Ako (ne) plánovať cestu za dobrodružstvom

 

Jedna z najčastejších otázok ohľadom cestovania, ktoré dostávam znie: „Ako si plánuješ svoje cesty?“ popr. „Vieš kde budeš spať?“ Momentálne si plánujem cestu po Egypte a preto som sa rozhodol zodpovedať večnú otázku cestovateľa: Plánovať, alebo neplánovať?

Táto otázka je skôr filozofického charakteru. Nedá sa povedať, ktorá možnosť je správna resp. nesprávna. Ja osobne som zástanca čiastočného plánovania a ihneď vám vysvetlím dôvod.

Krása nezávislého cestovania spočíva okrem iného aj v slobode rozhodovania, dávke adrenalínu dobrodružstve a spontánnosti. Tak prečo to kaziť plánovaním? Pravdou je, že správnym plánovaním tripu resp. jeho častí nič nepokazíte, ba práve naopak, získate.

Čo získam správnym naplánovaním svojho tripu?

  1. Výrazne ušetríte– Základná rovnica backpackingu je jednoduchá: Vidieť a zažiť, čo najviac, za čo najmenej peňazí. K tomuto kroku vám pomôže práve správne naplánovanie vašej výpravy za dobrodružstvom. A verte mi, nebavíme sa o zanedbateľnej čiastke, ktorú môžete ušetriť.

 

  1. Uvidíte toho viac– Ak ste časovo neobmedzený v podstate žiadne plánovanie trasy nepotrebujete. Pokiaľ však máte deadline v podobe spiatočnej letenky je vhodné trasu a presuny naplánovať. Vďaka tomu uvidíte z danej krajiny viac a v neposlednom rade opäť ušetríte na presunoch.

Presuňme sa na samotný postup a moje rady na plánovanie ciest.

 

Ako plánovať cestu:

Ako plánovať cestu (1)

1.  Letenka

Vaša cesta za dobrodružstvom začína kúpou letenky. Každý cestovateľ má svoj vlastný systém hľadania leteniek na ktorý je patrične hrdý, ale jednu vec majú všetky spôsoby spoločnú: Nehľadaj destináciu, ale cenu a buď flexibilný. Viac o mojom spôsobe lovu leteniekv článku: Ako nájsť lacnú letenku

2.  Plánovanie cesty prispôsobte krajine

 Trip do Thajska, nie je to isté ako cesta do Francúzska. Svoje plánovanie musíte vždy prispôsobiť danej krajine. V zásade platia nasledovné pravidlá:

 

  • Západné krajiny: Pokiaľ chcete ušetriť musíte si dopredu naplánovať hlavne presuny medzi mestami a ubytovanie. Tieto dve dôležité súčasti vášho tripu by ste skutočne nemali nechávať na poslednú chvíľu. Ak tak spravíte cesta sa vám ľahko výrazne predraží.

 

  • Východné krajiny: Odpadá vám nutnosť bookovania ubytovania a dopravy. Vo väčšine východných krajín existujú tzv. backpackerské ghetá (Khao San-Bangkok, Paharganj- Delhi…), v ktorých si nájdete lacné ubytovanie. Na rozdiel od západu na mieste si zvyčajne zjednáte lepšiu cenu, ako online. Odporúčam si len naštudovať odporúčania cestovateľov, ktorí danú krajinu navštívili. Popr. sa pýtajte cestovateľov priamo na mieste, určite vám radi odporučia vhodné ubytovanie. To isté platí aj na presuny v rámci krajiny.

 

3.  Voľba ubytovania

Ako plánovať cestu (1)

Riaďte sa hlavne predošlým bodom. Najvhodnejšie ubytovanie pre nezávislého cestovateľa je rozhodne hostel. V metropolách ako Londýn, Sydney, Paríž, ale aj v menších mestách západného sveta si vždy hostel zabookujte dopredu. Vyhnete sa plne obsadenému hostelu, nekvalitnému ubytovaniu a nečakane vysokým cenám. Zažil som cestovateľov, ktorí museli každú noc meniť hostel kvôli plnej kapacite a navyše za noc vždy zaplatili viac, ako ja. V každom svojom cestopise uvádzam hostel, v ktorom som spal a jeho stručnú recenziu.

Pokiaľ podľa vášho plánu cestu do nejakého mesta prídete večer a skoro ráno budete odchádzať nemíňajte zbytočne peniaze na ubytovanie. Správny backpacker by mal vedieť využiť, čo okolie ponúka. Nájdite si tichý park, stanicu, rozostavanú budovu a zažite niečo nové, veď o tom backpacking je.

Využite nočné presuny napr. vlakom a ušetrite čas aj peniaze za ubytovanie.

Viac info o hosteloch v článku: Hostel: Čo môžem očakávať?

4.  Doprava

Ako plánovať cestu (2)

Pokiaľ chcete spoznať nejakú krajinu musíte v nej navštíviť viac, ako len hlavné mesto. K tomu vám dobre poslúžia vlaky, autobusy, lietadlá atď. Opäť platí druhý bod. Západné dopravné spoločnosti majú dostupné a jednoduché online systémy na bookovanie lístkov. Ich použite vám ušetrí nielen čas strávený pri okienku na stanici, ale aj nemalú čiastku. Ako príklad uvediem železnice v Taliansku. Lístok na trase xy ma stál pri kúpe online v mesačnom predstihu 10EUR. Ak by som ho kúpil na stanici vyšiel by na 49EUR. Predstavte si, že takýchto presunov máte v rámci tripu viac takže sa bavíme úspore minimálne troj miestnej čiastky. Rovnako to funguje v Británii, Francúzku a vlastne na každej železnici západného sveta. Podobnú cenovú politiku majú aj súkromné autobusové spoločnosti atď. Na mojom poslednom tripe po Taliansku som stretol nejedného cestovateľa, ktorému sa cestu plánovať nechcelo. Dôsledkom bolo, že som ho videl kúpiť lístok za 40EUR. Problém bol v tom, že ja som mal lístok na rovnakú trasu za 7 EUR a to dokonca v 1.class.

Pokiaľ smerujete na východ zabudnite na predchádzajúce riadky. Mimo vyspelých krajín Ázie je niečo ako zabookovanie lístku online nemožné. Vo väčšine prípadov budete radi ak sa vám vôbec podarí nájsť dôveryhodný cestovný poriadok, ktorý by vám pomohol pri plánovaní presunov. Odporúčam využiť rôzne cestovateľské fóra ako tripadvisor atď. Nájdené informácie považujte výhradne len za orientačné. Nikdy totiž nepodceňujte arabský faktor resp. konečná autobusu sa môže zmeniť počas jazdy nehovoriac o časoch odjazdov atď.

5.  Neplánujte každý deň

Ako som vám ukázal správnym naplánovaním vašej cesty môžete veľa získať. Nemôžete to však prehnať, lebo sa vám to môže ľahko vypomstiť. Nikdy neplánujte každý deň od príletu až do odletu. V závislosti od rezerváciách v hosteloch popr. lístkoch na vlak si vždy nechajte po 3-4 dňoch jeden deň bez predošlých plánov. Na cestách nikdy neviete, čo sa prihodí a treba byť stále pripravený. Na jednom mieste sa vám môže páčiť viac, a na inom zase menej. Majte preto z každom cestovnom týždni 2 dni bez plánov, aby ste svoj itinerár mohli prispôsobovať aktuálnym potrebám.

Ako plánovať cestu (2)

 

Užitočné zdroje na plánovanie cesty:

  • Backpacking.cz– V každom cestopise sa vám snažím okrem zážitkov poskytnúť aj mnoho praktických informácií. Ak nenájdete čo hľadáte obráťte sa na mňa cez FB stránku
  • Tripit.com– Bezplatná a užitočná aplikácia na plánovanie ciest. Sám ju využívam a bezplatná verzia ponúka všetko, čo potrebujem. Jej hlavná prednosť je interaktivita a intuitívnosť. Stačí, že zadáte číslo letu a Tripit vám automatický doplní časy, typ lietadla atď.
  • Wikitravel.org– Názov hovorí za všetko. Wikitravel je online encyklopédia pre nezávislých cestovateľov. Nájdete tu rady na ubytovanie, dopravu atď.
Páči sa mi