Mnoho z vás sa určite pýta prečo na cestách nepoužívať Lonely Planet, veď je to super, nie? Nechcem byť pokrytec, sám som Lonely planet párkrát využil. Tento najznámejší knižný cestovateľský sprievodca má svoje nesporné výhody, ktoré musím uznať. Napriek tomu sa staviam na druhú stranu barikády a Lonely planet sa vyhýbam ako naši politici trestnoprávnej zodpovednosti. (OK, tak veľmi asi nie)

 Dôvody prečo na cestách nepoužívať Lonely planet:

 

  1. Lonely planet je názor jedného človeka

Každý z vás už počul vetu: „Koľko ľudí toľko chutí.“ LP má mnoho autorov a editorov, ale známe „TOP CHOICE“, ktoré označujú najlepšie ubytovanie, reštauráciu a pod. vyberá jednotlivec max. maličká skupinka. V dnešnej dobe existuje nepreberné množstvo internetových fór, na ktorých si cestovatelia vymieňajú názory na ubytovanie a pod. Osobne si radšej vyberiem ubytovanie na základe živej diskusie, mnohých názorov napr. rád čítam recenzie ľudí na Hostel Worlde. Tam presne vidím prečo dal nejaký cestovateľ negatívne hodnotenie. Mohlo to byť kvôli príliš silnej klíme, čo mne osobne naopak vyhovuje.

  1. Podniky z Lonely planet strácajú autentickosť

Jeden jediný krát som navštívil reštauráciu odporúčanú v LP. Bolo to v mesta Agra, India a na svoju obhajobu musím povedať, že to bol nápad mojich nových kamarátov z Anglicka. Nemôžem povedať, že reštaurácia bola zlá, naopak jedlo bolo vynikajúce, priestory pekne zariadené, čašník na úrovni, pivo studené, tak prečo sa sťažujem? Ide práve o to, že všetko bolo na pomery v Indii až moc západné (vrátane cien). Po desiatich pivách by som možno aj nadobudol pocit, že som v Indickej reštaurácií v Bratislave. Pokiaľ cestujete tak ďaleko od domova chcete spoznať miestny autentický štýl života, zvyky, kultúru, a nie vysedávať na miestach, ktorá máte aj doma. Nechcem hádzať všetky podniky z LP do jedného vreca, ale podľa mňa majú tendenciu prispôsobovať sa západnému štandardu, čim strácajú autenticitu miestnej krajiny.

prečo na cestách nepoužívať Lonely Planet

  1. Cestovanie je o získavaní skúseností- dobrých aj zlých

Pokiaľ sa rozhodnete ubytovať v hotely „TOP CHOICE“ podľa Lonely planet pravdepodobne budete spokojný. Pôjdete však na istotu a neužijete si, čo nezávislé cestovanie ponúka- objavovanie neznámeho. Pokiaľ máte radi pizzu Hawai a celý život si ju budete objednávať nikdy nezistíte, že vám viac chutí iná pizza. Tak isto pokiaľ sa budete stále ubytovávať v hoteloch z LP a vždy budete spokojný nikdy nezistíte, že na iných miestach by sa vám páčilo viac. Najlepšie spomienky vznikajú v hoteloch/hosteloch, ktoré si poctivo sami nájdete. Pri nezávislom cestovaní by ste si mali veci preskúmať sám a spoliehať sa na svoj úsudok. Ak všade pôjdete na istotu prídete o dôležité skúsenosti, ktoré by ste inak získali.

  1. Nebuďte ako Lonely planet zombie

Nie, nehovorím o novej sérií Walking Dead, ale o zombie cestovateľoch, ktorých stretávam na každom tripe. Vyznačujú sa neprítomným pohľadom a nájdete ich len na miestach vyznačených v LP. Jediná účinná zbraň spočíva v ich presune na miesto, ktoré sa nevyskytuje v LP. Okamžite začnú pociťovať silnú dezorientáciu a stávajú sa zraniteľnými.

Myslíte si, že preháňam? Vôbec nie! Po svete skutočne behajú ľudia mysliac si, že bezpečne a kvalitne sa dá najesť a vyspať iba na miestach uvedených v LP.

prečo na cestách nepoužívať Lonely Planet1

  1. V deň vydania je Lonely planet neaktuálne

Na rozum pri prišla reklama na jeden autobazár, ktorá hlása:“ Nekupujte nové auto, keď zajtra je už jazdené.“ To isté platí aj pre LP. Žijeme v neuveriteľne rýchlo sa meniacom svete. Zoberte si SAE popr. Čínu. Tam, kde včera bola púšť môže byť zajtra odpaľovacia rampa pre súkromné lety na mesiac a pre papierovú verziu LP je nemožné sa týmto zmenám prispôsobiť. Preto je lepšie potrebné a aktuálne informácie získať on-line na rôznych fórach.

Tak ako všetko aj Lonely planet môže byť dobrá vec pokiaľ sa využije rozumne. Pri každej zástavke si tam môžete prečítať historické fakty a zaujímavosti. Nepreháňajte to a vaše cesty si naplánujte podľa seba a LP využite len okrajovo.

 

Páči sa mi