Lietanie sa stalo súčasťou našich životov, ale mnoho ľudí stále nevie, ako nájsť lacnú letenku. Rozhodol som prispieť týmto článkom na zvýšenie „letenkovej gramotnosti“, aby každý vedel, ako nájsť lacnú letenku.

Najdôležitejšie kritérium pri hľadaní lacnej letenky je flexibilita. Naozaj super ceny sú v ponuke len na určité termíny. Takže pokiaľ potrebujete letieť v presne určený deň, a na presne určené letisko vaša šanca na nájdenie lacnej letenky  sa rovná takmer 0. V tomto prípade je najlepšie použiť letenkové vyhľadávače a vybrať najmenšie zlo (najnižšiu cenu spomedzi vysokých)

Na opačnej strane sú ľudia ako ja, ktorí sú flexibilný a denne striehnu na tie najlacnejšie letenky. Je mi takmer jedno kedy a kam poletím, a vďaka tomu som ihneď schopný využiť lákavé ceny aeroliniek. Vďaka tomu sa mi do rúk dostávajú super lacné letenky ako napr: Do NYC za 120EUR. Sen, alebo realita?

Ďalšie veľmi dôležité kritérium na nájdenie lacnej letenky je mať prehľad. Na love musíte vedieť niečo o svojej koristi, a to isté platí aj pri hľadaní lacných leteniek. Ja venujem tomuto „lovu“ zhruba pol hodinku denne vďaka čomu mám naozaj dobrý prehľad, ktorá spoločnosť kam, kedy, za koľko lieta. Na začiatku sa zamerajte na letisko, ktoré je najbližšie k vám a spravte si prehľad, ktoré spoločnosti tam lietajú, na aké hub-y (veľké uzlové letiská) lietajú, a aké majú priemerné ceny.

Základné rozdelenie leteckých spoločností:

 

  • Charter: Svoju flotilu používajú na lety pre zákazníkov cestovných kancelárií, hlavne dovolenky v letných mesiacoch. Ak cestovka nepredá kapacitu lietadla, dajú sa kúpiť tzv. chartrové letenky . To je vlastne dopredaj miest v lietadle, ktoré cestovka nepredala v dovolenkovom balíčku. Ceny môžu byť zaujímavé, ale dátum odletu a príletu je pevne daný, a tieto letenky sa zvyčajne dajú zohnať len pár dní pred odletom. Na Slovensku sú chartrové lety  málo využívané. Najlepšie ponuky má spoločnosť Thomson, ktorá ponúka last-minute lety z Londýna hlavne na Karibik za zlomok pôvodnej ceny. Občas sú v ponuke aj nejaké destinácie z Viedne.
  • Ultra low-cost: To sú spoločnosti, ktoré majú pravidelné linky a zvyčajne majú základne na viacerých letiskách. Ako príklady uvediem RyanAir, AirAsia…. RyanAir rozpútal leteckú revolúciu v Európe svojimi lacnými letenkami a linkami do každého kútu Európy. To znie síce dobre, ale ja osobne RyanAir rád nemám, a pokiaľ nemajú fakt úžasnú cenu radšej s nimi nelietam. Zvyčajne lietajú na letiská ďaleko od mesta kam chcete letieť, ich servis je jedna veľká pohroma a radi vám zaúčtujú každý gram batožiny. RyanAir si tiež zaslúžil prezývku „dobytčák“ . V poslednom čase o niečo zlepšili servis, ale stúpli aj ceny. RyanAir je najväčší prepravca na letisku Bratislava, čo je podľa mňa celkom zahanbujúce. Pokiaľ možno nelietajte s nimi, človek by si mal let aj užiť, a nie sa prevážať „dobytčákom“ na letiská, ktoré sú často v strede ničoho.
  • Low-cost: Stále populárnejšie nízkonákladové spoločnosti si získavajú popularitu svojimi nízkymi cenami leteniek. Na rozdiel od RyanAir-u lietajú zvyčajne na hlavné letiská (sú výnimky) a ich servis je tiež lepší. V poslednom čase sú ich ceny rovnaké, alebo aj lacnejšie ako u RyanAiru. Ako príklad uvediem moju najobľúbenejšiu spoločnosť WizzAir, ktorá má svoju základňu v Budapešti. Za cenu 30EUR/rok ponúkajú členstvo v ich klube. Pri kúpe letenky na ich webe vidíte vždy normálnu cenu a cenu pre členov klubu. Už pri kúpe jednej spiatočnej letenky sa  vám vráti takmer 100% ceny poplatku za členstvo. Za zvýhodnenú cenu možete pri splnení podminok kupovať lacné letenky aj pre svojich známych. WizzAir vrelo odporúčam.
  • Klasické spoločnosti: Sú ich stovky a tvoria ich súkromné aerolinky, ako aj národný dopravcovia. Nebudem ich menovať, lebo sú ich stovky. Uvediem len príklady ako Air France, British Airways, KLM, Austrian, Lufthansa, ČSA atď. Na rozdiel od nízkonákladoviek ponúkajú vynikajúci servis vrátane občerstvenia na palube. Pri dlhých letoch máte v cene niekoľkochodové menu, alko-nealko atď. Ich lietadlá sú lepšie vybavené, často nájdete zábavný systém (fimy, hudba, info o lete) v každej sedačke.  Taktiež termináli operované klasickými spoločnosťami sú oveľa lepšie vybavené ako to je u nízkonákladoviek. Ak lietate často zbierate tzv. míle, vďaka nim máte prístup do VIP salónikov spoločností a veľa ďalších výhod. To všetko sa žiaľ odrazí na cene letenky. Hodnotenia každej spoločnosti môžete nájsť na webe Skytrax. Špičku v EU momentálne tvoria Turkish airlines.
  • 4* spoločnosti: Sú protipólom ultra-lowcostu. Ponúkajú najvyšší štandard servisu a služieb. Ako príklady uvediem Emirates, Etihad, Saudia atď. Mal som možnosť letieť zo Saudia airlines a bol to naozaj super zážitok. Nieže sa starali o nás vo vzduchu, ale aj na ich centrálnom letisku v Rijáde, Saudská Arábia. Stále nám zdarma nosili papať aj piť. Letisko bolo ináč veľmi slabo vybavené, ale servis Saudie to vynahradil.

 

Najjednoduchšia cesta, ako nájsť lacnú letenku je použitie vyhľadávačov leteniek. Ako príklad uvediem mnou využívané portáli: Skyscanner, Expedia,  Orbitz, Pelikán, AZair atď. Veľmi zaujímavá je novinka od Googlu tzv. Matrix. Je to taktiež vyhľadávač leteniek, ale má pomerne rozšírené funkcie a preto nie je vhodný pre začiatočníkov. Vyhľadávače leteniek sú dobrá a jednoduchá cesta, ako nájsť lacnú letenku, ale málokedy sa vám cez ne podarí super úlovok, ale pre začiatočníkov odporúčam.

Trošku zdĺhavejšia, ale o to účinnejšia cesta ako nájsť lacnú letenku je prehľadávať web vybranej leteckej spoločnosti. Ja to zvyčajne robím u WizzAir, ale aj u iných. Je to pracná robota, ale baví ma to a výsledky sa dostavia. Niekedy dokonca ja upozorňujem weby o lacných letenkách na svoje úlovky. Pri tomto hľadaní treba mať, ale prehľad kam daná spoločnosť lieta a na základe toho zvoliť spoločnosť, ktorej lacné letenky budete loviť. Ceny sa menia denne, takže vždy v strehu.

Žiaľ, neexistuje nízkonákladovka, ktorá operuje medzikontinentálne lety. To znamená, že pri love na letenky mimo EU musíte využiť iný spôsob. Tu je dôležitá hlavne spomínaná flexibilita. Letecké spoločnosti raz za čas vypustia do sveta nejakú akciu, vďaka ktorej môžete letenky na určité termíny kúpiť o niečo lacnejšie. Najlepšia cesta je však čakať na chybu v rezervačných systémoch, kde zabudnú napr. do ceny zarátať palivový príplatok atď. Tieto chyby sa stávajú, ale musíte byť extra rýchly, lebo miesta sa ihneď vypredajú, alebo sa chyba v systéme opraví. Ja som takto ulovil letenku do India- letenka za polovicu bežnej ceny, a to dokonca u 4* spoločnosti. Stretol som sa z nepísaným pravidlom, že najlacnejší exit point na opustenie EU je letisko Malpensa, Miláno. Párkrát som si to overil a vyzerá to, že to je pravda.

Páči sa mi