Pominulé roky som leto väčšinou strávila pri mori, čo bola pre mňa odjakživa ideálna predstava dovolenky. Tento rok som však vymenila ležanie na pláži za hodiny a hodiny chodenia. A veruže som spravila dobre. Berlín, hlavné mesto Nemecka, ponúka oveľa viac ako som si spočiatku myslela a aj tá každodenná bolesť nôh stála za to.Cestopis Berlin (3)

Do Berlína sme mohli cestovať buď vlakom alebo lietadlom, no prvú možnosť sme zavrhli. Cesta vlakom je totiž cenovo približne rovnaká, ak nie drahšia ako let a navyše trvá okolo jedenásť hodín. Letecká spoločnosť Air Berlin, s ktorou sme sa rozhodli cestovať, mala na ten dátum letenky síce o niečo drahšie ako sme chceli, no vôbec to neľutujem. Let bol bezproblémový, trval približne hodinu a my sme sa už nevedeli dočkať ako si zložíme tašky a pôjdeme spoznávať mesto.

 

           Ubytovanie a cestovné

 

Cestopis Berlin (6)
Pri výbere ubytovania som sa snažila nájsť samozrejme najlacnejšiu možnosť. Ubytovali sme sa v turistickom dome Grunau, v odľahlejšej časti Berlína. Nevýhodou bolo, že sme do centra mesta cestovali asi hodinu a pol s troma prestupmi, výhodou, že sme sa aspoň naučili orientovať sa v metre. Keďže sme sa plánovali v Berlíne zdržať päť dní, najviac sa nám oplatilo kúpiť si dopravu na celý týždeň, ktorá stála 34, 50 eur. Vzhľadom k tomu, že sme plánovali navštíviť aj niekoľko múzeí a galérií, kúpili sme si Berlin Welcome Card, ktorý zahŕňa aj 50 % zľavy na vstupy na kultúrne podujatie a do kultúrnych inštitúcií. V skutočnosti sa nám to však príliš neoplatilo, keďže sme z toho využili asi len tri zľavy. Treba si preto zvážiť či Berlin Welcome Card využijete, v opačnom prípade zvoľte radšej permanentku na päť dní bez návštevy múzeí.

Cestopis Berlin (4)

 

            Stravovanie v Berlíne

 

Hneď ako sme sa dostali z letiska, prepadol nás hlad a chceli sme si dať pod zub niečo v nemeckej reštaurácii. Po dlhšom hľadaní sa nám aj tak zdalo jednoduchšie a lacnejšie zájsť si na kebab. V podobnom štýle sme sa napokon stravovali celý týždeň, keďže sme na ubytovaní nemali žiadnu kuchynku. Jediná možnosť stravovania v našom turistickom dome boli raňajky v podobe švédskych stolov za 7,50, ktoré sme si dopriali len raz. Jediný dôvod prečo sa tie raňajky oplatili, bol pekný výhľad z terasy na jazero a mólo. Ostatné dni sme teda zašli radšej do Lidla a tešili sme sa, že aspoň niekde sa dá v tomto meste lacno nakúpiť.

 

Keď budete v Nemecku, doprajte si Currywurst. Currywurst je v podstate typický nemecký Bratwurst, čiže klobáska, akurát ju podávajú nakrájanú, poliatu kečupom a posypanú kari korením. Majú ju v stánkoch na každom rohu, je správne nezdravá, zasýti a je lacná.

 

 

Dni v Berlíne

11824028_10205715091575535_1231130731_n

Dni v Berlíne sme strávili intenzívne, počas celého dňa sme mali na programe niečo zaujímavé . Nemohli sme vynechať fotenie pred Brandenburgskou bránou, prechádzanie sa po židovskom pamätníku, či prežívanie atmosféry minulosti pri Berlínskom múre. Navštívili sme prírodovedecké múzeum s 13,5 metrovou kostrou dinosaura, ktorá je zapísaná v Guinnesovej knihe rekordov. Pozreli sme sa aj na Museum Insel, kde stoja dlhé rady turistov, aby si mohli pozrieť historické múzeá.

Tešila som sa, keď sme celkom náhodou objavili Fotografické múzeum s výstavou Helmuta Newtona a dali si vytvoriť vlastnú kreáciu čokolády v predajni Ritter Sport.

Berlín je mesto kde prepojenie histórie a súčastnosti vôbec nie je rušivé, kde sa na každom kroku dá nájsť niečo zaujímavé a v ktorom máte pocit, že ak by ste tu boli aj roky, vždy by ste tu objavili nejaké nové miesto.

 

           Nedeľa v Berlíne

 

Vedela som, že Nemci sú kresťansky založení a nedeľa je pre nich naozaj ako sviatok. Napriek tomu ma prekvapilo, že zavreté bolo aj veľké berlínske nákupné centrum Mall of Berlin. Ja s tým celkom súhlasím a presne takto by to malo byť aj u nás na Slovensku. V nedeľú sú v Berlíne otvorené prevažne len zahraničné fasfoody a reštaurácie, napríklad kebab, indické či talianske reštaurácie.

Cestopis Berlin (1)

V nedeľu sa v Berlíne na viacerých miestach konajú blšie trhy. My sme sa vybrali na ten vraj najväčší v Mauerparku. Vraj som napísala preto, že neviem či som si to dobre zistila, alebo takto má naozaj vyzerať najväčší blší trh. Zišlo sa tu síce veľké množstvo ľudí, no ja som z akcie bola trochu sklamaná. Čakala som veľa stánkov zaplnených skutočnými starožitnosťami, no nedočkala som sa. Bolo mi ľúto, že v Nitre mávame oveľa lepšie trhy, no s oveľa menším počtom návštevníkov.

Čo sa mi však páčilo, že na každom rohu boli mladí umelci predvádzajúci svoje vlastné či prebraté piesne. Plno hipisákov sediacich na tráve, výstredne oblečených, užívajúcích si slnečný deň a mne sa táto atmosféra naozaj páčila. Nakoniec som z trhu predsa len neodišla s prázdnymi rukami a kúpila som si aspoň jedny šaty.

Cestopis Berlin (7)

Pokračovali sme ďalej a navštíli sme koncert akejsi neznámej afto-tech-funkovej kapely v parku s názvom Tierpark. Na podobný koncert by v Nitre neprišli zrejme ani mladí ľudia, no tu bol preplnený aj staršími ľudia, ktorý sedeli na dekách, popíjali víno či pivo a dobre sa bavili. V tento večer si ma berlínčania získali. Tráviť nedeľu v parku na koncerte namiesto nakupovania je to čo by som chcela vidieť častejšie.

 

        Naša cesta na Tropický ostrov

 

Chodenia po Berlíne sme už mali celkom dosť a potrebovali sme si na jeden deň len tak vyložiť nohy a nerobiť nič. Bol piatok, tretí deň nášho výletu a my sme nemohli vynechať návštevu Tropical Island, ktorý sa nachádza pri Berlíne. Tropical Island je v podstate obrovský aquapark, postavený v štýle tropického ostrova, kde sa môžete poprechádzať medzi tropickými rastlinami, papagájmi či plameniakmi, navštíviť reštaurácie s exotickými jedlami a ako aj v klasickom aquaparku, aj tu sa dajú navštíviť sauny, masáže, bazén, tobogány. Takto nejak mal vyzerať náš piatok, no zrejme nemohlo byť celý čas všetko tak, ako sme si predstavovali.

 

Spiatočný lístok na vlak z nášho Grunau do Brand, odkiaľ chodí kyvadlovka na tropický ostrov, stál 29 eur pre päť ľudí. Automat na stanici však fungoval len na mince, čiže sme po 1 a 2 eurovkách vhadzovali túto sumu. Dostali sme sa po 20 eur, keď sa automat zasekol a my sme nedostali ani lístok, ani peniaze. Nasledovalo čakanie na stanici a vypĺňanie formulárov u sprievodcu a kopa opletačiek. Zabili sme tým asi dve hodiny, no peniaze sme samozrejme nedostali. V ten deň sme sa na tento výlet vykašľali, išli sme tam až na druhý deň, keď sme na to všetko už pomaly zabudli. Bol to ten najlepší spôsob oddychu aký sme si mohli dopriať a tých osem hodín čo sme tam strávili ubehlo strašne rýchlo. Ak strávite v Berlíne niekoľko dní, určite navštívte aj tropický ostrov. Je to tam naozaj pekné a cena vstupného nie je až taká strašná ako som čakala.

 

Malá rada na záver : Lístok na vlak, ktorý sme si kúpili bol platný pre päť ľudí. Ak aj cestujete sami alebo vo dvojici, oplatí sa vám nájsť trochu odvahy a spýtať sa neznámych ľudí, či sa neprevezú s vami. Zrejme to bude chvíľu trvať a zmeškáte nejeden vlak, no ak sa nikam neponáhľate, podarí sa vám celkom dobre ušetriť.

Páči sa mi