Malta bola na mojom wishliste už riadne dlho. Letenky na Maltu nepatria medzi najlacnejšie, a tak som čakal na správnu chvíľu. Tú mi RyanAir poskytol hneď začiatkom roka, keď ponúkal spiatočné letenky z BA za 20 EUR. Pred letom som však ešte netušil, že lacná letenka nie je to najväčšie šťastie, ktoré sa s týmto tripom spája. Ako najdôležitejšie sa ukázalo načasovanie, ale o tom neskôr.

Ako je už na spoločných tripoch s priateľkou dobrým zvykom, aj na Malte sme si požičali auto. Som dobrý šofér a bez problémov som jazdil v XY krajín EU, USA a dokonca som mal aj motorku v indickom veľkomeste, čo zase také bezproblémové nebolo 😅. Vždy som rozmýšľal, aké je to šoférovať auto na opačnej strane. Čakal som, že po prvýkrát si to vyskúšam v pozícií hlavného šoféra na pripravovanom skupinovom tripe smer Škótska vysočina. Vieš si teda predstaviť môj výraz na letisku, keď som zistil, že si to vyskúšam o niečo skôr 😱. Prvé kilometre mi nebolo všetko jedno, ale sám som bol prekvapený ako rýchlo som si zvykol. Zhruba dvakrát som vošiel do kruháču v protismere, ale to sa predsa neráta 🤭. Prekvapilo ma aj šoférovanie domácich, od ktorých som čakal taliansky štýl, ktorý mám stále v pamäti z minuloročného tripu po Toskánsku. Maltania však jazdia ako po*ratí a po chvíľke rozjazdenia som ich predbiehal rad radom. Podľa akustického doprovodu si to priateľka užívala menej ako ja 😂.

Cestopis Malta

Prvou zastávkou bola Valletta, ktorú by som rovno označil za highlight Malty. Valletta je naozaj krásna a postavená v rôznych výškových úrovniach. Tým pádom sa priprav na tisícky schodov, ktoré dajú riadne zabrať 😳. Ak sa ti bude zdať Valletta povedomá, nie je to náhodou. Vďaka jedinečnej scenérii sa tu točila kopa filmov a seriálov vrátene GOT, Trója, Gladiátor a pod.  Hlavné mesto nie je veľké, a kompletná prehliadka aj s dobrým obedom a chillom v úžasných parkoch s výhľadom by nemala zabrať viac ako 4 hodiny. Určite odporúčam aj jazdu loďou, do tzv. The Three Cities (Vittoriosa, Senglea a Cospicua) 👌🏽.  Loď nás za pár minút doviedla do iného mesta, ale stále som mal pocit, že som vo Vallette. Pomaly sa dostávam k veľkosti ostrovu, ktorá rozhodne nepatrí medzi najväčšie. Ale predsa na veľkosti nezáleží, či 😉?

Cestopis Malta

Malta je naozaj malá, a zo severu na juh sa dá autom prejsť za 20-30min, okolo celého ostrova 45min. Malá veľkosť však Malte na kráse určite neuberá, skôr uberá na kapacite. Pojem kapacita ostrova som zrejme ešte nepoužil, ale pri Malte je to opodstatnené. Silno odporúčam Maltu navštíviť mimo sezóny, keď sú stále príjemné teploty vhodné na krátke tričko, max. mikinu. Na kúpanie to síce nie je, ale keďže nie som plážový typ, tak tento fakt mi vôbec nevadil 👍. V januári bolo na Malte turistov tak akurát, čo je vzhľadom na jej veľkosť stále dosť. Nechcel by som tam byť v lete, počas ktorého sa Malta zmení na jednu obrovskú zápchu a ceny stúpnu priamo úmerne teplotám. Nehovorím o parkovaní, ktoré je na Malte veľkým problémom aj v „zime“ 💩💩.

Cestopis Malta

Vedel si, že známa rozprávka a filmy o Pepkovi námorníkovi vznikli práve na Malte? Netušil som, že jazdia naopak, majú britské zásuvky, ale aspoň toto som vedel 🤭. Ako malý som Pepka rád pozeral, a sám sa často napchávam špenátom, takže nikoho neprekvapím s miestom ďalšej zastávky. Pepkova dedinka sú pôvodné filmové štúdia z roku 1980, ktoré boli vybudované na útesoch resp. pobreží. V cene vstupného sme mali aj pukance v pepkovskom kine, pohľadnicu a dve profi fotky na pamiatku, čo vôbec nie je zlá ponuka. Herci v kostýmoch tancovali, hrali bábkové divadlo a takmer každý domček bol prístupný a skvelo dobovo zariadený. Okrem toho sú v dedinke rôzne hry, minigolf, bazén atď. Znovu musím spomenúť, že si nechcem ani predstaviť koľko národa tam musí byť v lete 🙊.

Cestopis Malta

Pokiaľ sa radíš medzi party animals zrejme by som viac odporučil Ibizu, či Mallorcu 🍻. Malta je skôr o dobrom jedle, prechádzkach a múzeách. Výnimku tvorí Paceville- oficiálne party mesto ostrova. Paceville je typické ostrovné party mesto, ktoré netreba nijako zvlášť predstavovať. Z ďalších miest určite nevynechaj historickú Mdinu, založenú už v 8. stor. pred n. l. Mdina mi pripomenula talianske mesto Volterra kde sa natáčala aj známa upírska trapošina, na ktorej som si sám fičal 🤫. Medzi prírodné krásy určite patria útesy Blue Grotto  kam sa dá dostať iba loďou. Známe Azúrové okno, ktoré sa už zrútilo do mora je na severnom ostrove kam treba ísť trajektom. Pobavilo ma, že aj keď je prírodná atrakcia zničená, turistom to vôbec nevadí. Názov miesta sa zmenil na „Azure Window Ruins“ a vybavené 🤷‍♂️.

Čo sa týka cien, tak pri ceste mimo sezónu sa ich určite netreba báť. Za pekný byt resp. izbu v hoteli sme nezaplatili viac ako 25-30EUR/noc. Reštaurácie boli o niečo lacnejšie ako u nás, ale samozrejme netreba sadnúť hneď do prvej. Suma sumárom, väčšina komodít bola lacnejšia ako sme zvyknutý s výnimkou alkoholu, ktorý bol pomerne drahší.

Páči sa mi