V poslednej časti môjho cestopisu z Egypta som písal o Káhire a návšteve pyramíd, ktoré by mal za život navštíviť každý. Tento ohromný zážitok som už mal za sebou a bolo na čase posunúť sa na Egypt tripe ďalej. Žiaľ, odlet naspäť do Európy som mal stanovený a nezostávalo mi nič iné ako kalkulovať rôzne trasy a dni, za ktoré ich stihnem prejsť. Keďže na cestách sa nerád niekam ponáhľam a všetko si rád prejdem v pohodičke rozhodol som sa vyškrtnúť nejaké miesta, aby som si tie ostatné mohol užiť a preskúmať naplno.

Z Káhiry som sa rozhodol cestovať viac ako 12 hodín autobusom do Aswanu, kúsok od hraníc zo Sudánom. Mám za sebou aj 20 hodinové jazdy vlakom v Indií, ale tam som mal svoju posteľ, mohol som sa prejsť popr. vyvetrať vo dverách. V autobuse som bol nútený sedieť na zadku a kvôli svojej výške bojovať o každý mm pre svoje dlhé dolné končatiny. Na „južný pól“ Egyptu som dolámaný, ale šťastný dorazil okolo 7 ráno a ešte v ten večer som chcel naskočiť na vlak do Luxoru. V Aswane sa nachádza veľa pamiatok, ktoré stoja za navštívenie. Najznámejšou je chrám Abu Simbel, ktorý som však počas tohto tripu nenavštívil. Okrem Abu Simbel som sa vybral preskúmať chrám Philae, umiestený na ostrove kúsok za Aswanom. Najprv som sa však musel dostať do prístavu, čo znamenalo náročné zjednávanie s miestnymi taxikármi. Tí mali pre nedostatok turistov suchoty a preto sa na mňa vyhrnuli ako kobylky. Našťastie boli rozumný a zjednal som prijateľnú cenu a keďže som najlepšia vidina zisku v širokom okolí šofér ma dokonca ochotne čakal počas návštevy Philae v nádeji, že ma ukecá na ďalšiu jazdu.

Cestopis Egypt Aswan a chrám Philae (2)

 

V článku “Návšteva staroegyptských pamiatok” som napísal dobrú radu ako ušetriť na vstupoch v Egypte až 50% a moja finta opäť fungovala, a tak som si spokojne vykračoval s pocitom úspory. Ten mi ihneď chceli prekaziť miestny majitelia lodí, ktorí na Philae prevážajú ľudí. Lístok do chrámu totiž nezahŕňa cestu na ostrov a pokiaľ nie ste nádejný  super plavec jednoducho potrebujete loď, ktorej cenu si musíte zjednať. Zdôrazňujem, že dopravu na Philae si musíte zjednať až potom ako si kúpite lístok do chrámu! To dáva majiteľom lodí značnú výhodu v zjednávaní, ale na druhej strane treba uznať, že súdruhovia to majú dobre vyšpekulované a svojej výhody sú si na plne vedomí.  Keďže som bol sám a prenajať si loď len pre seba nebolo kvôli cene možné musel som rýchlo niečo vymyslieť. Riešenie v podobe turistickej skupiny so sprievodcom mi zoslala sama veľká Hathor, bohyňa neba, tancu a lásky, pre ktorú bol Philae postavený. Ich sprievodcovi som vysvetlil situáciu, následne prehodil pár slov po arabsky s lodiarom a vo výsledku som sa odviezol za malý bakšiš.

Cestopis Egypt Aswan a chrám Philae (3)

 

Philae je skutočne nádherné miesto a som rád, že som ho navštívil. Nebolo tam veľa ľudí, ktorí by ma rušili a mohol som si pokojne sadnúť na lavičku a pozorovať okolie. Egyptské pamiatky sú skutočne autentické a takmer nikde neuvidíte ochranné pásky hlásajúce zákaz vstupu. To vám dáva možnosť preskúmať každý roh a každé tmavé zákutie chrámov a dotknúť sa starodávnych hieroglyfov. V kútiku duše som dokonca dúfal, že objavím nejaké tajné dvere vedúce do dávno zabudnutej hrobky.

Cestopis Egypt Aswan a chrám Philae (1)

 

Samotná prehliadka zaberie zhruba 90 minút vo veľmi uvoľnenom tempe a vrátane prestávok v chládku, ktorý som pod pražiacim slnkom Egyptu potreboval. Šofér ma trpezlivo čakal na dohodnutom mieste a na očiach som mu videl, že medzi časom prišiel na miesto kam by ma mohol odviesť. Ukecal ma na miestu botanickú záhradu, s ktorej bol výborný výhľad na bájny Níl. Do záhrady sa platilo symbolické vstupné vďaka čomu tam bolo málo ľudí a žiadny zisku chtiví obchodníci. Našiel som si lavičku pri Níle, ľahol si otvoril knihu a po chvíli zadriemal.

Cestopis Egypt Aswan a chrám Philae (4)

 

Ak by som chcel navštíviť Abu Simbel musel by som v Aswane prespať, čo som prehodnotil a zamietol. Namiesto toho som sa rozhodol vyraziť do Luxoru, v ktorom som chcel zostať zopár nasledujúcich dní. Podarilo sa mi zohnať lístok na večerný vlak smer Luxor, čo je však v Egypte skôr šťastie ako pravidlo. O Luxore, hrobkách faraónov a iných zážitkoch v budúcom článku….

Páči sa mi