Od kedy RyanAir otvoril novú linku medzi Bratislavou a Berlínom prešiel takmer rok a už bolo skutočne na čase ju vyskúšať. Preto som bez dlhého rozmýšľania zabookoval dve spiatočné letenky za slušných 50EUR/obe a konečne sa vidal spoznať Berlín. Ako si tí bystrejší všimli na trip som výnimočne nešiel sám, ale s mojím milovaným opičiakom Katkou, ktorá sa onedlho chystá na dlhší walking-trip po Portugalsku a Maroku. Nezostáva mi nič iné ako veriť, že mi toho opičiaka odpustí a z tripu sa mi vráti celá 🙂

Let z Bratislavy do Berlína je lacný, rýchly a pokiaľ by sa RyanAir a moje dlhé nohy mali viac v láske snáď by bol aj pohodlný. Napriek krkolomnej pozícií sa mi nejakým zázrakom (cháp dúšok vodky z duty free) podarilo zaspať ešte pred odletom a prebral som sa až po dosadnutí stroja na dráhu letiska Berlín-Schönefeld. Ide o typické vedľajšie RyanAir letisko, ktoré je vybavené pár stoličkami, fastfoodom a nachádza sa ďalej od Berlínu ako hlavné letisko Tegel. Letisko však má pravidelné vlakové a autobusové spojenie z Berlínom. My sme sa rozhodli pre autobus, ale určite viac odporúčam na cestu z letiska do Berlína zvoliť vlak. Cena je pri oboch spôsoboch rovnaká teda 3,30EUR za jednosmerný lístok, ktorý platí 2 hodiny od označenia pri nástupe. Samotná cesta do širšieho centra mesta Berlín zaberie zhruba 45-60 minút a lístok je možné použiť aj pri následnom prestupe. Pokiaľ by ste boli rozhodnutý používať MHD v Berlíne pravidelne kúpte si neobmedzený 24hod. lístok za 7EUR resp. jeho viacdňové alternatívy. Lístky platia na metro, bus, električku a pod. Zaujímavé je, že pri vstupe do metra nie sú žiadne turnikety. Pri vstupe do busu, šofér zbežne kontroluje lístky, ale zvyčajne sa dá nastúpiť zadnými dverami. Vďaka týmto ľahkým trikom sme obaja za celý trip jazdili, jak sa povie na čierno, vďaka čomu sme slušne ušetrili.

 

Cestopis Berlín 2016 (3)

 

Pri bookovaní ubytovania som sa dopustil „menšej chybičky“ keď som na prvú noc objednal hotel v Moskve namiesto Berlína. Ako sa mi to podarilo netuším, ale jediné možné vysvetlenie spočíva v útoku Čínskych hackerov na moju rezerváciu popr. mojej dementnosti. Skôr sa však prikláňam k Číňanom, ktorý svojim útok spôsobili, že prvú noc sme okrem pekného 4* hotelu za 30EUR/izba museli stráviť pekne na ulici. Dva dni pred odletom som totiž poslal Katke všetky naše rezervácie začo som okrem poďakovania dostal správu: “Zlatko a my ideme do Moskvy?“ Na poslednú chvíľu už boli všetky hostely pre môjho žiďááckeho ducha drahé (25EUR/osoba), a tak nám nezostávalo nič iné ako to zahrať na houmlesákov. Našťastie Katka dostala do vienka rovnako dobrodružnú povahu ako ja, takže to nebol problém.

 

Cestopis Berlín 2016 (2)

 

Autobus z letiska nás priviezol do vychýrenej štvrte Krauzberg, ktorá je známa svojou undergroundovov a prudko alternatívnou kultúrou. Krauzberg je plný obchodíkov rôznych alternatívnych umelcov, malých prefajčených krčiem, squatov a v neposlednom rade prisťahovalcov, ktorí Krauzbergu dávajú nezameniteľný vibe. V Krauzbergu uvidíte vyšperkovaný street art, stredisko bojovníkov za legalizáciu marihuany, rôznych umelcov, ale čo v Krauzbergu neuvidíte sú Nemci J Tých je tam skutočne menej ako poctivých politikov v našom parlamente, avšak na druhej strane Nemci nie sú národ, ktorý dal Krauzbergu jeho dnešnú podobu. Tú mu dali tisícky prisťahovalcov, ktorí si tam otvorili svoje stánky, reštaurácie, ateliéry, krčmi, drogové doupe a pod. Najviac ma dostala dlhá rada doparkovaných starých karavanov a dodávok, pred ktorými boli sedačky, kreslá a stoly. Na tom by nebolo nič čudné, keby sa toto miesto nenachádza v srdci Nemecka pár minút cesty od úplného centra Berlína. Všetkým to však je úplne jedno a podobné scenérie sú presne tým, čo robí Krauzberg skutočne neopakovateľným miestom, ktorého kultúru môžete doslova cítiť na každom rohu.

S Katkou sme pobehali po blízkych uličkách dali nejaké to pivko a vydali sme sa hľadať vhodné miesto na prespanie. Ako som spomínal v Krauzbergu je každému totálne jedno kde spíte, čo nám hralo do karát. Našli sme si malý oplotený parčík s detskými preliezkami a pieskoviskom, na ktoré sme si hodili spacák. Miesto fajné dokonca aj celkom pohodlné jediným problémom zostávala nočná teplota. Katka a zima nie sú kamarátky, a tak som jej daroval svoju mikinu a snažil sa zaspať. Občas som sa zobudil na hluk popr. zimu, ale noc pod nočnou oblohou v srdci Berlína prebiehala v celku bezproblémovo, teda aspoň pre mňa. Katke bola napriek výraznému počtu vrstiev oblečenia zima 🙂

 

13315447_1177971982227163_806152215054293695_n

 

Ráno Katka našla super húpacie siete zavesené na stromoch kúsok od nás, na ktorých som plánoval jemného šlofíka. Ako si tak ležím vidím kúsok odo mňa cez plot preliezať malú skupinku černochov. Problém nastal keď sa objavila druhá černošská skupinka vyzbrojená masívnymi palicami a kameňmi. Ja som sa stále spokojne húpal v sieti keď sa tieto dve skupinky do seba bez milosti pustili. Prevahu získala vyzbrojená skupinka, ktorá tú druhú tĺkla palicami hlava-nehlava a občas vzduchom letel aj kamienok veľkosti menšieho meteoru. Keďže toto celé sa odohrávalo asi 10m od nás boli sme najviac dobitím a krvavím černochom oslovení, či môžeme zavolať políciu. Po odpovedi, že nemáme mobil sa obe skupinky rozutekali, a my sme sa tiež radšej dali do pohybu. Dobitého chalana sme našli kúsok ďalej ako ho nakladajú do sanitky, ale nespolupracoval, často omdlieval a bol agresívny. Nakoniec sa ho sanitárom podarilo naložiť a my sme mali ránko jak vyšité.

Na druhú noc sme mali rezerváciu v hostely Sunflower za 12EUR/os. Do check-inu sme mali hodne času preto sme peši vyrazili viac do centra konkrétne ku Checkpoint Charlie, čo bol hraničný prechod vojnou rozdeleného Berlína. Checkpoint Charlie bol zachovaný ako pamiatka a pribudlo k nemu aj blízke múzeum vojnového Berlína.

Cestopis Berlín 2016 (4)

Samotné centrum mesta sa oplatí vidieť kvôli spomínanému checkpointu, rôznym múzeám (primárne vojenská tematika), Brandenburgskej bráne, parlamentu, televíznej veži, ale mimo toho mi prišlo extrémne sterilné. Veľké budovy, ktoré pôsobia maximálne nezaujímavo, široké avšak takmer prázdne ulice. V podstate je to aj výhoda, človek sa aspoň nemusí tlačiť v dave, ale nemohol som sa zbaviť pocitu sterilnosti.

Pokiaľ sa chcete lacno najesť popr. nakupovať odporúčam navštíviť Alexanderplatz. Stoja tam chlapíci s grilmi predávajúci chutné čerstvé klobásky v rožku za 1,50EUR. Na Alexanderplatz sa nachádza aj Primark, T.K Max a pod. Takže pokiaľ si chcete kúpiť fajné trenky a ponožky pod stromček hor sa na Alexanderplatz, ktorý je aj hlavným prestupným bodom električkových liniek.

Cestopis Berlín 2016 (13)

Sunflower hostel má veľmi dobrú polohu a celkovo ho hodnotím pozitívne. Najprv som sa dal do reči s Rusom zo Sibíru, ktorý každému ukazoval fotku nejakej baby a pýtal sa, či ju nevidel. Druhá vec, ktorú som mu rozumel bola veta: „Pozitive, marihuana my friend.“ Jemné komunikačné odchýlky sme však hravo prekonali fľašou vodky a zase sa potvrdilo staré známe: „Vodka, connecting people.“ Rusák sa po čase vybral za prvým náhodným černochom a zháňal nejakú tú pozitivitu, čím kompletne vyčerpal svoju anglickú slovnú zásobu. Ako to v Berlíne chodí do piatich minút mal nakúpené a mohli sme si ísť ubaliť nejaké pozitive vibes.

Po ceste do arabského minimarketu, ktorých je všade v Krauzbergu plno sme natrafili na polonahého chalana s umelými kvetmi vo vlasoch. Jednoznačne sme sa zhodli, že ho pomenujeme flower man. Tento chalan pár rokov behá bez peňazí po Európe, stravuje sa pomocou dumster divingu a jazdí stopom. Kúpili sme mu pivo a začali ho spovedať. Keby si niečo pamätám určite by som aj napísal, čo som sa dozvedel 🙂

 

Cestopis Berlín 2016 (1)

Podobným štýlom prebiehali aj naše ostatné dni, počas ktorých sme sa pohybovali primárne v Krauzbergu. Od Berlínu som nečakal veľa, ale o to milšie som bol na koniec prekvapený. Samotné centrum nič extra neponúka, ale okrajové štvrte skutočne stoja za návštevu, v mojom prípade ich bude určite ešte viac. Na záver ešte malý prehľad cien v Berlíne.

 

 

Základné ceny v Berlíne 2016:

 

Potraviny: miesty superparket Kaiser´s popr. v Nemecku rozšírený Lidl má ceny porovnateľné s našimi. Arabské večierky, sú otvorené dlho a ceny sú cca. 20-30% vyššie ako v supermarkete.

Streetfood: Super chutný kebab v Krauzbergu 3-3,50EUR, pizza v malej reštaurácií 5+ EUR, burger menu 5+EUR, klobása v párku na Alexanderplatz 1,50EUR.

MHD: 2 hodinový lístok 3,30EUR, 24hod lístok 7EUR viz. článok

Pivo: podľa značky. Populárny Berliner 0,8EUR supermarket 2-2.50 pub/reštaurácia/hostel (mimo centra)

Hostel: Priemerne 12-15EUR noc v 12 miestnej izbe

Tabak: 6EUR krabička popr. je tam populárne si cigaretky šúlať

 

 

Páči sa mi