Dobrú noc Atény, dobré ránko Alexandria. Z Atén som priletel krátko po 1 hodine rannej a v božom mene som si musel zohnať víza. Víza sa kupujú priamo na letisku v mojom prípade v miestnej zmenárni. Letisko v Alexandrii je maličké a bol som skutočne rád, že zmenáreň bola otvorená aj v noci. Hneď na úvod som sa dopustil amatérskeho faux pas, keď som zistil, že pri sebe nemám žiadnu hotovosť. Našťastie ma pracovník letiska odviedol za hraničnú kontrolu do príletovej haly plnej bankomatov. Takže ak prídete do Egypta nezabudnite mať hotovosť na víza (kupujú sa priamo na každom hraničnom priechode, letisku, prístave). Mesačné jednovstupové vízum stojí 25EUR.

Cestopis Egypt 2015 Alexandria (4)

Kvôli šialenému routingu mojej letenky som mal obavy, či moja batožina neskončí niekde na Urale. Moje obavy sa nepotvrdili a za chvíľku som už spokojne vyfajčoval na Egyptskej pôde. Teraz ma čakala druhá náročná úloha v podobe zohnania odvozu do Alexandrie. Jediná možnosť bola taxík, čo zahŕňalo zdĺhavé zjednávanie. Po úvodných sci-fi cenách sme sa dohodli na 15EUR za vyše 60km cestu. Taxikári nemali do čoho pichnúť a ukecal by som to aj na 10EUR, ale bol som unavený a proste som chcel posteľ.

Hotel som mal asi 10m od mora v úplnom centre mesta a na polohu som sa skutočne sťažovať nemohol. Za 10USD/noc som dostal sparťanskú izbu bez vlastnej kúpeľne, vetráku a extrémne vrtkavou wifi. Ako ste si mohli všimnúť v tomto som naozaj neni náročný a túto izbu som spokojne prijal za moje útočisko na najbližšie 2 noci.

Pokiaľ nie ste zvyknutý na číri chaos arabského sveta Alexandria je ideálna na prílet a následnú aklimatizáciu. Ide o moderné, pomerne čisté mesto, v ktorom vám nehrozí kultúrny šok pár minút po prílete. Milo ma prekvapili aj samotní Egypťania, ktorí ma často zdravili a vítali bez toho, aby mi chceli niečo predať. Samozrejme, boli aj výnimky, o ktorých vám napíšem neskôr, ale Egypťanov celkovo hodnotím ako veľmi milých a nápomocných ľudí.

Cestopis Egypt 2015 Alexandria (2)

Z Alexandrii som mal namierené do Káhiry, a tak som musel prijať výzvu v podobe kúpy lístka. Železnice v Egypte ma prekvapili príjemne, a aj nepríjemne. Začnem tou nepríjemnou častou, ktorá sa týka samotnej kúpi lístka. Jednoduchý úkon akým je kúpa lístkov je v Egypte skutočná nočná mora. Predo mnou bolo asi 5 okienok popísaných zásadne v arabskom jazyku. Egypťania navyše trpia silnou averziou voči státiu v rade, a tak musíte mať naozaj široké lakte, aby ste sa k okienku dostali. Po pol hodine zápasenia, nadávania a odtláčania vám pani pri okienku oznámi, že ste pri zlom okienku. Preto odporúčam dopredu sa spýtať kam vlastne máte ísť bojovať o svoje miesto vo vlaku. Nemenej dôležité je, aby ste zabudli na západné spôsoby a bez milosti sa tlačili a predbiehali. Ako tréning odporúčam pogovanie na koncerte Horkýže slíže. Po 90 minútach plných anarchie som mal konečne v rukách vytúžený lístok do Káhiry.

Cestopis Egypt 2015 Alexandria (1)

V samotnej Alexandii nie je toho k videniu veľmi veľa, takže pokiaľ je vám každý deň na ceste drahý odporúčam iné miesta v Egypte. Ja osobne som navštívil miestne národné múzeum, v ktorom som po prvý krát uvidel múmiu a mnoho ďalších staroegyptských vecičiek. Navonok pôsobilo múzeum malé, ale 2 hlavné podlažia sa nachádzajú pod zemou tj. malé určite nie je. Na každom poschodí sa nachádza iný tematický okruh pamiatok ako: koptské, rimanské, staroegyptské atď. Žiaľ, v múzeu je zakázané natáčať a fotiť, ale mimo toho je múzeum na slušnej úrovni a určite stojí za návštevu.

Ako ďalší highlight Alexandrie by som uviedol mieste doslovne old-schoolové električky. Pre cudzinca je takmer nemožné zistiť, kam daná linka smeruje preto som len naskočil a nechal sa viesť do neznáma. Električka zásadne nezastavuje, ale spomaľuje tj. ak chcete vystúpiť/nastúpiť musíte vystihnúť pravý okamih a jednoducho skočiť, pri výstupe zdôrazňujem skočiť V smere jazdy.

Cestopis Egypt 2015 Alexandria (3)

Po dvoch dňoch v Alexandrii nastal čas odchodu do Káhiry. Teraz sa dostávam k dôvodu prečo som bol miestnymi železnicami príjemne prekvapený. Napriek odporúčaniam zakúpiť si lístok do 1. triedy som si zakúpil 2. triedu a nemal som sa načo sťažovať. Pohodlná sedačka sa dala sklopiť do veľmi príjemnej polohy a legspace by mohla závidieť aj bussiness class Emirates. Vlak ponúkal naozaj nečakané pohodlie, a tak mi vyše 3 hodinová cesta ubehla ako voda…

Páči sa mi