1517602_10200742652043367_2019380145_n

 

Tento deň bol pomerne nabitý a akčný. Nenatáčal som síce Bollywoodsky akčný trhák, ale zopár akčných scén sa mi v Kalkate podarilo. Po výdatných raňajkách som sa metrom vybral do časti Kalkaty, v ktorej sa nachádzajú všetky hlavné pamiatky mesta.  Metro bolo oproti živote nad ním čisté , a aj vzduch sa tam zdal byť dýchateľnejší.

 

Vystúpil som blízkosti miestneho planetária. Chcel som ísť dnu, ale nekonečná rada detí čakajúcich na vstup ma odradila. Vybral som sa v ústrety Victoria monument, čo je asi najväčšie lákadlo Kalkaty. Ide o skutočne majestátnu budovu, ktorá sa mi jemne podobala na biely dom v DC. Okolo samotnej budovy bol krásny veľký  park plný paliem, jazierok a lavičiek. Celý areál bol oplotený ostnatým drôtom a aj na vstup do parku ste potrebovali vstupenku. To bol dôvod prečo bol ten park taký krásny a čistý. Keby tam môže ísť každý Ind, o chvíľu by tam bolo smetisko ako všade na uliciach.

1476253_10200742652083368_1560038839_n

Musím podotknúť, že Kalkata ako „hlavné“ mesto východu Indie sa od Delhí poriadne líšilo. Kalkata je pomerne čistejšia, modernejšia a aj ľudia sú tam kultivovanejší. Dokonca tam neboli na uliciach kravy ani iný členovia zvieracej ríše. Počul som, že trip po Indií sa odporúča začať práve v civilizovanej Kalkate, aby ste predišli absolútnemu šoku a aklimatizovali sa pred cestou na výrazne menej civilizovaný západ krajiny.

Bolo krásne uložiť sa na trávu pod palmu a nemať v pätách tlupu Indou, ktorí vám silou-mocou chcú ošklbať. Od Victoria monument som pokračoval k neďalekému kresťanskému kostolu. India bola Britská kolónia a Kalkata bola jej významným centom. Preto je tam viacero kresťanských kostolov a ďalších budov navrhnutých Britmi, vrátane Victoria monument.

31619_10200742653883413_1118495650_n

Ako obvykle som sa bez väčšieho cieľa flákal po meste a pozeral sa všetkom neobvyklom. V Indií nebolo o nezvyčajné miesta núdze, ale pre tento raz som sa usadil vo veľmi zvyčajnom mieste- v bare. Vo vnútri to vyzeralo ako v starom americkom mafiánskom filme. Konkrétne ako bar kde si Al Capone vybavoval svoje kšefty. Bola tam dosť tma, zariadené v mne neznámom štýle. Sedeli tam len jeden chlapík, ktorí bol zrejme nejaký dôležitý občan Kalkaty. Mal som skutočne pocit, že som sa dostal do nejakého baru kde sa aj miestny boja chodiť. Objednal som si zopár vodiek z úplne zaprášených fliaš, ktoré musel barman najprv utierať. Chlapíkom bolo jasné, že nie som  od polície, a tak si ma nevšímali a riešili si svoje záležitosti.

 

1234632_10200742652443377_1307897608_n

Podobne som sa flákal po celý deň, ale preskočím hneď na moju akčnú story z večera.

Dosť unavený som sa vybral naspať do miestneho backpackerského ghetta, kde som mal v úmysle zaľahnúť a spať. Cestou sa na mňa nalepil nejakí týpek, najprv som si myslel, že ide o ďalšieho otravu, ale mýlil som sa. Išlo o učiteľa, ktorí robil sprievodcom cudzincom. Ponúkol sa, že ma odvedie do môjho hotela. Cestou sme kecali o všetkom možnom a zastavili sa v kníhkupectve, kde i kúpil nejakú knihu. O chvíľu sme stáli pred mojou izbou a zrazu nastalo veľké HUPS. Nemal som totiž kľúče od svojho zámku, ktorým som si uzamkol izbu. Môj nový kamoš zavolal miestnych chlapov, ktorí sa to pokúšali prepíliť. Išlo o zámok z Baumaxu sa zhruba 10EUR. Na vlastné oči som videl, že táto investícia sa vyplatila. Píla na železo na zámku nezanechala takmer ani stopu, čo bolo síce v tomto prípade na škodu.  Našťastie som vedel, kde som asi kľúče stratil. Bolo to v parku kde som pod palmou popíjal pivko a kľúče som použil ako otvarák. Najhoršie bolo, že park sa na noc zatváral. Neostávalo nám, ale nič iné než sa tam vybrať. Taxikári boli leniví a odmietali nás odviesť, to sa mi veru v Indií ešte nestalo. Našťastie môj kamarát Ind poznal miestnu MHD a ihneď  sa ťahal na lokálny autobus. Nemusím vám hovoriť, že MHD v Indií má ďaleko od európskeho štandardu verejnej dopravy. Najlepšie bolo, že autobus mal zrejme spožnení a nezastavoval. Presne vlak v Slunce, seno……Nezostávalo nám nič iné než požiadať šoféra, aby spomalil a vyskočiť za jazdy. Môj kamarát mal zjavne cvik a zvládol to bez problému. Ja som trošku problém mal a ako náhle sa moje nohy dotkli betónu strepal som sa a spravil zopár kotrmelcov.  Našťastie som mal len pár modrín a odrenín, inak som to prežil bez ujmy, ale môžem úprimne vyhlásiť, že skákanie s idúcich dopravných prostriedkov nie je také ľahké ako vo filmoch. Ďalšou výzvou bolo nájsť správny park. Mám výbornú orientáciu, ale v oblasti kde sme boli bola plná parkov, ktoré vyzerali takmer na vlas rovnako. Navyše bola tma, boli zamknuté, a tak som musel ten správny vybrať viac menej s božou pomocou. Na druhý pokus sa mi to podarilo a stáli sme pred tým správnym miestom. Samozrejme, bol uzamknutý, ale pred vchodom stálo vojenské auto s políciou, ktorá mala kľúče. Môj partner im vysvetlil situáciu a oni súhlasili, že park pre mňa otvoria. Kľúče boli presne tam kde som predpokladal a naozaj sa mi dosť uľavilo.  Policajt drzo natiahol ruku a žiadal nejaké rupky, ale jeho mladší kolega ho uzemnil. Rupky teda nedostal, ale dlho som im tam ešte ďakoval.

1517536_10200742653403401_428585339_n

Teraz mi už nič nebránilo konečne ísť do hotela a do svojej izby. Veľká vďaka patrí neznámemu Indovi, ktorí v tejto nepríjemnej situácií veľmi pomohol. Nakoniec som bol aj rád. Vďaka zabudnutým kľúčom som sa odviezol pravým Indickým busom, následne z neho skákal a nakoniec som mal VIP nočnú prehliadku parku.

V Kalkate som strávil, ešte ďalšie dva dni, počas ktorých som nič špeciálne nerobil. Zväčša som sa en flákal po odľahlejších častiach Kalkaty a nakupoval darčeky pre seba aj blízkych. To je oficiálny koniec mojho India tripu, ktorý sa následne prenesie do Bagkoku.

 

 

Fotogaléria:

[nggallery id=606]

Páči sa mi