Švajčiarsko: Ženeva

 

Swiss trip: Cesta po Švajčiarsku

Mesto nachádzajúce sa v južnom Švajčiarsku má len okolo 185 000 obyvateľov. Napriek tomu však pôsobí veľmi živo, cesty sú preplnené a ulice sa hemžia francúzsky hovoriacim obyvateľstvom a všadeprítomnými turistami.

Úradnými jazykmi Švajčiarska sú nemčina a francúština, no v Ženeve všade naôkol počuť práve francúštinu. Nielenže ju počuť v uliciach z úst obyvateľov, ale aj názvy ulíc či zastávok nesú v sebe francúzsky názov. Keď si tam teda pôjdete vyskúšať svoje znalosti nemčiny v praxi, tak ako som chcela ja, veru nepochodíte. V skutočnosti to však celkom prekvapivé nie je, keďže hranica s Francúzskom predstavuje v rámci kantónu Ženeva až 103 km. Mnohí turisti, ktorí navštívia Ženevu si prenajmú auto, odskočia si do Francúzska a jednou cestou tak spoznajú dve krajiny.

My sme k nim nepatrili, Ženeva totiž aj sama ponúka dosť možností a tak sme sa tie naše štyri dni rozhodli venovať práve jej. Namiesto Francúzska sme si však odskočili do menších miest, nachádzajúcich sa mimo kantónu Ženeva – Montreux a Gruyéres.

 

Swiss trip: Cesta po Švajčiarsku

Švajčiarsko: Počasie

Keď som si balila veci na cestu, rátala som s jedinou možnosťou – sychravým počasím alebo snehom. Tak som si rezignujúc balila do kufra svetre a preistotu som pozornosť nevenovala ani predpovedi počasia. Zbaliť si so sebou opaľovací krém a šatku na hlavu mi vôbec nenapadlo. A predsa by som ich bola využila. O to vačšiu radosť som však mala, keď som mohla pokojne nechať zimnú bundu na izbe a predčasne vítať jar so zmrzlinou v ruke.

 

Swiss trip: Cesta po Švajčiarsku

 

Vždy sa snažím riadiť starým dobrým pravidlom – keď je v názve mesiaca písmeno R, nesmiete si ešte sadať na lavičku, aby ste neprechladli. Bol síce maRec, ale v tomto prípade mi to bolo celkom jedno. Kaviarne a bary nachádzajúce sa popri jazere mali totiž už aj v tomto mesiaci otvorené terasy s nádherným výhľadom. Nielen nám bolo zrejme ľúto okolo nich len tak prejsť a nesadnúť si a tak boli terasy plné turistov ignorujúcich fakt, že v skutočnosti bolo ešte stále ročné obdobie zima.

 

Švajčiarsko: Ženevské jazero

 

Trip po Švajčiarsku (6)

V poslednej dobe ma pri návšteve zahraničia oveľa viac ako pozeranie pamiatok zaujíma príroda. Preto som sa tentokrát najviac tešila na prechádzky okolo Ženevského jazera. V okolí sa nachádza množstvo parkov, kde sa dá tráviť čas. Nachvíľu som sa zasnívala a predstavila som si, aké skvelé by bolo byť študentom v tomto meste a na každú skúšku sa učiť v inom parku.

Čo bol pre mňa len sen, bol pre iných realitou. Mólo pri jazere bolo preplnené mladými ľuďmi, ktorí si čítali, učili sa, alebo len tak relaxovali pri výhľade na fontánu.

Potom som si však uvedomila, že snívať vôbec nemusím. Nedeľné popoludnie strávené pri jazere bolo natoľko príjemné, že som si dovolila nachvíľočku zaspať na móle a zobudiť sa s tým, že som sa už dlho necítila tak výborne.

 

Švajčiarsko: Múzeá a pamiatky

 

Trip po Švajčiarsku (7)

 

Aj v Ženeve sa nachádzajú povinné miesta, ktoré musí turista navštíviť ako dôkaz, že tam naozaj bol. Asi najznámejšia je fontána Jet d´eau so 140 metrov vysokým vodotryskom, ktorá sa nachádza v strede jazera. Prehliadnuť sa veru nedá, človek ju má v dohľade z každej strany pri prechádzke okolo jazera. Ak sa však budete v Ženeve nachádzať vo veternom období, fontánu neuvidíte. Pri vetre silnejšom ako 20km/h ju totiž z bezpečnostných dôvodov vypínajú.

Známe Kvetné hodiny Horloge Fleurie nachádzajúce sa v Anglickej záhrade som objavila náhodou cestou autobusom. Sú otočené tak, že pri pohľade naň máte za chrbtom máte cestu, preto sa prehliadnuť nedajú.

Prekvapilo a potešilo ma zároveň, že boli rozkvitnuté aj v marci a ukazovali presný čas. Je to však niečo, pri čom sa človek zastaví na minútu, pofotí sa a potom ide ďalej. My sme pokračovali do Etnografického múzea, do ktorého sme išli viac-menej tak spontánne. No a oplatilo sa. Ja mám totiž najradšej, ak dostanem veľa muziky za málo peňazí a presne tak to bolo v tomto prípade. Etnografické muzeum je zadarmo a ponúka pestrosti z rôznych kultúr a národností – išlo o hudbu, kostýmy, nástroje a iné zaujímavosti. Kedysi som veľa čítala o kultúre Inuitov a preto vidieť ich ozajstný kajak, nástroje, ktoré používali na lov a oblečenie či obuv, bol pre mňa ako splnený detský sen.

Okrem toho sme navštívili fotogalériu, ktorá však bohužiaľ za veľa nestála. V Ženeve sa nachádza množstvo zaujímavých múzeí a je veľmi ťažké si aj vôbec vybrať, ktorú navštíviť. No vzhľadom k tomu, že počasie bolo viac než nádherné, trávili sme čas radšej vonku – objavovali Staré mesto, parky a obdivovali architektúru mesta. Najmä sme sa však snažili precítiť ten pokoj, ktorý z mesta a z obyvateľov vyžaroval. Možno to bolo tým, že keď som na cestách, tak mám celkom iné vnímanie. A možno nie preto na mňa ľudia pôsobili veľmi spokojne. Myslím, že na tú spokojnosť majú milióny dôvodov.

 

Trip po Švajčiarsku (8)

Švajčiarsko: Stravovanie

Asi jediná vec, ktorú nemám rada na cestovaní, je stravovanie. Som nadšenkyňou domácej stravy a na cestách sa stravujem iba z nevyhnutnosti. Láka ma síce aj pravá miestna kuchyňa, no takmer vždy aj tak skončím vo fastfoodoch alebo v supermarketoch. Vždy z toho istého dôvodu – kvôli cene.

V Ženeve boli na každom rohu stánky s čerstvými bagetami, obloženými syrom a šunkou. Zvyčajne také množstvo pečiva do svojho jedálnička nezaraďujem, ale v tomto pripade z toho plynuli tri výhody – bolo to lacné, chutné a zasýtilo.

Naše cestovanie vlastne vyzerá vždy rovnako – s dobrou náladou sa prechádzame, objavujeme krásy miest, odrazu vyhladneme, po hodinovej snahe nájsť vhodnú reštauráciu ešte k tomu aj znervóznieme a po ďalšej hodine aj tak skončíme v Mcdonalde, ktorý inokedy zďaleka obchádzame. Nabudúce sa už poučím a pôjdem do toho Mcdonaldu hneď.:)

Na ceste do Gruyéres sme sa však klasickej reštaurácii nevyhli. V tomto príjemnom romantickom meste s pešou zónou veľkosti jednej ulice sme fastfoody neobjavili, tak sme si posedeli pri fondue a pizzi za 40 eur (nápoj sme preistotu vynechali). Sice som si veľmi pochutila, no aj tak dúfam, že to bola moja prvá a posledná večera v tejto cenovej kategóri :D.

 

Švajčiarsko: Gruyéres a Montreux

 

Trip po Švajčiarsku (10)

Gruyéres je mesto nachádzajúce sa asi dve hodiny cesty vlakom od Ženevy. Dve hodiny vlastne neboli tak veľa, čo sa však o sume, ktorý sme za vlak zaplatili povedať nedá. Spiatočná cesta nás dvoch vyšla spolu okolo 160 eur a to sme ešte k tomu raz zle prestúpili, čo nás k tomu stálo ďalších 20 eur. Cesta však bola s výhľadom na Alpy, takže sme na tie peniaze rýchlo zabudli a spokojne sa obzerali okolo seba.

Gruyéres bol celkový cieľ našej cesty. Nie len tej vlakom, no aj tej do Švajčiarska. Gruyéres je miesto kde sídli múzeum H.R. Gigera, obľúbeného umelca mojho priateľa. A tak som dopriala narodeninový darček nielen jemu, ale tak trochu aj sebe, lebo zbožňujem, keď môžem na pár dní vypadnúť niekam mimo reality.

Z múzea, v ktorom sme strávili vyše dvoch hodín nemám žiadne fotografie, fotiť tam bolo totiž zakázané. Vedľa sa však nachádzal asi najzaujímavejší bar, v akom som kedy bola – Giger bar, ktorý bol postavený v štýle jeho tvorby. Takže sme sedeli na replikách stoličiek, ktoré ste mohli vidieť aj vo filmoch Votrelec, chodiť po vzorovanej podlahe a pozerať sa na strop s kosťami.

 

Trip po Švajčiarsku (11)

Na spiatočnej ceste sme sa zastavili v Montreux. Mesto s nielen dobre znejúcim názvom, ale aj nádherné vyzerajúce. Výhľad na jazero mi dával pocit akoby som sa nachádzala v nejakom prímorskom meste avšak navyše s výhľadom na zasnežené Alpy. Dnes je miestom, kde sa odohráva známy jazzový festival, v minulosti niekoľkoročným sídlom Freddieho Mercuryho a tiež miestom, kde nahral svoj posledný album.

Napriek tomu, že sme v meste strávili len zopár hodín, musím súhlasiť s vetou, ktorú vyslovil Freddie Mercury – „If you wanna feel the peace of your soul, go to Montreux.“

A ja vravím – keď chcete zažiť ozajstnú Ženevu, navštívte ju v lete – okúpte sa v jazere a žiadne letnú dovolenku pri mori nebudete potrebovať.

 

IMG_9040

 

Musím povedať, že pre mňa neexistuje žiaden dôvod neísť do Švajčiarska znova. Možno to bola náhoda, ale na tomto výlete išlo všetko akosi hladko – žiadne problémy s cestou, ubytovaním, prakticky s ničím. Napríklad aj doprava v rámci mesta bola akási bezproblémová – všetko klapalo ako švajčiarske hodinky J. Jednoducho, Ženeva je pre mňa asi prvé zahraničné mesto, v ktorom by som si vedela predstaviť žiť.

 

 

Fotogaléria:

Páči sa mi