Keď sa povie Egypt každému ihneď prídu na rozum pyramídy a ich kolegyňa v najlepších rokoch- sfinga. Bolo teda nepredstaviteľné, aby som pri návšteve Káhiry vynechal tento posledný „žijúci“ div sveta. Pyramídy sa zvyknú označovať aj ako pyramídy v Gíze, podľa čoho sa dá ľahko odvodiť smer mojej cesty. Gíza je časť Káhiry nachádzajúca sa na druhej strane Nílu. Z centra Káhiry sa k pyramídam v Gíze dostanete taxíkom za zhruba 70EGP popr. MHD za 4EGP. Nie je ťažké uhádnuť, ktorú možnosť som si vybral.

Najprv ma čakala jazda miestnym metrom na linke „Giza“. Lístok na metro som kúpil priamo v okienku na stanici za 1EGP. Ako je v Egypte zvykom nemôžete sa len postaviť do rady a čakať. K okienku sa musíte prebojovať. Káhirské metro je skutočne lacné a pomerne moderné. Jedinú výhradu mám k značeniu liniek resp. mapám metra. Vo väčšine prípadov totiž narazíte len na arabskú verziu, ktorá vám bude na dve veci. Na druhej strane v samotnom vlaku automat hlási zástavky dvojjazyčne, takže ihneď zistíte, že idete zlým smerom popr. úplne zlou linkou.

Pri nástupe som vyrobil malý trapas keď som si nevšimol značenie, že ide o výhradne ženský vozeň a suverénne nastúpil. Následne som bol úsmevne vykázaný a prestúpil som do zmiešaného vozňa.

Pred stanicou v Gíze čakajú mikrobusy, ktoré vás odvezú priamo ku pyramídam za 3EGP. V závislosti od dopravy môže cesta mikrobusom trvať až hodinu, tak radšej vyrazte skôr. Vidíte ako pomerne jednoducho môžete ušetriť pri ceste ku pravdepodobne najznámejším stavbám sveta: 1EGP(metro)+3EGP(mikrobus)= 4EGP (0,5) EUR.

 

pyramídy v Gíze (4)

Po výstupe ma čakala horšia časť cesty v podobe prebíjania sa davom ziskuchtivých a otravných nahánačov. Snažili sa ma presvedčiť, že idem zle a pokladňa je smerom, ktorý ukazujú. Keby im neskúsene naletím skončil by som v miestnych ťavích stajniach a verte, že od tade by som sa dostal len na ťavom hrbe.

Vstup do komplexu pyramíd + sfinga stojí 200EGP. Pokiaľ chcete navštíviť aj vnútro Cheopsovej pyramídy pripravte si ďalších 200EGP, pokiaľ chcete ušetriť až 50% vstupného nezabudnite si prečítať tento článok. A hlavne si pripravte pevné nervy, lebo za bránami začína skutočné peklo. Vo vnútri sa nachádzajú desiatky naháňačov, ktorí sú vyzbrojený preukazmi (údajne tam skutočne pracujú). Vždy si od vás vypýtajú vstupenku (oficiálne vám ju označia hneď pri vstupe) a následne vám ponúknu výlet v konskom povoze, na ťave atď. Verte mi, že sa to opakuje každých 10m preto odporúčam vstupenku nalepiť na čelo a pokračovať svojim smerom bez zastavenia.

Pyramídy sú skutočne ohromné. Trošku som sa bál, že v TV vyzerajú väčšie ako skutočne sú a budem sklamaný. Moje obavy sa vôbec nepotvrdili a pyramídy v Gíze si zaslúžia každý jeden superlatív, ktorými sú označované. Mal som aj obrovské šťastie, že v dobe mojej návštevy, a aj teraz má Egypt nálepku nestabilnej krajiny a bezpečnostného rizika. Turizmus zostal na mŕtvom bode a vzťahuje sa len na organizované výlety+ letoviská. Práve preto bolo pri pyramídach doslova viacej miestnych „ťaviarov“ ako cudzincov. Na druhej strane sa viditeľne snažili si ušlé zisky vynahradiť na pár odvážlivcoch.

 

pyramídy v Gíze (3)

Okrem pevných nervov nezabudnite na dostatočný objem vody. Pyramídy sú z jednej strany obklopené púšťou, ktorej teplo rozhodne pocítite. 40 stupňové teploty vám tiež na pohode nepridajú. V núdzi kúpite vodu aj na mieste, ale nemusím vám hovoriť, že sa 5-násobok ceny. Jediným vykúpením je tieň, ktorý vrhajú samotné pyramídy.

Pri ceste späť som narazil na párik Číňanov, ktorých sa snažil ošklbať miestny taxikár. Chceli sa dostať do Káhirského múzea a on im ponúkol „skvelú“ cenu 100EGP. Prišiel som v hodine dvanástej a zobral ich od neho. Taxikár ma určite do dnes preklína J. Mali sme rovnaký smer, a tak som ich vzal priamo pred múzeum za 4EGP.

Pred Káhirským múzeom sme sa rozlúčili, a ja som sa vydal na železničnú stanicu kúpiť si lístok do Aswanu. Išlo o rovnaký systém chaosu ako v Alexandrii, lenže teraz som žiadny lístok nedostal. Tvrdili, že vlaky sú obsadené, ale keďže som ani nepovedal dátum cesty bolo to podozrivé. Dal som sa do reči s miestnym úradníkom mimo služby, ktorý ma vzal „zadnými dverami“ priamo za manažérom stanice. Dostal som čaj a dozvedel sa, že cudzincom lístky na nočné vlaky nepredajú. Ponúkli mi možnosť cestovať lôžkovým vlakom za 100USD, čo som samozrejme odmietol. Bola šanca lístok kúpiť od nejakého priekupníka. Za lístok pýtal zhruba 2-násobok bežnej ceny, čo v podstate nie je veľa, ale ja som extrémista a odmietol som.

 

pyramídy v Gíze (2)

Nakoniec som išiel autobusom, čo bola kapitola sama o sebe. Vlaky v Egypte sú extrémne pohodlné, ale je takmer nemožné sa do nich dostať. Neskôr som zažil skutočne ohromne nelogické situácia týkajúce sa vlakov, ale o tom nabudúce.

 

 

 

 

 

Páči sa mi