Po menšom faily v Ohride resp. Struge sa nám nakoniec podarilo prepraviť naše sexy pozadia do prímorského mesta Durres v Albánsku. Naše stalkerky z Turecka nám na stanici dali zbohom a pobrali sa priamo do Tirany. V Durres majú iba jeden hostel vďaka čomu som nemusel čekovať recenzie a mohol ihneď bookovať. Noc nás vyšla na 8EUR vrátane raňajok a bývali sme iba 5 minút od mora.

 

cestopis-albansko-durres-2

 

Áno, more je v Durres najväčší pútač, ale skutočne netreba čakať nič prevratné. Mesto samo o sebe je pekné, čisté a bezpečné, avšak zaradil by som ho medzi sivý priemer prímorských miest. Popri pobrežiu sa tiahne zhruba kilometer dlhá promenáda, na ktorej sú rôzne malé atrakcie a stánky s občerstvením. Na promenáde si treba dávať pozor na ceny. Na rozdiel od Macedóncov vám Albánci v Durres bez mihnutia oka ako turistovi naúčtujú niekoľko násobok ceny. Chudáčisko súdruh Jakub takto zaplatil dvom feši slečnám zmrzlinárkam  zhruba 3-násobok bežnej ceny, ale ich úsmev bol na nezaplatenie.

 

cestopis-albansko-durres-3

 

Promenáda vyzerala byť úplne nová vrátanie lavičiek, novo otvorených kaviarničiek a reštaurácií. Škoda však, že voda v mori mala kvôli blízkemu prístavu od modrej ďalej ako pohlavári SMERU od kokaínovej abstinencie. Situácia sa výrazne zlepšila na konci promenády kde sa vo veľkom stavali nové obytné domy. Nový nájomníci budú mať vchod do domu doslova z piesočnej pláže obkolesujúcej už pomerne čisté more. Teplota vody nebola úplne tutti-frutti, ale okúpať sme sa predsa museli, ta ne?

V hostely sme opäť narazili na stalkerky, ktoré však už mali byť dávno v Tirane. Nakoniec sa rozhodli na jednu noc zostať v Durres a to Tirany sa presunúť až na ďalší deň. Ako správny gantlemeni sme teda kúpili fľašu najlacnejšieho miestneho destilátiku a rozhodli sa naše vysoko nepravdepodobné náhodné stretnutia počas celého tripu zapiť.

 

cestopis-albansko-durres-4

 

Čo čert nechcel hostel bol postavený na hlavnom námestí v Durres kde sa o miesto delil aj s pomerne veľkou mešitou. Na tom by nebolo nič nepekné, ale keď človeku ráno trieska opica posledné, čo chce je zobudiť sa ešte za tmy na volanie Allahu Akbar. Keby aspoň mešita manager nie je ťažký techno maniak a neinvestuje všetko do reprákov aké nemajú ani na Tommorowlande.

V Durres sme strávili 3 noci, ale pokiaľ máte veľmi obmedzený čas bohato tam stačí zostať len jednu noc. Mimo okúpania tam skutočne nie je moc čo pozerať a samotné mesto máte prejdené za dve hodiny vrátane cik pauzy a prestávky na kebab do ruky. Čo sa týka cien tie sú na rozdiel od Macedónska vyššie o slušných 30-40%, ale stále nižšie ako u nás. Skôr ma však nemilo prekvapila absolútna absencia stánkov s čerstvými rybami resp. nejaké miestne rybacie fastfoody. Vždy keď som pri mori rád si doprajem čerstvého Nema, ale v Durres mali akurát tak kebab a pod.

 

cestopis-albansko-durres-5

 

Cesta z Durres do Tirany je absolútne bez problémov. Na miestnej stanici čakajú v zástupe minubusy pripravené na odchod ako náhle sa naplnia. Samotná cesta zabrala niečo málo cez hodinku a tadáá boli sme v hlavnom meste Albánska- Tirane.

Páči sa mi