1526677_10200742651003341_1534623922_n

Asi dvanásť hodinová cesta z Ranchi do Kalkaty prebiehala už tradične nočným vlakom v sleeper class. Do Kalkaty som prišiel okolo obeda a ešte ma čakala dlhá cesta do backpackerského ghetta zvaného: Sudder street. Keď som vyšiel zo stanice čakal ma poriadny šok. Poriadne som sa pripravil na útek pred otravnými rikšákmi, ale v Kalkata na moje prekvapenie žiadnych nemala. Normálne som si myslel, že počas nočnej cesty vlakom ma teleportovali do nejakej inej dimenzie, v ktorej India nemala rikškákov. Boli tam len taxíky a dlhá rada na ne. Rýchlo som zistil ceny a odmietol som zaplatiť 200Rs (2,7EUR) za dlhú cestu do hotela. U nás by podobná cesta vyšla aspoň na 20EUR, ale ako správny backpacker som ohrnul nos a vydal sa hľadať inú formu dopravy.

 

1521925_10200742650523329_2075437887_n

Netrvalo to dlho a objavil som spôsob, ktorým cestujú miestny a extrémisti ako ja. Mňa a centrum Kalkaty oddeľovala rieka a visutý most (štýl Golden Bridge), ktorí patrí do TOP 3 najväčších  na svete. Túto prekážku som prekonal trajektom za 10 rupiek (0,10EUR) J. Jediné, čo som potreboval bolo zistiť, na ktorý trajektový spoj nastúpiť, a z ktorého móla odchádza. Takže oproti taxíku som minul o 190 rupiek menej, nečakal som v dlhej rade, vyhol som sa taxikárovi, ktorí by ma určite chcel ošklbať a v neposlednej rade bola jazda trajektom oproti taxíku určite zaujímavejšia. Tento príklad krásne ukazuje, o čom vlastne backpacking je.

Kalkata má na rozdiel od ostatných miest drahšie ubytovanie.  Rozhodol som sa v backpackerskom ghette vyhľadať najlacnejšiu izbu, čo sa mi o chvíľu aj podarilo. Za cenu 250Rs/noc som dostal nie najčistejšiu izbu s vetrákom a bez teplej vody, ale bol som spokojný. Pri backpackingu veľmi rýchlo zabudnete na štandard z domova a teplá voda vám začne pripadať ako výdobytok najmodernejšej technológie. O tom backpacking je, a nie každý by to vydržal. Na druhej strane, vám ale backpacking dá omnoho omnoho viac.

1606861_10200742650843337_1727904977_n

Pomaly sa stmievalo, a tak som vyrazil no rušných ulíc večerného centra Kolkaty. Backpackerské ghetto sa nachádza v samom srdci Kolkaty, a preto som mal všetko po ruke. Našiel som si hneď aj reštauráciu kam som chodieval po zvyšok doby strávenej v Kalkate. Na ulici robili vynikajúce vaječné placky plnené zeleninou a korením. Jedna stála okolo 20Rs, ale ja som si vždy zobral minimálne dve. Nie žeby som sa z jednej nenajedol, ale boli naozaj úplne neskutočne vynikajúce.

Bez významnejšieho cieľa som sa flákal po nekonečných uličkách plných stánkov s kadečím a robil si prieskum miestnych cien. Keďže Kalkata bola moja posledná zastávka v Indií pred odletom do Thajska musel som nakúpiť darčeky a suveníry. Mám pravidlo, že nikdy nič nekupujem hneď. Najprv musím vidieť ponuku a ceny ostatných a až potom sa rozhodnem. V Indií sa mi toto pravidlo krásne oplatilo.

45046_10200742651243347_951193691_n

 

Keď sa mi niečo páčilo spýtal som sa na cenu, ale tovar som nekúpil. Ind za mnou ešte pokrikoval, ale ignoroval som ho. Prešiel som zopár krokov, kde mal Ind rovnaký tovar, ale dala sa s ním zjednať lepšia cena. Takto som prešiel zopár stánkov, spravil si prieskum, a tovar som kúpil u Inda, s ktorým som zjednal najnižšiu cenu. Pri vyjednávaní sa nebojte zvýšiť hlas a buďte neoblomní . Nemal som rád ak Indovia ponúkali tovar napr. za 100 rupiek a nejakí druhý Ind mi ako prvú cenu povedal: „300 rupiek sir, very good price for you.“ Toho som hneď odignoroval a nepristúpil som ani na zjednávanie. Niekto ich musí naučiť, že mi ľudia západu sme neni na hlavu padnutý. Nakoniec sa vždy našiel poctiví obchodník, ktorí mi ponúkol cenu s ktorou sme boli obaja spokojný. Niekedy som vedel, že by som cenu zjednal aj nižšie, ale načo? Stačilo mi, že cena mi vyhovuje. Nepotreboval som byť chamtiví, a Inda som rád nechal zarobiť nejakú rupku navyše.

 

Kalkata je vo všetkom o niečo drahšia, ale cenový rozdiel váš rozpočet určite nezničí J V noci sa mi už nechcelo ísť nikam, ale aspoň som zistil, kde budem papať a našiel som aj zastávku metra. Kúpil som si ešte flašku chladeného piva a vybral som sa do hotela.

Fotogaléria:

[nggallery id=606]

Páči sa mi