Do Kyjevu som sa vydal už po druhý-krát a určite nie naposledy. Bol som tam rok pred nepokojmi a teraz necelý rok po nich. Cestoval som spolu s Jakubom, ktorý bol so mnou aj v Maroku. Cestu sme začali osobným vlakom Nitra- Nové Zámky a následne sme presadli na EN vlak do Budapešti. Viac o možnostiach cesty na letisko Budapešť: Letisko Budapešť- Užitočné info. Leteli sme WizzAirom za 30EUR/spiatočná.

Cestopis Kyjev (7)

Po prílete nás čakala hraničná a colná kontrola, ktorá prebehla v poriadku, ale ako na cudzincov sa na nás viacej zamerali. Teraz vám dám užitočnú radu ako ušetriť pri ceste z letiska Kiev-Zhulyany. Taxík do centra by vás vyšiel na 200Hr, čo je na mieste pomery poriadne mastná suma, ale ľahko sa tomu vyhnete. Vyjdite pred terminál a pokračujte stále rovno a po piatich minútach sa dostanete na hlavnú cestu. Po pravej strane je zastávka. Každú chvíľu tam jazdí nejaká maršutka, ktorá vás odvezie za 5Hr k metru. Je jedno, na ktorú nasadnete, k nejakej stanici metra vás odvezie každá a metrom sa dostanete na miesto určenia za 4Hr. Uznajte 200Hr vs 9Hr.

Cestopis Kyjev (6)

Ubytovaný sme boli v hosteli Dream Party hostel, v ktorom som spával aj pri mojej poslednej návšteve Kyjeva v roku 2013. Hostel je 5 min chôdze od stanice metra „Olimpyjska“ a 10 min od stanice „Palats sportu“. V blízkosti je aj veľký supermarket, obchody a olympijský štadión, na ktorom momentálne hráva Dynamo Kyjev. Noc nás vyšla na 5EUR/noc v 10 miestnej izbe. Hostel určite odporúčam.

Cestopis Kyjev (4)

Naše prvé kroky v Kyjeve viedli na Majdan, ktorý bol centrom nedávnych nepokojov. V súčasnosti je tam pokoj a boje pripomína iba množstvo sviečok, transparentov a fotiek. Bolo tam niekoľko ľudí, ktorí vyberali peniaze na podporu vojakov na východe Ukrajiny. Slušne som odmietol, ale mal som im chuť povedať prečo by som mal preboha prispievať na vojnu na Ukrajine, ktorú už ako obvykle dotuje USA a NATO?

Cestopis Kyjev (9)

Na Ukrajine je lacno, ale nepamätal som si, že až tak lacno. Našu dennú stravu tvoril kebab, ktorý kúpite za každom rohu za 25Hr. A chutí naozaj skvelo. Na večer sme si kúpili 0,7 vodky za 50Hr, 2L coly za 40Hr a pod. Takmer všetko kúpite o 50-70% lacnejšie. Jediné prekvapenie boli rajčiny v supermarkete, ktoré stáli 2x viac ako u nás. Na druhej strane som kúpil zväzok jarnej cibuľky za 4Hr, údené syrové korbáče asi 300g za 20Hr a pod.

Cestopis Kyjev (5)

Tepnu MHD v Kyjeve tvorí metro, ktoré má 3 linky a jazdí denne do 24:00. Do turniketov sa dávajú žetóny, ktoré kúpite na stanici v okienku popr. v automate. Jeden žetón stojí 4Hr a je možné s ním prestupovať v rámci metra. Zaujímavosťou metra v Kyjeve je jeho hĺbka. Každá stanica je umiestená min. 2x hlbšie ako je zvykom v iných krajinách. Stanica „Arzenalna“ je dokonca najhlbšou stanicou na svete. Jakub to stopoval a cesta dolu trvala cez 4 minúty rýchlym eskalátorom.

Cestopis Kyjev (3)

Okrem Maidanu a okolitého centra sme sa vybrali aj k soche Rodina-mat, ktorá sa vypína nad Kyjevom. Je pomerne ťažké prehliadnuť 102 sochu, ale cesta k nej môže byť náročná. Púť sme začali na spomínanej stanici „Arzenalna“, od kade mala byť socha vzdialená 20 minút. Okrem sochy sme ocitli v kláštornom komplexe Pechersk-lavra, ktorý určite tiež stojí za videnie. Problém bol, že komplex je obohnaný hradbami a socha bola ako ináč na druhej strane. Neostávalo nič iné, než sa vrátiť a obísť ich. Pri soche sa nachádza aj malá prehliadka vojenskej techniky vrátane tankov, bombardéru atď. Za 200Hr je možné vystúpiť na štít sochy odkiaľ musí byť neuveriteľný výhľad. Nám so to, žiaľ, nepodarilo kvôli dlhej čakacej dobe.

Cestopis Kyjev (8)

Poslednú noc v Kyjeve sme strávili na hostely pri hraní pokru a vodke. Spoznali sme tam veľmi vtipne vyzerajúceho Angličana menom Guy. Po dohraní sme sa rozhodli ísť do nejakého miestneho klubu. Nasadli sme na posledný vlak metra a smerovali sme do klubu „Shooters“, kde sa to trošku vymklo. Vstup do klubu bol 130Hr a v cene redbull a panák. Guy mal 18 (vyzeral na 12), mohol vážiť asi 40kg a vyzeral, že ešte nepil. Okrem neho bol so mnou aj starší Holanďan, ktorý si rovnako ako ja užíval pohľad na Guya. Ten sa rozhodol kúpiť fľašu vodky+6 redbullov za 300Hr. Mimochodom čapované pivo tam stálo 25Hr. A to sme boli vo vychytenom miestnom klube. Guya onedlho omrzelo tancovať na nohách a vyskúšal tanec na zemi. Keď som s Holanďanom prišiel o 5 ráno na hostel Guya sme našli nocovať na záchode s rifľami na pol žrde.

 

Na obed sme odlietali späť do Budapešti. Kyjev budem rozhodne navštevovať každý rok. Celý 4 dnový trip vrátane letenky ,ubytovania, osobných výdajov (a to som moc nešetril), vlaku do Budapešti atď. ma vyšiel na 100EUR. V čase tripu bol kurz 25Hr/1 EUR.

 

FOTOGALÉRIA KYJEV 2015

 

[nggallery id=612]

Páči sa mi