V tomto článku si povieme o stravovaní na cestách resp. ako ušetriť na jedle pri cestovaní. Ja osobne papám veľmi rád a v každej krajine sa snažím ochutnať autentické domáce jedlá. Napriek tomu stravovanie v mojom cestovnom rozpočte netvorí výraznú položku. V každej krajine sú iné podmienky a bolo by nemožné napísať o stravovaní v každej krajine zvlášť, preto vám dám zopár všeobecných rád.
-
Rezeň, chleba a ideš
Na túto tému vzniklo už mnoho vtipov. Povedzme si úprimne, kto ešte nevidel na cestách Slováka popr. Čecha vybaľovať rezeň z alobalu snáď ani necestoval. Šušťanie alobalu a následný kulinársky pôžitok vídavam na okolitých letiskách takmer vždy. Ako tento zvyk vznikol? Je to jednoduché. Našinci majú zakódované, že v zahraničí je jedlo drahé, a preto si ho nosia z domu. Ide o mýtus, alebo je jedlo naozaj v zahraničí drahé a bez rezňu v batohu by sa váš rozpočet zrútil ako malajzijský Boing?
Ako som písal na úvod každá krajina je iná, a tak si v prvom rade musíte uvedomiť kam cestujete. Pokiaľ máte pred sebou dlhý let popr. cestu vlakom určite sa vám rezeň a iné občerstvenie zíde. Ceny na letiskách sú naozaj vysoké a za obed na letisku môžete ľahko zaplatiť viac, ako váš rozpočet dovoľuje. Samozrejme, ani ceny na letiskách nie sú všade na svete rovnaké, vždy sú však niekoľkonásobne vyššie ako ceny mimo letiska. Obed v Indií by vyšiel cca. 1,50EUR a na letisku 5EUR. Stále to je lacné, ale predstavte si podobný pomer zdraženia niekde vo Švajčiarsku. Niektoré letiská majú menší supermarket, kde nájdete +- rozumné ceny, ale pokiaľ letisko nepoznáte radšej sa na supermarket nespoliehajte. Na cestu si preto do batohu vždy pribaľte nejaké tyčinky, chipsy a pod. Nezabúdajte na prázdnu fľašu, do ktorej si za letiskovou kontrolou môžete napustiť vodu. Fľašu odporúčam mať vždy pri sebe, keďže tak môžete na balenej vode ušetriť peknú sumu (platí pre krajiny s pitnou vodou).
-
Nakupujeme v supermarketoch
Toto odporúčanie platí takmer pre celý svet a hlavne pre EU. Nákup v supermarkete je jedným z hlavných spôsobov ako ušetriť na jedle pri cestovaní (platí pre EU, USA, AU..) V západných krajinách EU nakúpite v supermarkete rovnako, alebo aj lacnejšie ako u nás. Dajte si na čas a preskúmajte dôkladne, čo daný supermarket ponúka. Často nájdete oddelenie „Za chvíľu po záruke“, v ktorom nájdete produkty o 50-70% lacnejšie. V Anglicku sa zameriavam na 1 GBP zvýhodnené balíky sladkého pečiva a pod. V Taliansku zase číham na prosciutto čerstvo pred koncom záruky (bez zľavy min. 50% neodídem).
-
Reštaurácia vs. varenie
Na západe EU sú ceny v reštauráciách výrazne vyššie oproti našim, preto sa im vyhnite. Na druhej strane som spomínal, že ceny v supermarketoch sú podobné, v určitých prípadoch dokonca nižšie. Ak chcete ušetriť nakúpte suroviny v supermarkete a varte. Nemusíte nosiť na chrbte butánovú fľašu a horák. Stačí ak si nájdete hostel, ktorý ponúka plne vybavenú kuchyňu. Toto platí hlavne pri dlhších pobytoch. Pár dní na bagetách a saláme prežijete, ale po týždni bez teplého vareného jedla by sa vám asi organizmus nepoďakoval.
Aj tu platia výnimky v podobe lacných krajín, kde vám ani pravidelné návštevy reštaurácií škrt cez rozpočet nespravia. Vždy sa však vyhnite turistickým centrám miest a hľadajte podniky, ktoré navštevujú miestny.
-
Dumpster diving a Škandinávia
Škandinávia ponúka nespočetné prírodné krásy, ale aj neskutočne vysoké ceny. Preto si na cestu nabaľte, čo najviac jedla. Pri dlhšom pobyte môžete využiť tzv. Dumpster diving, čo sa dá v preložiť ako „potápanie v smetiaku“. Sústreďte sa na smetiaky za benzínkami , supermarketmi a fastfoodmi. Takmer vždy tam nájdete čerstvé potraviny na niekoľko dní. V Škandinávií treba šetriť na všetkom, takže aj táto taktika sa môže hodiť.
-
Ochutnajte miestnu kuchyňu
Aj keď pri cestovaní šetrím kde sa dá, čo sa pozitívne odráža na cenách mojich tripov nikdy si neodpustím ochutnať miestu kuchyňu. Vyčleňte si teda pár EUR na pizzu v Taliansku, fish and chips na pobreží UK a pod. Na chvíľu zabudnite ako ušetriť na jedle pri cestovaní a ochutnajte
-
Raňajky zdarma
Okrem plne vybavenej kuchyne niektoré hostely ponúkajú aj bezplatné raňajky. Preto sa nikam neponáhľajte a nájdite hostel, ktorý ponúka oboje.
-
Navštívte miestne trhoviská
V Arabskom svete, Balkáne, Kaukaze atď. zabudnite na supermarkety a vyrazte na miestne trhoviská uloviť čerstvú zeleninu a ovocie. Pred záverečnou zvyčajne nakúpite za nižšie ceny, a tak to neváhajte využiť.
V súčastnosti študent manažmentu a ekonomiky na SPU v Nitre a vášnivý cestovateľ. Za svojich 24 rôčkov som žil v USA, Londýne, ČR a popri tom navštívil 30 krajín. Svojim blogom sa snažim ukázať, že cestovanie nemusí znamenať all inclusive resort na pláži, a ak chces cestovať nemusíš byť dokonca ani milionár. Okrem letenky ma poteší aj pifko, pizza a moja maltezáčka Dufy.