kompaktné a ľahko ho prejdete po nohách. Jediná vec, ktorá mi nepriala bolo počasie. V čase mojej návštevy ma zastihli silné búrky a topánky mi uschli asi 2 dni po príchode na Slovensko.

 

V ďalšej časti cestopisu sa presuniem do Benátok cez Bolognu. Pre všetky novinky nezabudnite sledovať FB stránku Backpacking.cz.

Kompletnú fotogalériu z tripu nájdete TU

 

Páči sa mi