Cestopis Egypt: Cesta a Atény

V prvom článku zo série „Cestopis Egypt“ budem písať o mojej dlhej ceste do krajiny pyramíd a hlavne o krátkom stop-overy v Aténach. Už dlho som chcel navštíviť Egypt, ale ceny leteniek mi nepriali. Tento rok som bol rozhodnutý Egypt navštíviť aj ak by som musel zaplatiť bežnú cenu spiatočnej letenky teda niečo cez 300EUR. Osud to však chcel ináč a v rezervačných systémoch sa objavila chyba v podobe spiatočných leteniek za krásnych 125EUR. Jediný háčik spočíval v šialenom routingu a to: Praha-Heraklion-Atény-Alexandria-Káhira-Atény-Praha. Avšak známe cestovateľské príslovie vraví:“ Dôležitá je cesta, nie cieľ“ ,a tak som si túto letenku bez váhania zabookoval. Dokonca sa mi podarilo odlety nakombinovať tak, aby som mohol zostať 8 hodín v Aténach.

Cestopis Egypt Cesta a Atény (6)

Z Prahy som mal odlietať v ranných hodinách, a tak som sa do metropoly Česka vybral o deň skôr. Rozhodol som sa pre autobus spoločnosti Eurolines. Za jednosmerný lístok BA-PRG som dal pekných 10EUR. Rovnaké ceny má napr. aj Student Agency, ale nevyhovoval mi ich čas odchodu. V Prahe som sa na jednu noc ubytoval v hostely Czech inn za slušných 5EUR. Pravdu povediac v hostely som veľa času nestrávil. Počas dna som sa prechádzal po Prahe a v noci som išiel toho trošku popiť. Na izbu som prišiel o 3 ráno a o 6 som už makal na letisko. Nemusím vám hovoriť, že som vyzeral horšie ako zombie postavičky z Walking Dead.

Z Prahy som už nejaký ten rok neletel a bol som zvedavý na mieste letisko. Po pravde ma príjemne prekvapilo. Neradil by som ho medzi malé ani veľké, ale skôr by som ho nazval kompaktným. Príjemne ma prekvapila relaxačná zóna plná gaučov vankúšov a iných relaxačných pomôcok.

Cestopis Egypt Cesta a Atény (5)

Premiérovo som odlietal gréckym dopravcom Aegean (Star Alliance) a nejako extra nadšený som nebol. Keďže mám niečo cez 190cm a nohy dlhé ako Claudia Schiffer je pre mňa životne dôležité mať si tie nohy kam uskladniť. V A320 vo farbách Aeagnu bol však legspace niekde na úrovni RyanAiru. Našťastie som si presadol na voľné miesto pri núdzovom východe, pri ktorom som mal výrazne viac miesta. Na druhej strane Aegean ponúkal skutočne dobrý palubný servis a chutné jedlo. Aegean by som teda hodnotil ako slabší priemer skupiny Star Alliance.

Po prílete do Heraklionu som mal hodinku do dalšieho letu smer Atény. Letisko hlavného mesta Kréty bolo malé, totálne prepchaté dovolenkármi a hlavne chaotické. Treba si uvedomiť, že letisko v Heraklione v podstate na plný plyn funguje iba v lete, a preto by bolo ekonomicky hlúpe postaviť ho väčšie. Úplne by stačilo rozšíriť miesta na sedienie pri gate-och a hlavne použiť správne značenie. Po prílete ma totiž značka „transfer“ doviedla pred brány letiska, a tak som musel opätovne a hlavne zbytočne absolvovať pred odletovú kontrolu.

Po viac ako 5 hodinách vrátane prestupu na Kréte som bol konečne v Aténach. Aténske letisko je občas až zarážajúco nelogicky označené a navrhnuté rovnako ako jeho menší bratranec v Heraklione. Ako highlight uvediem presklenú fajčiarsku miestnosť, ktoré sú k videniu pri odletových bránach. Na tom by nebolo nič zvláštne keby sa táto fajčiarska búdka nenachádzala hneď vedľa východu z letiska. Ja ako fajčiar si radšej zapálim o pol metra ďalej na čerstvom vzduchu, ako by som sa mal pchať do kabínky, v ktorej bol objem dymu na úrovni záchodov na mojej strednej (rozumej vypustená dymovnica).

Ako som spomínal na prehliadku Atén som mal iba necelých 8 hodín, a tak som nestrácal čas a vybral sa zisťovať najlepší spôsob dopravy do centra. Na výber som mal vlak za cenu 16EUR/spiatočný, alebo bus za 5EUR/ jednosmerný. Obe varianty mi prišli drahé preto som zvolil cestu autobusom načierno. V autobuse som sa dal do reči s miestnym Grékom žijúcim v Berlíne. Poradil mi kam ísť, a čo vidieť. Spomenul, že bol na Slovensku a od miestnych sa dozvedel, že Grékov nemáme radi. Veľa Slovákov nechápe, že Grécka kríza bola spôsobená politikmi a bankármi, a nie bežnými občanmi. Preto som sa cítil dosť blbo keď mi opísal jeho nepríjemnú skúsenosť zo Slovenska.

Cestopis Egypt Cesta a Atény (3)

Cesta do centra mesta trvala hodinu v nadštandardne dobrej premávke. Bol som dosť hladný a preto som sa vydal hľadať stánok s tradičným gyrosom. Ten ma vyšiel na 2 eurá a chutil spolu s tradičným tzaziky chutil skvelo.

Zostávali mi zhruba 4 hodiny, a tie som sa rozhodol využiť na návštevu známej Akropoly. Predieral som sa úzkymi starodávnymi uličkami pod Akropolou. Brána bola na druhej strane, a tak som musel celú Akropolu obísť, ale vôbec mi to nevadilo, lebo uličky boli skutočne príjemné.

Cestopis Egypt Cesta a Atény (2)

Za vstup do areálu zaplatíte 12EUR. Študenti majú vstup zdarma. Dostanete veľkú vstupenku, ktorá obsahuje asi 5 menších. Tie vám okrem samotnej Akropoly umožnia zdarma navštíviť aj neďaleké rozsiahle múzeum, chrám Zeusa atď. Ihneď po vstupe som sa posadil na lavičku v príjemnom tieni a zapálil si bylinný materiál, ktorý som doniesol ešte z Česka. Omamná aróma prilákala mladý párik a spýtali sa, či nemám niečo navyše. Nakoniec sme zistili, že nežná časť páriku je vlastne Slovenka pracujúca ako letuška pre Etihad, a v Aténach má stop-over rovnako ako ja. Nakoniec sme dofajčili spolu a keďže už odchádzali museli sme sa rozlúčiť. Ja som sa pomaly vznášal časopriestorom smerom k oblakom.

Cestopis Egypt Cesta a Atény (1)

 

Vyštverať sa až hore ku Akropole je celkom kondičná výzva. Mal som však to šťastie, že som sa vznášal a nemusel som chodiť. Po ceste navrhol som sa dal do reči s Američankou. Po otázke z kadiaľ som dostal odpoveď: „Aaa Czechoslovakia.“ V USA som rok študoval a s Czechoslovakia som sa stretával často od mojich spolužiakov, ktorí nemali tušenie, čo sa nachádza za ich domácou štvrtou tj. od nich som to bral v pohode. Od človeka, ktorý cestuje ma to prekvapilo, ale OK. Následne pokračovala, že jej kamaráti sú práve na Slovensku a spýtal som sa, v ktorej časti Slovenska sú. Odpovedala mi, že nevie presne, ale je to niekde pri mory. No, mali ste vidieť jej výraz keď som jej povedal, že na Slovensku more nemáme. Nakoniec sme zistili, Že jej kamaráti sú v Chorvátsku. Mysliac si načo takým ľudom dávajú pasy som sa teleportoval kade ľahšie.

Cestopis Egypt Cesta a Atény (4)

Akropola sa mi skutočne zapáčila, a je to veľké „must“ pre každého kto navštívi Atény. Na konci prehliadky som mal v ústach Saharu a neskutočne ma potešil automat s úplne studenou minerálkou za 0,35EUR pri východe.

Pred odchodom na letisko som ešte stihol navštíviť neďaleký chrám Zeusa. Ako som spomínal vstupné som mal zahrnuté vo vstupenke do Akropoly. Zeusov chrám je vlastne len pozostatok starovekého chrámu, z ktorého ostalo len niekoľko masívnych stĺpov. Aj napriek tomu toto miesto treba určite navštíviť.

Čas neúprosne bežal a okolo 22:00 som musel vyraziť späť na letisko. O pár hodín už pristanem v Alexandrii, ale o tom nabudúce…….

Páči sa mi