Po ťažkom zobudení sme mali pred sebou cestu do prímorského mesta Essaouira. Toto krásne mesto je vzdialené len 175km od Marrakechu, ale cesta trvá dobré 4 hodiny.

V Maroku máte dva spôsoby autobusovej dopravy. Tým prvým sú spoločnosti CTM a Supratours, ktoré ponúkajú služby na aké sme zvyknuté u nás. Pohodlné klimatizované autobusy, ktoré jazdia priamo z bodu A do bodu B, čim sú znižuje výsledný čas dopravy. Na druhej strane, za tento komfort a rýchlosť si budete musieť priplatiť.

Druhý spôsob autobusovej dopravy v Maroku predstavujú malé regionálne spoločnosti. Najlepšie si to predstavíte v porovnaní Eurolines vs. Janko Mrkvička transport. Na rozdiel od CTM a Supratours vás v autobusoch miestnych spoločností vás komfort a rýchlosť nečaká. Tieto autobusy jazdia rovnako z bodu A do bodu B, lenže cestou sa zastavia pri každom písmene abecedy. My sme za celé 2 týždne v Maroku používali len tieto regionálne spoločnosti, ktoré sú lacnejšie. Odhadol by som, že CTM a Supratours sú o zhruba 20% drahšie, čo nie je až tak veľa. Vždy si preto zvážte, či dáte prednosť rýchlosti a pohodliu pred nižšou cenou. Samozrejme, cenu lístka na Janko Mrkvička transport musíte vždy zjednávať. A ako bonus budete mať skúsenosti a zážitky, ktoré by ste v CTM, Supratours nezažili, ale o tom v ďalších článkoch.

Cestopis Maroko- Essaouira

Pri príchode do Essaouiry som zistil, že som niekde stratil papier z rezerváciou hostelu. Neostávalo nám nič iné ako vybrať sa na slepo do mediny a dúfať, že nájdeme internetovú kaviareň kde si rezerváciu znova vytlačím. Cestovateľský boh mal v ten deň zrejme dobrú náladu lebo nielenže sme za pár min. našli medinu, ale po pár minútach kráčania za jej hradbami som sa náhodne pozrel do nejakej uličky, a čo nevidím- náš hostel. Šanca, že ho nájdeme úplnou náhodou v bočnej uličke bola blízka nule, ale vidíte aj také veci sa dejú. Hostel Woodstock nás milo prekvapil ihneď po príchode. Na recepcií sedela pekná Angličanka, ktorá nás zobrala na prehliadku hostelu. Okrem samotnej izby, spoločenskej miestnosti, wifi sme mali k dispozícií naozaj priestrannú strešnú terasu s pekným výhľadom na mesto.

Na moju obrovskú radosť sa v Essaouirskej medine na rozdiel od tej v Marrakechi nenachádzali žiadne kobry. V porovnaní s jej známejšou príbuznou v Marrakechi, medina v Essaouire bola výrazne menšia, čo nám ani zďaleka neprekážalo. Verte mi, po pár dňoch v Marrakechi budú vaše zmysli preťažené, a uši ohučané od neustáleho kriku miestnych predajcov. Atmosféra v Essaouire bola oveľa viac uvoľnená, čo nám prišlo vhod a mohli sme načerpať nové sily.Pri prieskume uličiek plných malých obchodov a stánkov s jedlom si nás odchytil mladý Maročan, ktorý sa nás pokúšal zatiahnuť do útrob jeho obchodu. Videl som na ňom, že okrem obchodných cieľov ho skutočne zaujíma odkiaľ sme a pod. Každé slovo „nie „ vás na cestách oberie o skúsenosti, a tak sme sa ním skutočne nechali zlákať. Ocitli sme sa v malej miestnosti obklopenej dózami, ktoré boli plné najrôznejšími bylinkami na prípravu čaju. Zaujala ma jedna z nápisom „Turbo diesel viagra“. Po mojej otázke na túto bylinu náš Marocký hostiteľ na nič nečakal a začal divoko sypať do pripravenej kanvice rôzne byliny vrátane spomínanej turbo diesel viagry.

Cestopis Maroko- Essaouira4

Kým sa varil čaj ochutnal načiahol som ruku do misky, v ktorej ako som si myslel boli orechy. Po ochutnaní a návale príšerne horkej chuti som zistil, že orechy to asi nebudú. Domáci sa mi smial, že to je surový argan, z ktorého sa následne lisuje olej. Olej je síce prospešný, ale neodporúčam ochutnávať bolo to naozaj príšerné. Čaj sme mali pripravený a po chvíľke zbierania odvahy sme sa do toho pustili. Chuťovo bol vynikajúci, obával som sa skorej účinku použitej zmesi bylín.

Cestopis Maroko- Essaouira1

Náš hostiteľ v sebe nezaprel obchodného ducha a snažil sa nám predať nejaký ten Marocký materiál. V Essasouire sa vraj predáva najlepšia kvalita, čomu som po chvíľke počúvania aj uveril. Chalanisko nám rozprával, že je vzdialený príbuzný Hitlera a rozjímal nad 3. ríšou. Vidíte, keby pozvanie odmietneme nikdy by sme nestretli marockého nacistu, potomka samotného Adolfa Hitlera ☺. V Essasouire sa musel naozaj predávať prvotriedny matroš. Nakoniec sme od neho kúpili jemne predražené a hlavne nepoužiteľné drevené fajky, ale stálo to za to. Mali sme super čaj, zasmiali sa a hlavne sme sa získali info o meste, ktoré v Lonely planet nenájdete.

Cestopis Maroko- Essaouira2

Neviem to vysvetliť, ale vždy ma niečím fascinovali a priťahovali pobrežné mestá a Essasouira nebola výnimkou. Je to naozaj krásne mesto, ktoré kombinuje marockú históriu s modernou architektúrou. Essasouira je známa aj ako stredisko pre surferov, preto tu vzniklo mnoho surferských škôl a vybudovala sa nová moderná promenáda popri pláži. Tomu kontrastuje starobylý prístav, kde Maročania aj dnes ručne naťahujú siete a následne svoje úlovky predávajú na rybom trhu. Ak ste dostali chuť na 100% čerstvé morské potvorky Essasouira je rozhodne miesto, ktoré vaše chuťové bunky uspokojí.

Cestopis Maroko- Essaouira3

V Essasouire sa skutočne predáva najlepší materiál, preto na každom rohu stojí chlapík a šepká: „Want to buy“? Problém je, že niektorí turistom predávajú kocky, ktoré sú nasiaknuté henou, aby získali farbu. Preto ak sa v kvalite a cene nevyznáte určite neriskujte a prípadný nákup zverte niekomu znalému.

Cestopis Maroko- Essaouira5

Tak to je z Essaouiry všetko a v ďalšom článku sa spolu vyberieme do vzdialenej brány púšte- Ouazazete.

 

 

Fotogaléria:

[nggallery id=603]

Páči sa mi