Môj prvý plán spočíval v presune z Alexandrie do púštnej oázy Siwa. Žiaľ, kvôli nabitému plánu som musel oázu vypustiť a presunúť sa z Alexandrie priamo do Káhiry. V minulom cestopise “Cestopis Alexandria” som písal, ako náročné bolo si lístok kúpiť. Vynahradil mi to skutočne pohodlný vlak, v ktorom som si spokojne chrapkal do vetra.

Cestopis Egypt 2015- Káhira 1. časť (4)

Do Káhiry som prišiel okolo obeda a moje prvé kroky viedli do hostelu, ktorý som mal predom zabookovaný. Hostel sa nachádzal zhruba 4km od stanice, ale kvôli výraznému teplu a ťažkému batohu som sa rozhodol investovať 15EGP do taxíku. Hostel sa nachádzal v centre Káhiry na známej Talaat Harb str. a noc vyšla na pekných 5EUR. V izbe som bol spolu s cestovateľom z Argentíny- Martinom. Poriadne mi škvŕkalo v žalúdku, a keďže Martin bol v Káhire už zopár dní zobral ma do neďalekého podniku, ktorý objavil. Išlo o pekne zariadený klimatizovaný podnik, ktorý by som zaradil medzi fast-food a reštauráciu. Podávalo sa tu snáď najobľúbenejšie egyptské jedlo- Kushary. Ide o mix nudlí, ryže atď. posypané niečím praženým (asi cibuľa) a poliate omáčkou. Na stole máte k dispozícií cesnakovú a chilly omáčku na dochutenie. Miestnu chilly omáčku som výrazne podcenil a pri konci mojej porcie som mal pocit, že za chvíľku už nebudem na tomto svete. Dobojoval som to, ale spotreboval som nekonečné množstvo vody a neznesiteľná pálivosť pokračovala ďalšiu hodinu. Naposledy som sa tak cítil keď som v USA navštívil s kamarátmi mexickú reštauráciu a objednal si niečo pikantné. Za XL porciu som zaplatil 10EGP a vedel som, že toto miesto budem navštevovať pravidelne.

 

Cestopis Egypt 2015- Káhira 1. časť (3)

Káhira je okrem iného aj druhým najľudnatejším mestom Afriky, ktoré obýva 8 miliónov ľudí. Poviem vám je to vidieť a cítiť. Na rozdiel od pomerne pokojnej Alexandria vás číry arabský chaos ovládne naplno. Kým u nás je mimo víkendu o 10 večer na uliciach ticho a pokoj (nerátam miestnych spievajúcich štamgastov) v Káhire sú práve o tejto hodine ulice úplne plné, obchody majú najväčší nával a zvuk trúbenia prehlušuje všetko naokolo.

Práve o tomto čase som sa s Martinom vybral k Nílu prenajať si čln. Nikdy by som nečakal kam sme sa nakoniec dostali. Letmo sme si kráčali tmavými uličkami Káhiry a zrazu som uvidel skupinku mladých ľudí sediacich na kapote a streche auta. Boli moderne oblečený, dievčatá nemali šatky a celkovo pôsobili ako ja a moji sídliskový kamaráti. Potreboval som kúpiť určitú miestnu surovinu, a tak som sa pri nich zastavil a spýtal sa. Ako som očakával vedeli mi pomôcť, ale musel som čakať kým dorazí predajca. Na moje prekvapenie všetci vedeli plynule anglicky a boli dobre vzdelaný. Jeden dokonca študoval jadrové inžinierstvo na miestnej univerzite. Ako čas plynul diali sa skutočne šialené veci. Hovorili o sebe ako o miestom gangu, ktorý má pod palcom okolité ulice. Najviac ma fascinovala ich záľuba skákať na cudzie autá a sedieť na nich. Na moje prekvapenie to nikoho s miestnych netrápilo, asi si už zvykli. Ich vodca Marwan nám predstavil maskota gangu- Vodku. Bol to prvý arab- alkoholik, ktorého som spoznal. Na utuženie zoznámenia som išiel do lokálneho chlast shopu kúpiť nejaké lacné miestne občerstvenie.

 

 

Cestopis Egypt 2015- Káhira 1. časť (2)

Egyptský alkohol vyzerá ako kópia značiek Jack Daniels atď. Táto podobnosť však končí pri dizajne fľašky, chuť bola skutočne odporná. Varovali ma, aby som to moc nepil, lebo ma ráno bude neznesiteľne bolieť hlava, alebo v horšom prípade oslepnúť. Doteraz neviem, či to mysleli vážne, ale prinajmenšom to vážne hovorili. Vodka fľašu chytil a už nepustil. Hovorili, že takto funguje od rána po celý deň. Najviac ma však zaujala jedna holka, ktorá tam bola. Arabky sa mi nikdy nijako zvlášť nepáčili, ale na túto som myslel nasledujúcich pár dní. Keď konečne dorazil materiál zistil som, že niektorí členovia tlupy majú pri sebe zbraň. Vidíte ako sa člnkovanie po Níle môže pri cestovaní jednoducho zmeniť na tú najšialenejšiu vec, ktorá sa vám môže stať.

V Káhire som strávil zopár nasledujúcich dní počas, ktorých som mimo iného navštívil aj pyramídy. Po článku o pamiatkach v Egypte sa budem venovať konkrétne pyramídam v ďalšom pokračovaní cestopisu Káhira.

 

Páči sa mi