Dážď neustával a výrazne nám začal komplikovať naše plány. Z Ouazazate sme chceli ísť do púštnej oázy M´hamid, kde sme chceli stráviť nasledujúce dni. Vybrali sme sa na miestnu autobusovú stanicu v Ouazazate, na ktorej sme sa dozvedeli, že cesty sú zaplavené a autobusy nepremávajú. Na stanici sme stretli aj párik Poliakov, ktorí mali rovnakú trasu ako my.

Alternatívou bol „share taxi“, ktorý by údajne cestu do Zagory zvládol. Keď mi nejaký Arab povie: „No bus, take taxi sir,“ skúsenosť mi vždy napovie, že pravda môže byť úplne iná. Spolu s Poliakmi sme sa preto vybrali do najbližšej kancelárie prepravcu CTM, kde sme dostali overené informácie o stave dopravy. Asi po prvýkrát odkedy cestujem, nás miestni naháňači neklamali a autobusy skutočne nejazdili. Share-taxi nás vyšiel asi o 40Dh/os viac, ale keď sme chceli ísť do Zagory, nemali sme inú možnosť. Po asi hodine čakania na naplnenie taxíku sme mohli vyraziť.Cestopis Maroko- Zagora

Ako to v arabskom svete chodí, v päťmiestnom taxíku sme sa viezli siedmi, čo pre vysokého človeka ako ja nebolo úplne príjemné. Počas jazdy sme zistili aj rozsah povodní. Inokedy suchými údoliami a dolinami sa obrovskou rýchlosťou valili prúdy bahnitej vody. Občas sme zahliadli špičku dopravnej značky ako vytŕča ponad hladinu. Tieto značky označovali most, ktorý bol kompletne pod vodou a vôbec ho nebolo vidieť. V diaľke bezradne postávali šokovaní miestni obyvatelia, ktorí boli odrezaní od sveta. Cesta sa kľukatila cez panoramatické kopce a hlboké údolia a Maročan, ktorý sa s nami viezol, jazdu cez serpentíny nezvládol a museli sme zastaviť na takzvanú grc-pauzu. My ostatní sme aspoň mali čas pretiahnuť naše stuhnuté hnáty a poriadne sa obzrieť, čo dokáže voda spôsobiť.

Cestopis Maroko- Zagora3

Po takmer troch hodinách jazdy sme celí ubolení konečne dorazili do Zagory. Pomaly sa začalo stmievať a ihneď sme začali zisťovať info o ceste do M´hamidu. Nalepilo sa na nás niekoľko miestnych naháňačov , ktorí sa vám za každú cenu pokúsia predať svoj „Sahara tour“. Po chvíľke času strávenej v Zagore sme mali pocit, že každý miestny predáva len „Sahara trip“. Okrem nespočetnému množstvu ponúk predraženého výletu do púšte sme zistili, že cesta do M´hamidu je neprejazdná. Kvôli pokročilej hodine sme sa rozhodli počkať do rána, či sa voda nerozhodne klesnúť a uvoľniť cesty.

Poliaci sa vybrali do miestneho hotela, na čo som ja nepristúpil. Už bol večer a do východu slnka sa vyspíme vonku a ušetríme pár dirhamov. Môj spolucestovateľ Jakub sa netváril veľmi nadšene, ale nedal som mu na výber. Mala to byť jeho prvá noc na cestách bez ubytovania.  Pri nezávislom cestovaní je veľmi dôležité vedieť využiť to, čo okolie ponúka. Na okraji Zagory sme si našli prázdny dom, na ktorom pristavovali terasu a strechu. Boli tam pohádzané betónové tvárnice, ktoré sme postavali do tvaru truhly. Takto sme boli chránení z každej strany pred vetrom, prípadným dažďom a zvedavým pohľadom nočných okoloidúcich.

Cestopis Maroko- Zagora2

Ihneď po východe slnka sme sa vybrali na autobusovú stanicu a parkovisko diaľkových taxíkov. Podľa získaných info sa situácia nezlepšila, ale naopak zhoršila. Rozhodli sme sa preto ubytovať a skúsiť počkať ešte jeden deň. Do hotela sme prišli už pred 10:00, ale v Maroku  check-in time neriešia, a tak nás hneď ubytovali. Za 50Dh/ os sme dostali malú izbu s priestrannou terasou kúsok od parkoviska taxíkov, kam sme pravidelne chodili pre nové informácie.

Zagora nie je veľké mesto, vlastne to je asi 2 km dlhá hlavná ulica, popri ktorej sú domy a obchody. Obehnuté sme to mali za chvíľku a zvyšok dňa sme prespali a navštívili miestny supermarket. Nad Zagorou sa vypínal strmý vysoký kopec, na ktorý by sa určite oplatilo vyliezť, ale kvôli neprestávajúcemu dažďu a rozbahnenej pôde to nebolo možné.

Cestopis Maroko- Zagora1

Na nasledujúci deň sme zistili, že cesta do M´hamidu je úplne zaplavená, a tak sme sa rozhodli vrátiť späť do Marrakechu. Žiaľ, zaplavená bola aj cesta medzi Ouazazate a Marrakechom, a tak sme museli improvizovať, aby sme unikili z pazúrov povodní….

 

Fotogaléria:

[nggallery id=603]

Páči sa mi