Nie je nič horšie ako keď vám počas cestovania niečo zmizne. Len si predstavte, že ste v krajine s vízovou povinnosťou a stratíte pas, bez ktorého domov neodletíte. Na konci dlhého tripu, na ktorom ste spravili kopec super fotiek vám zmizne foták. Žiaľ, sú to veci, ktoré sa cestovateľom stávajú bežne, ale musíte si v podobných situáciách zachovať chladnú hlavu. Ešte lepšie je pokúsiť sa takýmto situáciám vopred zabrániť. Pripravil som pre vás zopár jednoduchých rád ako to dosiahnuť:

Neukazujte, čo máte dnu:

Neukazujte navonok, čo váš backpack obsahuje. Žiadneho zlodeja nebudú zaujímať špinavé trenky, ale taká elektronika by ho zaujímať mohla. Ubezpečte sa, aby vám nikde netrčali šnúrky IBM, GoPro a pod. Čím obyčajnejšie váš batoh vyzerá tým menej zaujme prípadného zlodeja.


 

Jazda vlakom, autobusom….

Príručnú batožinu majte vždy pri sebe. Neodkladajte si ju na iné sedadlo atď. Malú kabelku môžete ľahko držať v náručí, objemnejšie veci si dajte pod nohy tak, aby sa k nim nepovolená osoba nemohla bez vašej pozornosti dostať. Ľudia často v dopravných prostriedkoch spia a keď si svoju batožinu náležite nezabezpečia zlodej má Vianoce.

 


10 typov ako sa nenechať na ceste okradnúť

Pozor na spánok

Každý cestovateľ už niekedy počas tripu spal na letisku, stanici, vonku atď. Ak preferujete spanie zdarma a nechcete za ubytovanie zaplatiť musíte si vaše veci uchrániť. V opačnom prípade vás tá noc môže vyjsť drahšie ako hotel. Ak máte ruksak/backpack dajte si ho pod hlavu ako vankúš a všetky zipsy majte na spodnej strane, čo zabráni zlodejovi prístup bez toho, aby vás zobudil. Taktiež si omotajte ramienka kabelky, ruksaku okolo ruky.


Nie je zámok ako zámok

Napríklad v Indií je bežné, že pri ceste vlakom v lôžkovom vagóne si backpack pevne omotáte reťazou o konštrukciu vlaku a zamknete. Predstavte si, že spolu s vami cestuje aj pán zlodej a pred sebou uvidí 10 vakov, 9 z nich je zamknutých a 1 je bez ochrany. Asi viete, pre ktorý by sa pán zlodej rozhodol. Vždy si kúpte kvalitnú reťaz a zámok. V Indií sa mi stalo, že som mal izbu zamknutú mojim zámkom a stratil som kľúče. Indovia ihneď nabehli vyzbrojený pílkami všetkých druhov, ale na zámku zanechali max. škrabanec. Veľmi sa čudovali a vraveli, že Indický zámok by mali odpílený ihneď. Našťastie sa kľúče našli a bol som rád, že zámok bez problémom odolal. Na zámku a reťazi sa vám veru šetriť neoplatí.


Nebuďte veľký patriot

Nie v každej krajine je politická situácia stabilná, tak ako je to u nás. Preto sa pri ceste do nestabilných krajín vyhnite noseniu vlajky na ruksaku. Nikdy neviete aká politická situácia tam momentálne vládne a pútali by ste na svoj vak pozornosť.


10 typov ako sa nenechať na ceste okradnúť

Nenoste všetko v jednom vaku

Je hlúposť nosiť všetky veci v jednom batohu, lebo môžete prísť o všetko naraz. Je dôležité riziko rozdeliť. Ja osobne vždy nosím malú kabelku, v ktorej mám najdôležitejšie veci (pas,foták,peniaze). Túto kabelku mám vždy pod najspodnejšou vrstvou oblečenia, takže ju ani nevidieť. Vo vaku na chrbte mám všetko ostatné. Zásadne nenoste nič dôležité vo vačkoch.


Zbytočne veľa hotovosti.  

Nenoste zbytočne veľa hotovosti. Na západe vám stačí minimum, takmer všade zaplatíte kartou. Vo východných krajinách si vyberte vždy len určitý obnos a keď ho miniete vytiahnete znovu. Overte si poplatky u vašej banky, ale nebýva to žiadna vysoká suma.


Dôležité veci na spodok

Všetky cenné veci dajte na spodok vaku. Na vrchu nechajte len špinavé ponožky. Zápach špinavých ponožiek cestovateľa by mal odlákať každého zlodeja lepšie ako alarm.


Bočné vrecká zamknúť

Pokiaľ máte nejaké cenné veci v bočných vreckách vaku nezabudnite ich zamknúť malým zámkom na kufre.


Majte kópie

Vždy majte aspoň 2 fotokópie pasu,letenky, poistenia atď. na rôznych miestach+ zálohu na webe.

Páči sa mi